Ostatnio kilka razy spotkałam się z pytaniem do mnie czy mam grupę inwalidzką ( kontrola w pracy, pytanie od lekarza medycyny pracy). Mam sporą wadę wzroku , powyżej - 10. W pracy namawiano mnie aby starać się o orzeczenie o niepełnosprawności. Co daje takie orzeczenie ( z tego co czytałam w necie we wniosku trzeba podać powód ubiegania się) bo wszędzie są informacje tylko o ulgach dla osób o znacznej niepełnosprawności, u mnie byłaby pewnie lekka.
To mogłoby być 7 godzin pracy zamiast 8 i chyba 5 dni urlopu więcej. Nie wspomne o ułatwieniach w parkowaniu i chyba w niektórych zakładach pracodawca dostaje jakieś ulgi.
1.w urzędzie telekomunikacj otrzymasz bezpłatna kartę parkowania(korzystasz w miejscach ,gdzie tak naprawdę parkować nie można), możesz równiez ubiegac się na podwórzu przed domem o znak dla osoby niepełnosprawnej z numerem rejestracyjnym twojego auta ,gdzie tylko ty będziesz mogła parkować i nikt inny.
2. w OPS w wydziale dla Osób Niepełnosprawnych mozesz ubiegac sie wówczas o dofinsowanie do zakupu:
- sprzętu typu aparat telefoniczny dla niewidzących specjalnie wyposażony w funkcje niezbędne do codziennych potrzeb,, czujników,
- dofinasowanie do zakupu komputera z funkcjami dla niewidzących program( Komputer dla Homera ),
-zakupu sprzętu ortopedycznego- w twoim przypadku jest to dofinasowanie do zakupu okularów
-dofinasowanie do wczasów rehabilitacyjnych
- w razie gdy będzie potrzebna pomoc domowa (zakupy, sprzątanie mieszkania, mycie okien, ) - otrzymasz dofinansowanie do pomocy pielęgnierskiej lub pomocy domowej
podto:
-ulgowa opłata paszportowa
-bezpłatnych usług doręczania listów, paczek i przekazów pocztowych bezpośrednio do domu (zapotrzebowanie na usługę zgłasza się na poczcie, w miejscu zamieszkania
- zyskujesz ulgi na przejazdy kolejowe, autobusowe i tramwajowe
-zwolnień od opłat abonamentowych za radio i telewizję,lub w przypadku częściowej niezdolności Osoby, których ostrość wzroku nie przekracza 15%, przysługuje ci za abonament telefoniczny przysługuje rabat w wysokości 50% opłaty podstawowej, dla osób słabo widzących lub niewidomych możliwość sporządzania dodatkowych faktur VAT w alfabecie Braille'a,
-
Ulgi na telefony komórkowe .Oferowane przez operatorów sieci komórkowych ulgi dotyczą zazwyczaj osób niewidomych i niesłyszących. Ponieważ zakres tych ulg ulega zmianie, szczegółowych informacji należy szukać w punktach obsługi klienta tych sieci.
--Turnusy rehabilitacyjne są zorganizowaną formą aktywnej rehabilitacji połączoną z elementami wypoczynku tu należy sie ubiegać o częściowe dofinansowanie kosztów udziału w turnusie ze środków PFRON. Turnusy trwają najczęściej 14 dni
Uprawnienie to dotyczy także opiekunów prawnych osób niepełnosprawnych, przy czym opiekun musi być stale lub czasowo zameldowany z osobą niepełnosprawną w tym samym lokalu lub budynku
Umnie dwoje domowników posiada orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, więc jestem nieco w temacie. Prawdą jest, że jeśli jest orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim to zbyt wielu przywilejów nie ma. Aczkolwiek już w umiarkowanym tych ulg jest sporo więcej. Przejazd środkami komunikacji miejskiej- metro, tramwaj, autobus- wszystko za darmo, przynajmniej w moim mieście. Syn studiuje w Warszawie i też jeździ za darmo. Więcej urlopu- o 10 dni, po roku od wydania orzeczenia o niepełnosprawności. Dzień pracy 7-godzinny, zamiast 8 godzin ( codziennie korzystasz 1 godz, w skali miesiąca 22/23 godz.). Częstokroć można ubiegać się o pracę jednozmianową. Karta parkingowa osoby niepełnosprawnej- więc można parkować w miejscach, w których inni nie mogą parkować. Jeśli choroba powstała przed 21 rokiem życia i posiadasz na to stosowne dokumenty możesz ubiegać się o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego. Może tych ulg jest jeszcze więcej...tzn. w Twoim przypadku np.dofinansowanie do okularów czy soczewek...
Uważam, że powinnaś złożyć dokumenty i ubiegać się o ustalenie stopnia niepełnosprawności. Nic nie tracisz, a zyskać możesz. Tym bardziej, że Twoja wada wzroku nie jest małą. Wszystko co wykracza poza -8 dioptri jest uważane za znaczne niedowidzenie. Chyba daje Ci szansę na stopień niepełnosprawności większy niż tylko lekki.
Jak jesteś w temacie to jakie minusy z tytułu niepełnosprawności można się spodziewać? W czy jej taka grupa może zaszkodzić. Nie jestem w temacie ale pewnie kij ma dwa końce. By mogła obiektywnie podjąć decyzję musi znać obie strony medalu.
Od dwóch lat i mąż i syn korzystają z tych różnych ulg. Ja nie odczułam żadnych minusów. Z tego co mąż mówił, to zakładowi pracy jest na rękę, żeby zatrudniać osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, bo płaci mniejsze składki do ZUS.
Od tego roku niepelnosprawni pracują już nornalnie 8 godz(mam syna z grupą inwalidzką ) a karta parkingowa jest dla osob niepełnosprawnych ruchowo tak jest u nas .
8 godzin tylko wtedy, kiedy jest praca zmianowa. Mąż w grudniu podpisywał stosowny dokument ( pracuje zmianowo), że zrzeka się tego systemu 7godz/dobę, właśnie od stycznia, bo nie mógłby pracować na zmiany. Nie wiem, czy to dotyczy odgórnie wszystkich zakładów pracy, czy są to jakieś wewnętrzne zarządzenia firmy. Natomiast ani mąż ani syn nie są niepełnosprawni ruchowo, a mimo to oboje posiadają kartę parkingową.
Witaj a co ci zaszkodzi spróbować takie orzeczenie napewno nie zaszkodzi, mój tato ma takie orzeczenie i z niego korzysta tańsze przejazdy itd.i jest zapisany do związku osób niewidomych i jest fajnie mają wycieczki turnusy różne spotkania żywność też dostają ja na twoim miejscu bym próbowała wiedz o tym że są tacy co im sie nie należy a kombinują jak mogą żeby tylko takie orzeczenie mieć głowa do góry i bierz to co ci się należy jeżeli ty nie skorzystasz to kto inny,,,,,,śmiało......
Dzięki za rady. Chyba się za to zabiorę. Zastanawiam się jakich dokumentów będę potrzebowała. Do okulisty chodzę " od wielkiego dzwonu" raz na kilka lat. W okularach widzę nie najgorzej, pewnie dlatego aż tak tego nie odczuwam, ale ostatnio pękła mi oprawka i była tragedia. Nie było szans abym tego dnia poszła do pracy, ba nawet przejście przez ulicę było niełatwe - nawet świateł nie byłam w stanie zobaczyć.Strachu się najadłam bo u optyka pierwszego do ktorego poszłam powiedzieli że niestety trzeba wymienić szkła, na szkła czeka się około dwóch tygodni i kosztują te najtańsze ok 400 zł co przed świętami było dla mnie tragedią. Mam receptę na okulary więc dofinannsowanie przyznam bardzo by mi się przydało.Czytałam, iż we wniosku należy wpisać powód ubiegania się o grupę. Nie wiem co wpisać. Gdzie się składa dokumenty?
Formalności załatwialiśmy w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie- ta komórka mieści się w Starostwie- przynajmniej w mojej miejscowości. Dostaliśmy dokumenty do wypełnienia+zaświadczenie od lekarza. W Twoim przypadku pewnie będzie potrzebne dodatkowo zaświadczenie od okulisty. Proponuję, byś wpisała w Googlach Centrum Pomocy Rodzinie i nazwę twojej miejscowości, może w komputerze znajdziesz podpowiedź. Aha, nie musisz się martwić, co wpisać jako powód. Ludzie zatrudnieni w tym Centrum wszystko Ci podpowiedzą, bo jest kilka rubryk i możesz zaznaczyć więcej niż jeden powód ubiegania się o takowe orzeczenie.
W moim mięście w budynku domu opieki znajduje się Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Idziesz tam bierzesz jeden dokument który sama wypełniasz, drugi wypełnia lekarz (w twoim przypadku okulista do jakiego chodzisz nawet bardzo rzadko). Ten od lekarza ważny jest 30 dni od dnia wystawienia. I lekarz daje ci xsero całej historii choroby. Mam powiedział ktoś żebyśmy wszystko zanim złozymy xsero zrobili- po co nie wiem ale zrobiłam. Z tym wszystkim idziesz znów do tego całego zespołu skladasz i czekasz aż przyśla ci zawiadomienie o terminie komisji. Jak jeszcze się leczysz na coś to też warto zabrać dokumenty ze sobą.
Z tym okulistą to może być problem. Tak naprawdę to leczyłam się kilkadziesiąt lat temu. Do okulistów różnych chodziłam jak byłam w ciąży po zaświadczenia. Ostatnio byłam chyba rok temu u nas w przychodni, myślicie że wystarczy samo zaświadczenie?
Wszystko zależy od lekarza orzekającego. Ale jak dla mnie watro się przejść i pozbierać xero tych wszystkich kart od lekarzy do 10-ciu lat wstecz. Ja idąc z dzieckiem na komisje miałam nikłe sznase, że dostanie, a jednak dotał na rok:)
Wg mnie wystarczy zaświadczenie. Przecież chodzi o obecny stan zdrowia. Zresztą lekarz okulista może wpisać, od kiedy leczysz się. Nie jest ważne, z jaką częstotliwością chodzisz do okulisty. Ważne zaświadczenie jak dużą masz wadę wzroku.
Ja nie robiłam żadnych kserokopii dokumentów. Mój syn na podstawie jednego wypisu ze szpitala i jednego zaświadczenia od lekarza POZ ma uznany stopień niepełnosprawności. I posiada to orzeczenie na czas nieokreślony...a pliku dokumentów medycznych nie mieliśmy.
Z tymi zaświadczeniami to będzie ciężko. Do 10 lat wstecz to byłam dwa razy u różnych lekarzy po zaświadczenia gdy byłam w ciąży i raz po receptę na okulary w mojej obecnej przychodni. Mam chyba jakieś wypisy ze szpitala sprzed jakiś kilkunastu lat - dostawałam jakieś leki w kroplówkach na wzmocnienie oczu - może wystarczy.
Wystarczy Ci zaświadczenie od lekarza pierwszego kontaktu wypisane na druku, który otrzymasz tam gdzie składzasz dokumenty drugi druk wypisujesz sama . Ja miałam tylko wynik z ostatniego rezonansu i to co napisał lekarz rodzinny. Mam stopień lekki, otym jaką pracę bedziesz mogła wykonywać po orzeczeniu stopnia lekkiego decyduje w zasadzie lekarz z medycyny pracy. Przy stopniu lekkim zasiłek pielegnacyjny nie przysługuje. Karta do parkowania przysługuje jeżeli na orzeczeniu masz zaznaczony odpowiedni punkt. Ja mam orzeczenie ze względu na stan narządu ruchu, ale parkowanie na miejscu dla inwalidy nie przysługuje mi jeszcze. Moja mama po operacji nogi ma taką możliwosć . Wszystko zależy od orzecznika i co zostanie ci przyznane w orzeczeniu. Są zakłady pracy które preferują osoby niepełnosprawne i możesz mięc w ubieganiu sie o prace pierwszeństwo przed osobami bez orzeczenia.
Ostatnio kilka razy spotkałam się z pytaniem do mnie czy mam grupę inwalidzką ( kontrola w pracy, pytanie od lekarza medycyny pracy). Mam sporą wadę wzroku , powyżej - 10. W pracy namawiano mnie aby starać się o orzeczenie o niepełnosprawności. Co daje takie orzeczenie ( z tego co czytałam w necie we wniosku trzeba podać powód ubiegania się) bo wszędzie są informacje tylko o ulgach dla osób o znacznej niepełnosprawności, u mnie byłaby pewnie lekka.
To mogłoby być 7 godzin pracy zamiast 8 i chyba 5 dni urlopu więcej. Nie wspomne o ułatwieniach w parkowaniu i chyba w niektórych zakładach pracodawca dostaje jakieś ulgi.
10 dni urlopu więcej i sporo ulg :) To dotyczy niepełnosprawności umierkowanej i znacznej. Nie wiem, jak się to ima do stopnia lekkiego.
1.w urzędzie telekomunikacj otrzymasz bezpłatna kartę parkowania(korzystasz w miejscach ,gdzie tak naprawdę parkować nie można), możesz równiez ubiegac się na podwórzu przed domem o znak dla osoby niepełnosprawnej z numerem rejestracyjnym twojego auta ,gdzie tylko ty będziesz mogła parkować i nikt inny.
2. w OPS w wydziale dla Osób Niepełnosprawnych mozesz ubiegac sie wówczas o dofinsowanie do zakupu:
- sprzętu typu aparat telefoniczny dla niewidzących specjalnie wyposażony w funkcje niezbędne do codziennych potrzeb,, czujników,
- dofinasowanie do zakupu komputera z funkcjami dla niewidzących program( Komputer dla Homera ),
-zakupu sprzętu ortopedycznego- w twoim przypadku jest to dofinasowanie do zakupu okularów
-dofinasowanie do wczasów rehabilitacyjnych
- w razie gdy będzie potrzebna pomoc domowa (zakupy, sprzątanie mieszkania, mycie okien, ) - otrzymasz dofinansowanie do pomocy pielęgnierskiej lub pomocy domowej
podto:
-ulgowa opłata paszportowa
-bezpłatnych usług doręczania listów, paczek i przekazów pocztowych bezpośrednio do domu (zapotrzebowanie na usługę zgłasza się na poczcie, w miejscu zamieszkania
- zyskujesz ulgi na przejazdy kolejowe, autobusowe i tramwajowe
-zwolnień od opłat abonamentowych za radio i telewizję,lub w przypadku częściowej niezdolności Osoby, których ostrość wzroku nie przekracza 15%, przysługuje ci za abonament telefoniczny przysługuje rabat w wysokości 50% opłaty podstawowej, dla osób słabo widzących lub niewidomych możliwość sporządzania dodatkowych faktur VAT w alfabecie Braille'a,
-
Ulgi na telefony komórkowe .Oferowane przez operatorów sieci komórkowych ulgi dotyczą zazwyczaj osób niewidomych i niesłyszących. Ponieważ zakres tych ulg ulega zmianie, szczegółowych informacji należy szukać w punktach obsługi klienta tych sieci.
--Turnusy rehabilitacyjne są zorganizowaną formą aktywnej rehabilitacji połączoną z elementami wypoczynku tu należy sie ubiegać o częściowe dofinansowanie kosztów udziału w turnusie ze środków PFRON. Turnusy trwają najczęściej 14 dni
Uprawnienie to dotyczy także opiekunów prawnych osób niepełnosprawnych, przy czym opiekun musi być stale lub czasowo zameldowany z osobą niepełnosprawną w tym samym lokalu lub budynku
jesli mi sie cos przypomni to dopisze
Umnie dwoje domowników posiada orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, więc jestem nieco w temacie. Prawdą jest, że jeśli jest orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim to zbyt wielu przywilejów nie ma. Aczkolwiek już w umiarkowanym tych ulg jest sporo więcej. Przejazd środkami komunikacji miejskiej- metro, tramwaj, autobus- wszystko za darmo, przynajmniej w moim mieście. Syn studiuje w Warszawie i też jeździ za darmo. Więcej urlopu- o 10 dni, po roku od wydania orzeczenia o niepełnosprawności. Dzień pracy 7-godzinny, zamiast 8 godzin ( codziennie korzystasz 1 godz, w skali miesiąca 22/23 godz.). Częstokroć można ubiegać się o pracę jednozmianową. Karta parkingowa osoby niepełnosprawnej- więc można parkować w miejscach, w których inni nie mogą parkować. Jeśli choroba powstała przed 21 rokiem życia i posiadasz na to stosowne dokumenty możesz ubiegać się o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego. Może tych ulg jest jeszcze więcej...tzn. w Twoim przypadku np.dofinansowanie do okularów czy soczewek...
Uważam, że powinnaś złożyć dokumenty i ubiegać się o ustalenie stopnia niepełnosprawności. Nic nie tracisz, a zyskać możesz. Tym bardziej, że Twoja wada wzroku nie jest małą. Wszystko co wykracza poza -8 dioptri jest uważane za znaczne niedowidzenie. Chyba daje Ci szansę na stopień niepełnosprawności większy niż tylko lekki.
Jak jesteś w temacie to jakie minusy z tytułu niepełnosprawności można się spodziewać? W czy jej taka grupa może zaszkodzić. Nie jestem w temacie ale pewnie kij ma dwa końce. By mogła obiektywnie podjąć decyzję musi znać obie strony medalu.
Od dwóch lat i mąż i syn korzystają z tych różnych ulg. Ja nie odczułam żadnych minusów. Z tego co mąż mówił, to zakładowi pracy jest na rękę, żeby zatrudniać osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, bo płaci mniejsze składki do ZUS.
Od tego roku niepelnosprawni pracują już nornalnie 8 godz(mam syna z grupą inwalidzką ) a karta parkingowa jest dla osob niepełnosprawnych ruchowo tak jest u nas .
8 godzin tylko wtedy, kiedy jest praca zmianowa. Mąż w grudniu podpisywał stosowny dokument ( pracuje zmianowo), że zrzeka się tego systemu 7godz/dobę, właśnie od stycznia, bo nie mógłby pracować na zmiany. Nie wiem, czy to dotyczy odgórnie wszystkich zakładów pracy, czy są to jakieś wewnętrzne zarządzenia firmy. Natomiast ani mąż ani syn nie są niepełnosprawni ruchowo, a mimo to oboje posiadają kartę parkingową.
Od stycznia jest 8 godzin pracy, chyba że lekarz wystawi zaswiadczenie że osoba nie moze pracowac więcej niz 7.
Karta parkingowa obejmuje niepełnosprawnych ruchowo i neurologicznie (tych w stopniu znacznym i byc moze umiarkowanym).
http://prawa-pacjenta.wieszjak.pl/pacjent-niepelnosprawny/295871,Zmiany-w-normach-czasu-pracy-osob-niepelnosprawnych-w-2012-roku.html
Witaj a co ci zaszkodzi spróbować takie orzeczenie napewno nie zaszkodzi, mój tato ma takie orzeczenie i z niego korzysta tańsze przejazdy itd.i jest zapisany do związku osób niewidomych i jest fajnie mają wycieczki turnusy różne spotkania żywność też dostają ja na twoim miejscu bym próbowała wiedz o tym że są tacy co im sie nie należy a kombinują jak mogą żeby tylko takie orzeczenie mieć głowa do góry i bierz to co ci się należy jeżeli ty nie skorzystasz to kto inny,,,,,,śmiało......
Dzięki za rady. Chyba się za to zabiorę. Zastanawiam się jakich dokumentów będę potrzebowała. Do okulisty chodzę " od wielkiego dzwonu" raz na kilka lat. W okularach widzę nie najgorzej, pewnie dlatego aż tak tego nie odczuwam, ale ostatnio pękła mi oprawka i była tragedia. Nie było szans abym tego dnia poszła do pracy, ba nawet przejście przez ulicę było niełatwe - nawet świateł nie byłam w stanie zobaczyć.Strachu się najadłam bo u optyka pierwszego do ktorego poszłam powiedzieli że niestety trzeba wymienić szkła, na szkła czeka się około dwóch tygodni i kosztują te najtańsze ok 400 zł co przed świętami było dla mnie tragedią. Mam receptę na okulary więc dofinannsowanie przyznam bardzo by mi się przydało.Czytałam, iż we wniosku należy wpisać powód ubiegania się o grupę. Nie wiem co wpisać. Gdzie się składa dokumenty?
Jeśli masz stałego okulistę to powinien Ci wszystko dokładnie wytłumaczyć. Poszukaj też w google.
Formalności załatwialiśmy w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie- ta komórka mieści się w Starostwie- przynajmniej w mojej miejscowości. Dostaliśmy dokumenty do wypełnienia+zaświadczenie od lekarza. W Twoim przypadku pewnie będzie potrzebne dodatkowo zaświadczenie od okulisty. Proponuję, byś wpisała w Googlach Centrum Pomocy Rodzinie i nazwę twojej miejscowości, może w komputerze znajdziesz podpowiedź. Aha, nie musisz się martwić, co wpisać jako powód. Ludzie zatrudnieni w tym Centrum wszystko Ci podpowiedzą, bo jest kilka rubryk i możesz zaznaczyć więcej niż jeden powód ubiegania się o takowe orzeczenie.
W moim mięście w budynku domu opieki znajduje się Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Idziesz tam bierzesz jeden dokument który sama wypełniasz, drugi wypełnia lekarz (w twoim przypadku okulista do jakiego chodzisz nawet bardzo rzadko). Ten od lekarza ważny jest 30 dni od dnia wystawienia. I lekarz daje ci xsero całej historii choroby. Mam powiedział ktoś żebyśmy wszystko zanim złozymy xsero zrobili- po co nie wiem ale zrobiłam. Z tym wszystkim idziesz znów do tego całego zespołu skladasz i czekasz aż przyśla ci zawiadomienie o terminie komisji. Jak jeszcze się leczysz na coś to też warto zabrać dokumenty ze sobą.
Z tym okulistą to może być problem. Tak naprawdę to leczyłam się kilkadziesiąt lat temu. Do okulistów różnych chodziłam jak byłam w ciąży po zaświadczenia. Ostatnio byłam chyba rok temu u nas w przychodni, myślicie że wystarczy samo zaświadczenie?
Wszystko zależy od lekarza orzekającego. Ale jak dla mnie watro się przejść i pozbierać xero tych wszystkich kart od lekarzy do 10-ciu lat wstecz. Ja idąc z dzieckiem na komisje miałam nikłe sznase, że dostanie, a jednak dotał na rok:)
Wg mnie wystarczy zaświadczenie. Przecież chodzi o obecny stan zdrowia. Zresztą lekarz okulista może wpisać, od kiedy leczysz się. Nie jest ważne, z jaką częstotliwością chodzisz do okulisty. Ważne zaświadczenie jak dużą masz wadę wzroku.
Ja nie robiłam żadnych kserokopii dokumentów. Mój syn na podstawie jednego wypisu ze szpitala i jednego zaświadczenia od lekarza POZ ma uznany stopień niepełnosprawności. I posiada to orzeczenie na czas nieokreślony...a pliku dokumentów medycznych nie mieliśmy.
Z tymi zaświadczeniami to będzie ciężko. Do 10 lat wstecz to byłam dwa razy u różnych lekarzy po zaświadczenia gdy byłam w ciąży i raz po receptę na okulary w mojej obecnej przychodni. Mam chyba jakieś wypisy ze szpitala sprzed jakiś kilkunastu lat - dostawałam jakieś leki w kroplówkach na wzmocnienie oczu - może wystarczy.
Wystarczy Ci zaświadczenie od lekarza pierwszego kontaktu wypisane na druku, który otrzymasz tam gdzie składzasz dokumenty drugi druk wypisujesz sama . Ja miałam tylko wynik z ostatniego rezonansu i to co napisał lekarz rodzinny. Mam stopień lekki, otym jaką pracę bedziesz mogła wykonywać po orzeczeniu stopnia lekkiego decyduje w zasadzie lekarz z medycyny pracy. Przy stopniu lekkim zasiłek pielegnacyjny nie przysługuje. Karta do parkowania przysługuje jeżeli na orzeczeniu masz zaznaczony odpowiedni punkt. Ja mam orzeczenie ze względu na stan narządu ruchu, ale parkowanie na miejscu dla inwalidy nie przysługuje mi jeszcze. Moja mama po operacji nogi ma taką możliwosć . Wszystko zależy od orzecznika i co zostanie ci przyznane w orzeczeniu. Są zakłady pracy które preferują osoby niepełnosprawne i możesz mięc w ubieganiu sie o prace pierwszeństwo przed osobami bez orzeczenia.
;)
U Ciebie będzie to lekki stopień niepełnosprawnosci.