Forum

Kuchenne porady

Kuchnia Grecka

  • Autor: Chohlik Data: 2012-02-13 09:07:22

    Kochane żarłoczki potrzebuję na gwałt pomocy a na Was zawsze można liczyć .Potrzebuję przepis na typowo greckie ciasto ale bez ciasta Filo bo jest umnie nie osiągalne a ciacho muszę upiec na środę ewentualnie jakieś bułki ,dziecko moje robi plakat o kuchni greckiej i musi przynieść do szkoły potrawę Grecką ,czekam z niecierpliwością

  • Autor: as Data: 2012-02-13 09:15:21

    Tu są przepisy kuchni greckiej ale sama musisz ocenić czy nie zostały mylnie wpisane do tego działu. http://wielkiezarcie.com/recipeslist.php?group=62

  • Autor: Chohlik Data: 2012-02-13 09:25:50

    No właśnie wtym tkwi problem ,potrzebuję sprawdzonego przepisu ,przejrzałam te co podałaś ale ze słodkości jest tam niewiele .Dzieki za szybką odpowiedz

  • Autor: mahika Data: 2012-02-13 09:32:21

    Revani - ciasto z kaszy manny,

    Vasilopitta - to takie (mikołajowe ciasto, ale smaczne :))

    Grecy robią jeszcze ciasto z orzechów włoskich, ale nie pamietam jak się nazywa

    Ciasteczka Baklawa

    Mini pączki Loukomades polane miodem albo czekoladą, posypane siekanymi orzeszkami (sprzedaja je na ulicy :))

    Jak mi sie coś jeszcze przypomni to podpowiem.

    Greckie, to najczęściej, aromatyczne, mocno słodkie, miodowo - orzechowe.

    Jak wpiszesz w google nazwy które podałam, to na pewno znajdziesz przepisy, o ile tutaj ich nie ma, bo nie wiem jakie linki można wstawiać.

  • Autor: mahika Data: 2012-02-13 09:37:13

    Zapomniałam o ciasteczkach migdałowych Kourabiedes

  • Autor: Chohlik Data: 2012-02-13 10:22:45

    Dzięki mahika ,super są te pączusie i ciacho noworoczne

  • Autor: mahika Data: 2012-02-13 10:18:47

    ciasto z orzechów włoskich - Karythopita

    I jeszcze ciasto cytrusowe Bobota.

  • Autor: Chohlik Data: 2012-02-13 10:23:22

    Jesteś wielka pod dobrym tego słowa znaczeniu

  • Autor: mahika Data: 2012-02-13 10:38:36

    Dzięki, daj znać co wybrałas i jak smakuje :)

  • Autor: Anovi Data: 2012-02-13 16:35:25

    Karythopita robiłam: pyszne!

  • Autor: ursula Data: 2012-02-13 19:29:49

    witaj,

    robilam Vasilopita (ciasto noworoczne), oczywiscie smaczne, ale polecam Ci bardzo proste i smaczne ciasto z jogurtem Yiaourtopita ,

    pozdrawiam

    PS. w niektorych przepisach sa orzechy wloskie, ja robilam (wiele razy) z migdalami

  • Autor: Chohlik Data: 2012-02-13 19:57:24

    Ursula nie mogę znalezć przepisu na to jogurtowe ciacho

  • Autor: ursula Data: 2012-02-13 21:29:17

    znalazlam kilka (!!!):

    http://search.yahoo.com/search?fr=mcafee&p=Yiaourtopita

    niestety wszystkie po angielsku, podam Ci moj sprawdzony przepis, ja go robie w prostokatnej blaszce ok. 20x30 cm, nie jest wysokie, te przepisy z internetu maja wiecej maki, jesli chcesz to Ci ktorys przetlumacze, bo one maja rowniez syrop, ktorym polewa sie ciasto, gdy jest jeszcze gorace, oczywiscie bedzie duzo slodsze,

    a to jest "moj" przepis:

    125g masla

    1 cup (220g) cukru, jesli masz to ten drobny

    3 jajka (osobno bialka i zoltka)

    2 cups maki

    1/2 lyzeczki sody

    2 lyzeczki proszku

    1/4 cup migdalow, obrane i drobno pokrojone

    1 cup jogurtu greckiego

    cukier puder

    blaszke natluscic, polozyc papier, rowniez natluscic, mikserem ubic maslo z cukrem, dodac zoltka (po 1), ubic, wylozyc do miski, dodac make, proszek, sode, delikatnie wymieszac, dodac migdaly i jogurt, wymieszac, ubic bialka delikatnie, dodac do ciasta (ja dodaje pol, mieszam, pozniej reszte, mieszam), ciasto wlozyc do blaszki, piec okolo 35 minut, u mnie 350F (sprawdze tem. i dopisze), wylozyc do ostygniecia, posypac cukrem pudrem, proste, szybkie i smaczne

    Dopisano 12-02-13 21:54:52:

    chce poprawic interpunkcje - ubic bialka, delikatnie dodac do ciasta

    Dopisano 12-02-13 21:56:47:

    temperatura 175C

  • Autor: Chohlik Data: 2012-02-13 22:28:40

    Dzieki wielkie jutro zdecyduje co upiekę ,dam znać co mi wyszło.

  • Autor: mahika Data: 2012-02-15 09:54:26

    Jestem bardzo ciekawa co wymyśliłaś, zrobiłaś i jak Ci wyszło, jak smakuje :)

  • Autor: Nikola de Ser Data: 2012-02-15 10:14:48

    mahika, jestem pod wrażeniem! skąd się tam dobrze znasz na greckiej kuchni? nabrałam ochoty żeby zrobić takie ciasto :D które najsmaczniejsze?

  • Autor: mahika Data: 2012-02-15 10:30:31

    Nie znam sie aż tak na greckiej kuchni, ale bardzo mi się podoba. Znam tylko dużo potraw.

    Sąsiadka która się wyprowadziła tam kilkanaście lat temu często mi opowiada o tych smakołykach wszystkich, opisuje, wysyła zdjęcia. Zaraziła mnie ;)

    Może jutro zrobię te pączki miodowe :)

    Odpowiada mi też kuchnia indyjska.

  • Autor: Nikola de Ser Data: 2012-02-15 10:35:07

    Jeszcze bardziej mnie zachęciłaś :) uwielbiam Grecję i wszystko co greckie, jak byłam tam (tylko raz i na krótko) to jadłam głównie jakieś sałatki i ichnie zapiekanki. czas odkryć świat deserów!

    Kuchnię indyjską znam jeszcze mniej... Dwa razy byliśmy z lubym w hinduskiej restauracji i jadłam takie dziwne pieczywo nadziane raz wołowiną, a za drugim razem kokosem :)

    a! No i mama czasem robi swoje "hinduskie danie", czyli specyficznie przyprawione risotto, które koło prawdziwego hinduskiego żarcia nawet nie stało :P

  • Autor: matani Data: 2012-02-15 11:46:20

    z greckich "ciast" to tylko baclava, ale ona musi mieć ciasto filo :(

  • Autor: Chohlik Data: 2012-02-21 12:58:57

    Witam własnie dziś sięzabrałam za pieczenie .Piekę Karidopite ciasto z orzechami włoskimi ,zobaczę co wyjdzie .Napewno wstawię zdjęcie i powiem jak smakuje.Znalazłam kilka przepisów owego ciasta i każdy czymś się różnił ,sama jestem ciekawa co z tego wyjdzie .Pachnie obłędnie

  • Autor: Chohlik Data: 2012-02-22 12:26:00

    Co do karidopity jest to ciasto podobne smakiem do naszego piernika z dużą ilością orzechów.Fajny posmak ,daje bułka tarta którą dodaje się do ciasta .Najpyszniejszy w tym wszystkim jest syrop który się gotuje z cukru ,soku ze świerzego pomarańcza ,gozdzików ,laski cynamonu i dodatku brendy .Polane obficie ciasto smakuje wyśmienicie .

Przejdź do pełnej wersji serwisu