Forum

Gawędy o jedzeniu

sól

  • Autor: majka253 Data: 2012-03-01 11:31:57

    Afera solna. Sól drogowa w wędlinach. Wczoraj w TV padła nazwa jednego z producentów wędlin, który używał tej soli. Dziś w sklepie chciałam kupić pasztet, ale zauważyłam, że to ten właśnie producent. Pani sprzedawczyni była bardzo zdziwiona moją odmową. Nie kupiłam tego pasztetu, ale przecież nie mogę zrezygnować z jedzenie mięsa i wędlin. Co my musimy jeść??? Jak się to wszystko odbije na naszym zdrowiu, albo zdrowiu dzieci za wiele lat??? Wiem, że nie można dać się zwariować, ale mnie to strasznie denerwuje.

  • Autor: Laugasel Data: 2012-03-01 11:54:20

    Sól może byc praktycznie w każdym jedzeniu. Najpierw w Islandii wybuchła afera z tego samego powodu, a po miesiącu w Polsce. Który kraj następny?

  • Autor: izabela_27 Data: 2012-03-01 11:57:14

    Sól może byc praktycznie w każdym jedzeniu. Najpierw w Islandii
    wybuchła afera z tego samego powodu, a po miesiącu w Polsce. Który
    kraj następny?

    Naszła mnie taka myśl czy sól którą my kupujemy w kilogramach jest "prawdziwą"solą.

  • Autor: izabela_27 Data: 2012-03-01 11:55:43

    Dodać trzeba piekarnie i zakłady rybne.To straszne jak człowiek może się dorabiać świadomie trując ludzi.

  • Autor: makusia Data: 2012-03-01 11:58:24

    Afera solna. Sól drogowa w wędlinach. Wczoraj w TV padła nazwa
    jednego z producentów wędlin, który używał tej soli. Dziś w
    sklepie chciałam kupić pasztet, ale zauważyłam, że to ten właśnie
    producent. Pani sprzedawczyni była bardzo zdziwiona moją odmową. Nie
    kupiłam tego pasztetu, ale przecież nie mogę zrezygnować z jedzenie mięsa
    i wędlin. Co my musimy jeść??? Jak się to wszystko odbije na naszym
    zdrowiu, albo zdrowiu dzieci za wiele lat??? Wiem, że nie można dać się
    zwariować, ale mnie to strasznie denerwuje.

    Właśnie przegapiłam tą informację, możesz podać nazwę tej firmy?

  • Autor: myszamycha Data: 2012-03-01 12:06:18

    Też prosiłabym o nazwę firmy.

  • Autor: vanessa862 Data: 2012-03-01 15:53:43

    Ja też bo mam trzech facetów w domku i o tej porze roku najchętniej widzę wędlinkę na kanapce.

  • Autor: mahika Data: 2012-03-01 12:01:05

    co roku jakaś afera

    Dobrze ze tym razem nie dotyczy warzyw,
    jak rok temu, choroba wściekłych ogórków z Hiszpanii.

  • Autor: mahika Data: 2012-03-01 12:25:09

    W artykule jest napisane "najprawdopodobniej"

    Teraz każdy będzie spekulował i domyślał się,

    a niewinne firmy na tym wiele stracą.

    Warto byłoby poczekać na rzetelne informacje.

  • Autor: Bahati Data: 2012-03-01 12:28:43

    Nawet jeśli sprzedawały, to przecież nie dosypywały do żywnosci. :)

  • Autor: majka253 Data: 2012-03-01 12:20:53

    Ja słyszałam o JBB

  • Autor: mahika Data: 2012-03-01 12:23:55

    I tak się rodzą plotki.

  • Autor: Bahati Data: 2012-03-01 12:27:18

    Nie znalazłam ani jednej nazwy firmy stosującej wspomnianą sól. Wręcz przeciwnie, wszędzie znajduję wzmiankę o tym,że nie są one jeszcze jawne a badania dopiero trwają.

  • Autor: alicja_bt Data: 2012-03-01 12:26:08

    A niby to taka porządna firma, często kupuje ich wyroby. Tak naprawde to niewiadomo od kiedy nas trują i czym . Skąd wiadomo czy inne produkty nie zawierają szkodliwych substancji nie tylko tych z soli? Wierzycie jeszcze komuś?

  • Autor: myszamycha Data: 2012-03-01 12:29:13

    ja jadłam i dawałam dziecku paróweczki cielęce...skoro te plotki podawali w tv to już poważne..

  • Autor: mahika Data: 2012-03-01 12:34:50

    niekoniecznie.

    przypomnij sobie te nieszczęsne ogórki.

    jakie wiadomosci w TV były na początku a jakie na końcu.

  • Autor: myszamycha Data: 2012-03-01 12:36:06

    ale wiesz podać konkretnie nazwę firmy to już odpowiedzialność można za to ponieść

  • Autor: alicja_bt Data: 2012-03-01 12:36:44

    Może trzeba to jeść łyzkami, żeby zaszkodziło.

  • Autor: peggy83 Data: 2012-03-01 12:29:49

    Tak, na tvn w Uwadze było o tej aferze i ta sól trafiał min. do JBB. Piekarnia Piekuś tez brała tę sól, do tego przetwórnia ryb, tylko już nie pamiętam dobrze jaka.

    Ta sól może być wszędzie, w serach, w pieczywie... co za ludzie... czym ja dzieci karmiłam przez ostatnie lata??? Eksperci twierdza, że taka przemysłowa sól jest rakotwórcza... ciekawe ile nowych raczków powstało na bazie tej soli... ludzie sumienie nie mają, żeby takie rzeczy robić... tylko kasa sie liczy... okropność...

  • Autor: alicja_bt Data: 2012-03-01 12:32:53

    A ja lubie sobie posolić.

  • Autor: peggy83 Data: 2012-03-01 12:40:04

    Ja tyż... ale widze, że najlepiej wziąć kilofek i samemu sobie w kopalni uskrobać, będzie pewne, że wcześniej nikt nie użył jej do zrobienie nawozu

  • Autor: alicja_bt Data: 2012-03-01 12:46:57

    Masz trochę bliżej do kopalni niż ja, chyba muszę morskiej sobie zrobić

  • Autor: myszamycha Data: 2012-03-01 12:35:04

    przetwórnia ryb Larus

  • Autor: Mama - Różyczki Data: 2012-03-01 13:04:50

    Teraz to już musztarda po obiedzie! bo to co mieliśmy zjeść już dawno zjedliśmy. Proceder trwał podobno od 10 lat , a może nawet dłużej. Chyba jednak nie była ta sól tak szkodliwa jak się wydaje, inaczej już byśmy wszyscy wąchali kwiatki od spodu.

    Sprzedający też chyba sobie zdawali sprawę że będą jeść te produkty z  solą, bo praktycznie sól trafiała do bardzo wielu produktów które spożywamy.

    Wczoraj mówili że podejrzane produkty zostaną wycofane ze sklepów jeżeli się sprawdzi ze zawieraja właśnie taką sól.

  • Autor: alicja_bt Data: 2012-03-01 13:09:41

    Może to jest jak z olejem napędowym i opałowym, mnóstwo ludzi tankowało opałowy do samochodów.

  • Autor: peggy83 Data: 2012-03-01 13:15:11

     Sprzedający też chyba sobie
    zdawali sprawę że będą jeść te produkty z  solą, bo praktycznie
    sól trafiała do bardzo wielu produktów które
    spożywamy.

    Właśnei, że nie... Nikt nie wiedział poza pośrednikami między kopalnią a hurtowniami. 

    No, mam nadzieję, ze ta sól nie była aż tak groźna.... ale jak pomyślę, że to odpad po produkcji nawozu.... Nie jest to fajne, oj nie....

  • Autor: taara Data: 2012-03-01 13:16:49

    I właśnie o to chodzi, żebyś nie kupowała! Na tym polegają afery, aktualnie solna, aby wyeliminować z rynku takie czy inne zakłady, żeby na ich miejscu powstały nowe i zarabiały kasę. Zawsze chodzi o kasę, a to co my rzekomo zjedliśmy to już drobiazg dla tych co aferę rozpętali. Zresztą, jeżeli zjedliśmy to jak to odkręcisz?

    I świetny temat zastępczy mamy, a to co istotne idzie na bok :(

  • Autor: alicja_bt Data: 2012-03-01 13:22:52

    Właśnie, ciekawe co knują ?

  • Autor: mahika Data: 2012-03-01 13:32:14

    o właśnie, to jest sedno tej "afery" :)

    A media? Im też chodzi o kase, jest temat, można klepać byle co, jest zainteresowanie :)

  • Autor: w jesiennym stroju Data: 2012-03-01 20:49:43

    I właśnie o to chodzi, żebyś nie kupowała! Na tym polegają afery,
    aktualnie solna, aby wyeliminować z rynku takie czy inne zakłady, żeby na
    ich miejscu powstały nowe i zarabiały kasę. Zawsze chodzi o kasę, a to co
    my rzekomo zjedliśmy to już drobiazg dla tych co aferę rozpętali.
    Zresztą, jeżeli zjedliśmy to jak to odkręcisz? I świetny temat
    zastępczy mamy, a to co istotne idzie na bok :(

    Też mam wrażenie ,że temat zastępczy. Bo w końcu trzeba pokręcić przy emeryturach i trochę ulg podatkowych zabrać

  • Autor: MAGDAITYLE Data: 2012-03-02 10:06:27

    Ktoś chce zniszczyć ten kraj? Kolejne zakłady padną! Ktoś rzuca hasło o zakładach mięsnych, a potem nikt nie chce kupować z nich wędlin. Jak łatwo media mogą kogoś zniszczyć bezpodstawnie, mówiąc "prawdopodobnie"!!!!!! Była choroba wściekłych krów, ptasia grypa... teraz wogóle uderzają w przetwórstwo. Nie widzicie tego? Nic nie jest jeszcze jasne! Prawdopodobnie to inna firma chce się pozbyć konkurencji ustami reportera! Wielu zależy, żeby nasza gospodarka padła. Nie siejmy paniki... i tak tyle chemii trafia do naszych żołądków.

  • Autor: peggy83 Data: 2012-03-02 12:44:12

    Hmmm... a ja mam nieodparte wrażenie, ze to nasi nieuczciwi przedsiębiorcy niszcza nasz kraj a nie ludzie, którzy obawiają sie wziąć cokolwiek do ust i  słusznie podnoszą bunt przeciwko narazaniu ich życia i zdrowia.... 

    Przeciez choroba wściekłych krów to nie była fatamorgana... to samo ptasia grypa...to był wynik - jak sie okazało - próby zarabiania na produkcji jak najmniejszym kosztem. 

    Te hałdy soli do posypywania dróg suszone i pakowane w worki "sól spożywcza" to też nie bajka, tylko fakt.... To, ze komus sie nie podoba jedzenie odpadu do posypywania dróg, to należy go uciszyć dla dobra przetwórstwa? Dziwna logika :(

    To oczywiscie chwalebne, że dwie firmy zarabiały kilakkrotnie skupując odpad i sprzdajac go jako pełnowartościowy, bezpieczny produkt... broń Boże nie należy tego napietnować i bronić swojego zdrowia, bo przetwórstwo ucierpi... nie no... Ja mam tylko nadzieję, ze ci oszusci s ł o n o  bekną... chociaż już się wszystko powoli rozwiewa... okaże sie neidługo, ze kto jak kto - ale Polacy sa przyzwyczajeni do jedzenia dopadów... jedzą juz gorsze rzeczy i dobrze sie mają... wiec sprawy nie ma :((( 

  • Autor: MAGDAITYLE Data: 2012-03-02 13:27:22

    Ja też nie tknę jedzenia z tych firm... Tylko obawiam się, że za parę miesięcy okaże się, że to pomówienia, po tym jak firma już padnie. Mam nadzieję, że bekną za to osoby odpowiedzialne, ale życie uczy, że tak nie będzie. Ta hołota zawsze spada na cztery łapy, a niewinni cierpią. Ktoś za to wziął grube pieniądze, nawet jak wyjdzie po roku więzienia, to będzie go stać na ekskluzywne drinki w Las Vegas :);)

  • Autor: alicja_bt Data: 2012-03-02 14:48:11

    Kiedyś przy wyroku za przestepstwo zasądzano przepadek mienia, niejeden by się zastanowił, że jak nóżka się powinie to cała rodzina odczuje, a tak nakradnie posiedzi z rok i pławi się w luksusach z rodziną.

  • Autor: aggusia35 Data: 2012-03-02 17:19:51

    Peggi mam w tej sprawie takie samo zdanie jak TY :)

  • Autor: megi65 Data: 2012-03-02 14:44:23

    Spokojnie nie panikuj .... przez lata wsuwałam chlebk z piekarni z solą chemiczna ...i mam sie całkiem dobrze ... :)  Stres jest bardziej szkodliwy i toksyczny niż jakas tam sól z wkładką .... :)

    Przed nami afera ..octowa , mączna ..... alkoholowa już była ..

    Nie dajmy się zwariować  a dla dzieci szykuje się piękna spuścizna od nas ....Tyrka do 67  ba  , zarezerwowana dla wybrańców  , którzy dożyją ... ::)))

  • Autor: alicja_bt Data: 2012-03-02 14:49:13

    Albo  znajdą pracę na umowę.

  • Autor: mahika Data: 2012-03-06 20:57:53

    No i sie wyjaśniło :)

    Ta sól nie zagraża zdrowiu :)

    http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/381981,afera-solna-niejadalna-sol-nie-jest-szkodliwa-dla-zdrowia.html

  • Autor: mahika Data: 2012-03-07 08:38:17

    Nikt się nie cieszy?

    Wiem, wiem, narzekać i uprawiać czarnowidztwo najfajniej...

  • Autor: agulinia Data: 2012-03-07 11:17:04

    Spodziewałam się tego, bo przecież związki siarki powoują nudności i biegunkę, tak to byłaby zbiorowa

    epidemia :-) Mnie uspokoił ten artykuł.

  • Autor: Bahati Data: 2012-03-07 11:20:38

    Nie cieszę się, bo nie martwiłam się na zapas.:)

  • Autor: mahika Data: 2012-03-07 20:42:33

    ja też nie i nie lubię zbiorowej paniki :)

  • Autor: majka253 Data: 2012-03-07 11:33:52

    Cieszę się bardzo. Może sól drogowa jest tańsza, to masarnie teraz będą oszczędzać, a do zimy daleko to się nie zmarnuje.

  • Autor: crizz Data: 2012-03-07 12:47:28

    paru rzeczy nie rozumiem, a najbardziej tego, że ogłoszono publicznie fakt, że sól jest nieszkodliwa dla zdrowia, ale jednocześnie zatrzymano 5 osób z zarzutem wprowadzania do obrotu spożywczego szkodliwych dla zdrowia substancji.. ale ja wielu rzeczy nie rozumiem w tym kraju, więc niech będzie.. zrobiłem małe śledztwo.. otóż główny składnik soli drogowej to oprócz zwykłej soli kuchennej NaCl, również chlorek wapnia CaCl2.. związek ten używany jest w kuchni molekularnej m.in. do obniżania temperatury zamarzania wody czy innych płynów.. przy jego pomocy robią ten słynny kawior owocowy.. tylko, że używają związku idealnie czystego, bez domieszek.. w soli wypadowej są siarczany i podano, że w ilościach nieszkodliwych dla zdrowia, niech będzie.. zróbcie na sobie takie doświadczenie.. co dzień rano smażcie jajówkę ale tak mocno, aby pojawiły się brązowe plamy.. ta przypalenizna zawiera m.in. siarczany.. jedzcie taką jajówkę dzień za dniem.. pewnie po pierwszej konsumpcji nic się nie stanie, ale z czasem wasz układ pokarmowy zacznie się dziwnie zachowywać.. znam to, gdyż żywiłem się kiedyś w stołówkach.. owszem żyję, nie byłem nawet w szpitalu, ale czy o to chodzi w żywieniu? a dzieci?

  • Autor: as Data: 2012-03-07 13:02:50

    Osoby podobno maja odpowiadać nie za narażenie życia i zdrowia tylko za podatki. Tak mówili w telewizji.

  • Autor: crizz Data: 2012-03-07 13:18:05

    pewnie tak.. ale jest jeszcze inny aspekt sprawy.. nawet jeśli definitywnie osądzą, że sól jest nieszkodliwa, to u wielu ludzi powstała blokada estetyczna, czyli skojarzenie jedzonego posiłku z wyglądem brudnej soli na ulicy i chodnikach.. uważam, że ludzie mają prawo znać wszystkich producentów żywności z tą solą po to, aby móc wybrać czy godzą się na to, czy też uszczerbek estetyczny jest zbyt poważny.. w Islandii listę podano szybko, naszej listy zażądali Czsi i Duńczycy, nasze społeczeństwo na wszystkich forach jej żąda, serwery sanepidu są zapchane od e-maili, a sanepid i prokuratura prowadzą sobie śledztwo i tak pewnie będzie ze 3 lata.. nie jest to poważne i nie ma nic wspólnego z wolnością i solidarnością społeczną..

  • Autor: as Data: 2012-03-07 18:43:14

    Ja firm nie bronię ale jest taki problem, że firmy nie wiedziały co kupują. Ujawnienie tych informacji doprowadziło by do ich upadku. Myślały, że kupują normalną sól, a ktoś nieźle na nich zarobił.

  • Autor: crizz Data: 2012-03-07 19:17:53

    nie wierzę że firmy nie wiedziały.. każdy kto wytwarza żywność powinien badać wszystkie składniki, mieć certyfikaty i wyniki badań.. nawet jeśli firmy zostały oszukane, to trudno, interes społeczny jest ważniejszy niż paru facetów kombinatorków.. czytałem dziś o podobnej aferze solnej w Chinach.. sprawców osądzono i jeden z wyroków brzmiał uwaga - kara śmierci..

  • Autor: as Data: 2012-03-07 19:24:41

    Gdyby firmy wiedziały to nie płaciły by za sól drogową tyle co za spożywczą. Sól drogowa jest dużo tańsza, a firmy zostały oszukane płacąc jak za zwykłą. Porządnie zarobiła firma sprzedająca sól.moim zdaniem konsekwencje powinien ponieść sanepid, ze przez 10 lat tego nie wykrył. Jak przeprowadzają kontrole?

  • Autor: crizz Data: 2012-03-07 19:49:50

    droga as.. kolejny argument jest taki, że sól kuchenną i ową można rozróżnić wzrokowo.. czy w tych firmach są aż tacy niefachowcy? w Islandii szef ich sanepidu podał listę producentów żywności od razu, bez zbędnych konsultacji.. uważam że to zdrowy odruch porządnego człowieka.. co do sanepidu masz rację: dimissioni subito..

  • Autor: bettybez Data: 2012-03-07 19:54:44

    Teraz na pasztet możesz uważać z innego powodu

    http://spoleczenstwo.newsweek.pl/aresztowano-producenta-szkodliwego-suszu-jajecznego,89228,1,1.html

  • Autor: mahika Data: 2012-03-07 20:41:49

    normalnie sodomia i gomoria :)

  • Autor: makusia Data: 2012-03-08 16:31:49

    Dokładnie ja chyba zaprzestanę czytania gazet i oglądania TV ...idzie jajo znieść, jak będzie jakaś prawdziwa afera to nikt nie uwierzy, wtedy to dopiero będzie "sodomia i gomoria"

  • Autor: mahika Data: 2012-03-09 17:21:47

    Bardzo dobry sposób :)
    Tak własnie zrobiłam i nie narzekam :)

  • Autor: peggy83 Data: 2012-03-09 14:46:03

    http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-chorobotworcze-bakterie-w-podrabianym-suszu-jajecznym,nId,451825

    Śliczności... ale ku chwale i dobru ojczyzny... ciii..., jedzmy syf i dzióbek w kubek... sacznego.

    Dobrze że chociaż:

    http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-nieszkodliwa-dla-zdrowia-zywnosc-ma-zostac-zutylizowana,nId,451848

Przejdź do pełnej wersji serwisu