Forum

Gawędy o jedzeniu

Zakwas na żurek raz jeszcze

  • Autor: gosiaw70 Data: 2012-03-29 18:10:47

    Proszę o proporcje,wreszcie się przełamałam i będę miała zawsze swój żurek:)

  • Autor: bettybez Data: 2012-03-29 19:16:53

    Nie ma dokładnych propocji, wsypiesz  więcej mąki to będzie gęstszy, mniej - rzadszy. Np. do słoika wsypujesz na dno mąkę żytnią, załóżmy na wysokość 2-5 cm, zalewasz przegotowaną ostudzoną wodą tak, żeby nie wylać wody przy przenoszeniu słoika, wkrawasz ząbek czosnku, przykrywasz i odstawiasz :)

  • Autor: gosiaw70 Data: 2012-03-29 19:22:26

    Dziekuję:)a skórka chleba?

  • Autor: bettybez Data: 2012-03-29 19:23:14

    Niepotrzebna :)

  • Autor: bettybez Data: 2012-03-29 19:25:28

    Jeszcze dodam, że dobrze jest wcześniej wyparzyć słoik, zakwas mieszać codziennie drewnianą łyżką, nie przedawkować czosnku, 1 ząbek wystarczy, przykryć ręcznikiem kuchennym lub czymś podobnym na gumce

  • Autor: jagoda.pik Data: 2012-03-31 19:18:49

    Ja robię wg przepisu mojej teściowej, zawsze jest dobry. Na 1 litr ciepłej wody 3 łyżki mąki żurkowej żytniej, szczypta soli, szczypta cukru, 3 ząbki czosnku, 1 średnia cebula. Od siebie jeszcze dodałam do przepisu, 1 listek laurowy, kilka ziarenek ziela angielskiego i kilka ziarenek pieprzu. Musi stać minimum 1 tydzień.

  • Autor: Monika09 Data: 2012-04-01 12:24:06

    Ja własnie wczoraj nastawiłam zakwas na żurek. Od kilku lat robię go tak samo.

    3 - 4 łyzki mąki żytniej chlebowej lub razowej

    2 szklanki przegotowanej letniej wody

    kawałek ususzonego chleba razowego - nie jest konieczny, ale warto dać

    3 ząbki czosnku

    Wszystko wymieszać, przykryć gazą i postawić w ciepłym miejscu. Mieszać 1 -2 razy dziennie. Ja zawsze robię zakwas na tydzień przed świętami. W dzień stoi na blacie w kuchni, natomiast wieczorem przenoszę go na ciepły kaloryfer.

  • Autor: domia Data: 2012-04-01 15:14:12

    A ja przy okazji rozmowy o żurku pozwolę sie zapytać czy podajecie czasem żurek w chlebie? Mój syn pewnie kiedyś w knajpce jadł i teraz męczy mnie o żurek w chlebie. Skąd ten chleb, to musi byc jakis specjalny??

  • Autor: jolka60 Data: 2012-04-01 15:41:16

    Nie podawałam takiego zurku,ale go jadłam.Pyszny,ale był póżniej dylemat-co zrobić z chlebkiem???Teoretycznie wiem-można zostawić,zjeść częśc czy całość.Troszkę podgryzłam,ale szkoda było go zostawić.Przepisy na takie chlebki są na WŻ.na pewno musi być dobrze wypieczony,żeby nie rozmiękł od razu po wlaniu żurku.

Przejdź do pełnej wersji serwisu