Forum

Kuchenne porady

Co zrobić ze słodkiego, "śmietankowego" masła?

  • Autor: Fiddle Data: 2012-04-12 17:10:43

    Czasem się tak zdarza, że ubijając śmietankę 30, 36% słodką  (za długo) powstanie masło i taka , hmm... woda a ze śmietanki nici. I mi się kilka razy tak zdarzyło. Zawsze wyrzucałam to wszystko bo masło było dla mnie za słodkie a wodę wylewałam. 

    Moja siostra dziś przyjechala do mnie pomóc w opiece nad maluchami, ale mniejsza z tym. Chciała zrobić śmietanowiec z galaretką, wszystko się udawało , aż tu nagle ... powstało masło, oddzieliło się od tej wody i klops. Na razie nie jest wyrzucone, zastanawiamy się, czy można coś z niego zrobić. 

    Może ktoś ma już w tym doświadczenie i doradzi? :P

  • Autor: bergamotka2 Data: 2012-04-12 17:30:35

    No cóż , i mnie się to przydarzyło raz , czy dwa . Raz nie mając odwrotu , a ciasto w toku - zamiast masy śmietanoewj , z maśleńca podgrzałam , zmierzyłam , uzupełniłam mlekiem i ugotowałam budyń , był przepyszny i już nie trzeba było dodawać do niego tłyszczu ! przełożyłam nim ciasto , po ostudzeniu zalałam galaretką ( może się komuś przyda na przysłość )

  • Autor: bergamotka2 Data: 2012-04-12 17:38:35

    Innym razem  zmaśleńca pogrzałam , i ponownie ostudziłam ( zaczerpnęłam pomysł z książki z przepisami na ciasta z bitą śmietaną czekoladową --> śmietanę podgrzać , rozpuścić w niej czekoladę , ostudzić w lodówce kilka godzin , ubić , niby proste )  , więc ja , aby przyśpieszyć proces odzysku śmietany , wstawiłam ją do zamrażarki , porządnie się schłodziła , więc zaczęłam miksować , jeszcze nie zgęstniała , a już zaczęły pokazywać się krupki (  och !  )  , więc powtórzyłam proces - NA   NIC   , ponownie to samo , śmietany nic już nie uratowało , od tamtej pory kupuję TYLKO śmietanę renomowanej polskiej firmy ! , tortów już kilka z bitą śmietaną , a porażki  0 ( słownie zero ) , pozdrawiam  

  • Autor: gosiaw70 Data: 2012-04-12 17:57:49

    Ja do tego celu używam tylko śmietany 30% w kartoniku,polecam

  • Autor: Mama - Różyczki Data: 2012-04-12 18:22:40

    Jak to co? zużyj do smarowania chleba:) Sama wiele razy wlewam  śmietanę do słoika, zakręcam i potrząsam nim aż wyjdzie masło .To najlepsze masło pod słońcem, można dodac troszkę przeciśniętego czosnku z odrobiną soli , szczypiorku  lub innych ziół. Wszystko dokładnie wymieszac i uformowac małą osełkę masła. Z 1/2 litra śmietanki nie wyjdzie przecież tego dużo.

    No chyba że nasypałaś tam cukru, to możesz dodac zmielonych orzechów i wyjdzie słodkie masło orzechowe.

    Teraz doczytałam że jednak nasłodziłaś:)

  • Autor: Fiddle Data: 2012-04-12 19:00:56

    Jak to co? zużyj do smarowania chleba:) Sama wiele razy wlewam 
    śmietanę do słoika, zakręcam i potrząsam nim aż wyjdzie masło .To
    najlepsze masło pod słońcem, można dodac troszkę przeciśniętego czosnku
    z odrobiną soli , szczypiorku  lub innych ziół. Wszystko
    dokładnie wymieszac i uformowac małą osełkę masła. Z 1/2 litra
    śmietanki nie wyjdzie przecież tego dużo. No chyba że nasypałaś tam
    cukru, to możesz dodac zmielonych orzechów i wyjdzie słodkie masło
    orzechowe. Teraz doczytałam że jednak nasłodziłaś:)

    właśnie, siostra nasłodziła bo to miała byc bita smietana...

    dziekuje wszystkim, cos z tego wykombinujemy, orzechowe maslo lubie wiec moze byc, badz zrobimy jakas mase do ciasta :)

  • Autor: mamalenki Data: 2012-04-12 19:05:09

    a mnie się wydaje że w którymś z odcinków Przepisu na życie Szyc mówił co z tym zrobić...chyba polewę czekoladową

  • Autor: agulinia Data: 2012-04-12 20:07:51

    Było coś takiego faktycznie

Przejdź do pełnej wersji serwisu