Forum

Rodzice i Maluchy czyli WuŻecikowe pogaduchy

Podziękowania komunijne

  • Autor: grazka35 Data: 2012-04-14 20:18:39

    Jakie są u was zwyczaje odnośnie podziękowań dla gości komunijnych?Czy w ogóle czymś obdarowujecie tychże gości?Ja 3 lata temu miałam I Komunię córki i obdarowaliśmy każdego z gości małym aniołkiem ze stosownym podziękowaniem.W tym roku też mam Komunię córki i tak myślę co by tu ofiarować, żeby nie powtarzać tego samego?

  • Autor: Mama - Różyczki Data: 2012-04-14 21:15:19

    Pierwsze słyszę o takim zwyczaju:)

  • Autor: mamalenki Data: 2012-04-14 21:17:45

    w moich stronach też nic takiego nie ma,jedynie pudełeczko z ciastem na odchodne,oczywiście jeśli gospodarze mają go na tyle

  • Autor: as Data: 2012-04-14 21:22:06

    Też pierwsze słyszę. Żadnych prezentów ewentualnie ciasto ale tylko jak zbywa.

  • Autor: wiolka110471 Data: 2012-04-14 21:30:32

    Witam ,zwyczaju może nie ma u nas takiego,ale 2 lata temu na komunii syna przy talerzyku położyliśmy specjalne komunijne czekoladki (zamówiłam na allegro różne gatunki czekoladek)Gościom smakowały a to chyba najważniejsze,z ciastem również wyszli

  • Autor: Agulek74 Data: 2012-04-14 21:34:19

    Ja takich podarunków nie miałam ale mojej młodszej córki pani jak robiła synowi Komunię obdarowywała każdego gościa pudełeczkiem w kształcie serduszka a w środku były czekoladki . Do każdego serduszka przypięty był napisany na karteczce wierszyk.
    Bardzo miły moim zdaniem akcent.

  • Autor: agulinia Data: 2012-04-15 17:04:11

    Widziałaś kiedyś na youtubie muffinki pokryte białą masą cukrową, była zrobiona krateczka nożem i na przecięciach srebrne kuleczki

  • Autor: grazka35 Data: 2012-04-15 08:35:17

    No może nie jest to zwyczaj, ale od kilku lat obserwuję  ,że takie podarunki robią się "modne" i co raz częściej spotykane, a właściwie teraz już bardzo często. U mnie zawsze goście dostają ciasto do domu, przy okazji jakiejś "imprezy" , no i tego aniołka ostatnio kładliśmy przy każdym talerzyku.Zastanawiam się  co zrobić tym razem,żeby pozostał miły akcent ,ale nie powtarzać się.

  • Autor: ani75 Data: 2012-04-15 10:32:22

    Tak w ostatnim czasie na różnych uroczystościach można spotkać się z taką formą podziękowań dla gości za przybycie.Może to być właśnie aniołek z bilecikiem z datą Komunii i imieniem dziecka albo cukierki w woalowym woreczku przewiązanym gustowną wstążeczką z bilecikiem na którym może też być zdjęcie dziecka.

  • Autor: ewka63 Data: 2012-04-15 14:42:59

    Myślę, że właśnie przez to, że ktoś coś wymyśli pierwszy raz, potem się taką rzecz powiela u innych i wychodzi w końcu zwyczaj. 

    Ale przez te zwyczaje często zatraca się sens samej uroczystośći. Bo zwyczaj, napędza zwyczaj. Kiedyś komunia była uroczystością duchową, teraz komercyjną.

    Nie dotyczy to tylko komuni, ale i ślubów, bierzmowania.  

  • Autor: olenka_chicago Data: 2012-04-15 16:20:06

    Taki zwyczaj jest w usa , po kazdej wiekszej imprezce goscie dostaja cos na pamieatke z podziekowaniem lub podziekowanie wysyla sie poczta do kazdego goscia. Ja na komuni mojej corci bede miala dla gosci bufet ze slodkosciami oraz przy kazdym talerzu beda dla gosci foremki do ciastek w ksztalcie serc,krzyzyka oraz kielicha z hostia.

    Spotkalam sie z roznymi prezentami dla gosci takze mozna uwolnic wodze wyobrazni.

  • Autor: Aleksandra1973 Data: 2012-04-16 17:08:57

    Nie tylko w Usa w Niemczech rowniez,ten zwyczaj.Nie tylko z okazji Komuni,ale rowniez z okazji slubow,urodzenia dziecka itd..Rodzice zazwyczaj dziekuja za prezenty dla dziecka,malym upominkiem,a przewaznie jest nim zdjecie dziecka z podziekowaniem.Znajomym urodzilo sie dziecko i dalam upominek,pozniej dostalam piekne zdjecie maluszka taki kolaz,jak mama byla jeszcze w ciazy i potem juz jak maluszek sie urodzil i razem z rodzicami i starszym braciszkiem.Zdjecie bardzo ladne zrobione u fotografa,takie artystyczne czarno-biale.

  • Autor: ulla* Data: 2012-04-15 18:21:20

    Sama nie znam takich zwyczajów,ani nie byłam tak obdarowana..))Kiedy zaczęłam przygotowania na tegoroczną komunię córki znalazłam w necie dużo form takich podziękowań dla gości..aniołki,czekoladki w woreczkach,łyżeczki z czekolady itp... Byłam zdziwiona, trochę mi się to spodobało,ale...nie będę w ten sposób dziękować,samo to ,ze przyjdą do córki, a na stole i tak będzie dużo rarytasów,a tu jeszcze dodatkowe czekoladki czy cukierki, a co potem z takim aniołkiem gość zrobi?  Podziękuję im smacznym obiadem,domowym tortem i ciastami,po uroczystości spakuję im po kawałku ciasta,torta(mam plastikowe pojemniki na ciasta).Myślę,że takie podziękowanie wystarczy,ważny będzie cały dzień spędzony wspólnie w rodzinnym gronie-to najlepsze podziękowanie w obie strony dla gości i dla nas...

  • Autor: Monika09 Data: 2012-04-15 18:21:56

    To rodzice sami wymyslają takie rzeczy, a potem idzie w świat i staje się zwyczajem. Ba ..., osoba, która się mu niepodporządkuje uważana jest za niekulturalna, niegościnną itp.

    Na szczęście u  nas nie ma (jeszcze?) takiego zwyczaju. Też mam w tym roku I Komunię Świętą córki i goście na odchodnym zostaną obdarowani (poprostu) ciastem. 

  • Autor: marikka23 Data: 2012-04-15 22:17:49

    U nas też nie ma takiego zwyczaju, aczkolwiek wiem, że można podarować np, migdały albo czekoladki zawiązane w gustownej serweteczce, przewiązanej wstążką , z doczepionym aniołkiem, kielichem lub innymi aplikacjami. Mam nawet namiary na kogoś kto wie więcej na ten temat, ale to na PW... pozdrawiam

  • Autor: kicia1004 Data: 2012-04-16 12:10:18

    Ja też mam komunię Syna w tym roku(polecam nasze forum:Komunia w domu!) i zamówiłam pudełka na ciasto z wierszykiem z Podziękowaniem dla chrzesnych dodatkowo Aniołki

  • Autor: bonieś Data: 2012-04-16 13:45:22

    Zgadzam sie z ewką w 100%, teraz nie ważny jest sens uroczystości, tylko zaspokojenie gustów gości. Jasne, ze każdy chce, żeby impreza wypadła jak najlepiej, wszystko było dopięte na ostatni guzik i eleganckie, ale trzeba chyba zachować jakieś rozsądne granice. Dawanie dodatkowych prezentów gościom za to, że przybyli to dla mnie przesada. 

Przejdź do pełnej wersji serwisu