Forum

Rozmowy wolne i frywolne

Jaki prezent dla Prymicjanta?

  • Autor: dana39 Data: 2012-04-29 19:02:30

    Niedawno dostałam kołocz prymicyjny i myślę, że zwyczajowo, jak Parze Młodej, ofiarowuje się jakiś prezent, niewielki, ale jednak. I tu pytanie, jak w temacie, do tych co mają jakieś pojęcie o tym, byli w podobnej sytuacji. Bardzo proszę o jakies sugestie, pomysły.

  • Autor: vanessa862 Data: 2012-04-29 19:15:29

    Myślę, że odpowiedni był by obraz z jakimś świętym. Może przyszły ksiądz ma swojego ulubionego patrona lub jeśli ma imię, które ma patrona to obraz z jego postacią kupić. Pewnie dostanie ornat to stuła też mile widziana.Często młodzi księża dostają ornaty w prezencie z okazji święceń od swoich kolegów po fachu lub parafian z skąd ksiądz pochodzi.

  • Autor: momik Data: 2012-04-29 20:07:06

    My na Prymicji byliśmy kilkanaście lat temu, wtedy będąc jeszcze mlodym dziewczęciem razem ze swym miłym chłopcem (ale ten czas ucieka), uznaliśmy że najfajniesza będzie jakaś super książka w wydaniu okazałym na tę okazję. Kupiliśmy Prymicjantowi wtedy Kronikę XX wieku, a że X.Marek historię lubił to z podarku się ucieszył.

    Na Twoim miejscu zorientowałabym się co Prymicjant lubi, albo jakie ma potrzeby i pod to bym się ustawiała z prezentem. 

  • Autor: caroline1983 Data: 2012-04-29 21:27:33

    W moich stronach matka chrzestna daje sutannę. Na prezent z tej okazji młodzi ksieza dostaja równiez komże, stuły, zegarki czy pieniadze lub cos z dewocjonaliów. Nie zapominajmy tez że ksiądz to w dalszym ciagu normalny człowiek, może ma jakies hobby i prezent z nim zwiazany również bedzie jak najbardziej na miejscu.

  • Autor: dana39 Data: 2012-04-29 21:52:20

    U nas taki zwyczaj, że sąsiedzi dostają kołocz, więc prezent typu sutanna, stuła itp chyba odpada. A jakies praktyczne rzeczy typu komplet ręczników fajnych, może album na zdjęcia....? z tą książką w wydaniu albumowym fajny pomysł

    momik dzięki za podpowiedź, dowiem się co Młody lubi i może coś wymyślę

    Dzięki dziewczyny

  • Autor: cerekm Data: 2012-04-29 22:04:00

    ja kupowalam komplet filizanek i talerzykow deserowych;-)))) Obdarowany byl baaaaardzo zadowolony!!!;)

  • Autor: dana39 Data: 2012-04-29 22:13:55

    też dobry pomysł, przyda się napewno, wkońcu w domu juz mieszkał nie będzie

  • Autor: as Data: 2012-04-29 22:21:18

    Nie byłam na prymicjach ale wydaje mi się, że ręczniki czy komplet pościeli to chyba dobry pomysł.

  • Autor: momik Data: 2012-04-30 19:02:49

    Z jednej strony fajny pomysł, ale wydaje mi się, że z drugiej strony niestosowny na taką okoliczność

  • Autor: danand140 Data: 2012-04-29 23:46:12

    Na święceniach i Prymicji byłam kilka razy w życiu. Ostatnio rok temu. Zdecydowanie kasa lub rzeczy praktyczne. Pierwsze o czym chłopaki myśla to zakup samochodu. Jest im potrzebny bo: w pierwsze piątki miesiąca trzeba jezdzić po chorych, potem kolędy no i ... do mamusi na początku. Nikt nie dostaje dekretu na parafię z której pochodzi. Wyżej wspomniane pościele, ręczniki, fajans, żelazko, odkurzacz itd To zalezy jak bliski Ci człowiek i ile kasy na to przeznaczasz. Jak nie masz pomysłu to zdecydowanie koperta

  • Autor: dana39 Data: 2012-04-30 09:07:45

    Ja nie idę na prymicje, dostałam kołocz jako bliska sąsiadka:) Samochód juz ma, w zeszłym roku mu rodzice kupili, chyba za kołocz nie wypada kasy dawać, praktyczne rzeczy my się pewnie przydadzą.

  • Autor: danand140 Data: 2012-04-30 11:07:56

    Aaaa kumam. Idziesz na mszę prymicyjną, ale nie na uroczystości. tzn obiad i kawę. Masz 100% racji , koperty nie wypada raczej  prezent. Nie znam tradycji z kołoczem. Pochodzę z wielkopolski. Kołocz jest śląski. Nie wiem czy w innych regionach Polski też mają taką tradycję. Fajna. 

  • Autor: dana39 Data: 2012-05-01 00:03:28

    Fakt tradycja to śląska, jeśli sąsiadka wychodzi za mąż lub sąsiad się żeni to sąsiadom najbliższym przynoszą kołocz, prymicjanci też:) Jestem z Rybnika i Tomka - przyszłego ksiądza znam od małego:) Dzieki za wszystkie pomysły

Przejdź do pełnej wersji serwisu