Forum

Figle na igle i pielenie ogródka

upinanie firan

  • Autor: sylvija Data: 2012-05-11 11:46:35

    cześć! 

    chciałabym upiąć firany w formie kokard na oknie kuchennym. już wyjaśniam o co chodzi:

    z organtyny bądź podobnego materiału chciałabym zrobić na oknach kuchennych kokardy. planuję powieśić firakę za pomocą uchwytów do zazdrostek umieszonych na górze i na dole skrzydła okiennego. po środku szyby chcę "załapać" firanę za pomocą wstążki lub klamry w wyniku czego powstać ma pionowa konarda na skrzydle okiennym. odpowiednia szerokość firmany ma się efektownie zmarszczyć na dole i u góry okna. 

    nigdzie nie mogę znaleźć zdjecia lub innej wskazówki jak dokładnie to zrobić. 

    może któraś z Was praktykowała już ten pomysł? będę wdzięczna za wskazówki.

    pozdrawiam,

    Sylwai

  • Autor: dorotaibasia Data: 2012-05-11 17:16:16

    miałam kiedys tak uszyte i upięte firanki, tylko jak to wytłumaczyć skoro krawcową nie jestem....firan było 2 razy więcej niż szerokość okna, co do wysokości to wzięłam pod uwagę wysokość okna+na założenie i u góry i na dole, tak żeby móc przeszyć tworząc tunel w który wetknęłam to "ustrojstwo", tunel przeszywałam zostawiając kilka cm od góry i dołu, tak żeby po zamontowaniu utworzyło coś w rodzaju dekoracyjnej "falbanki"

    o matko! ciekawe czy coś zrozumiesz z tego mojego opisu????

    Dopisano 12-05-11 18:33:57:

    znalazłam coś w rodzaju obrazkowego instruktażu...tak jak pokazano szycie górnej części firanki trzeba uszyć też dół...może się przyda bo uszycie tego typu firanki to niewielki kłopot a satysfakcja gwarantowana. powodzenia:)

    http://galeriadekodom.blogspot.com/2011/03/szyjemy-zazdrostke-lambrekin-na-okno.html

  • Autor: megi65 Data: 2012-05-11 22:35:48

    Tak pięknie Dorocia opisałaś ale  nic ani jotę nie pokumłam .. nie mniej liczą się chęci :))  Uff moje mieszkanie  bezfiranowe  , nie licząc zazdroski w kuchni ... :D

  • Autor: dorotaibasia Data: 2012-05-12 08:28:09

    ha! ha! wiedziałam ze tak będzie:)

  • Autor: sylvija Data: 2012-05-12 12:21:17

    ha! ja pojęłam o co chodzi :) bo myślimy o tym samym także wiem co masz na myśli.

    grunt że dzięki Tobie wiem, że potrzeba dwa razy szerokości firan :)

    pozdrawiam :)

  • Autor: kleo Data: 2012-05-11 21:17:06

    z opisu wynika, że chcesz uszyc klepsydrę, może to ci pomoże

    szerokosc klepsydry to dlugosc patyczka na ktorym bedzie wisiala x 2 lub 2,5 + 10 cm na obrabienie dluzszych bokow./zawinac bok na 2,5 cm i jeszcze raz na 2,5 =5 cm x 2 boki =10cm/Wysokosc klepsydry mierzymy od dolnej krawedzi gornego patyczka do gornej krawedzi dolnego patyczka .Do wysokosci musimy dodac 4x np.2cm na tunel + 2 lub 3 cm na kryze+ 1 cm na podlozenie tkaniny. Po zeszyciu zloz klepsydre na pol w poprzek ,prawa strona tkaniny do siebie i zaprasuj ,wyznacz srodek na zaprasowanej linii np.kropka, nad ta kropka 1,5 cm wyzej zaznacz nastepna kropke,polacz ten punkt linia wzdluz szerokosci z brzegami tkaniny ,przeszyj po tej linii -powstanie zaszewka. Ta zaszewka jest bardzo wa,na ,powoduje że tkanina nie obwisa ale ładnie jest napięta.Środek przewiązujesz wstążką lub szyjesz ozdobną kryzę na gumce

    u mnie na oknach dachowych

  • Autor: sylvija Data: 2012-05-12 12:22:20

    o tym właśnie myślałam! dziękuję:)

    a jaki materiał do tego użyłaś? organtynę?

    pzdr :)

  • Autor: kleo Data: 2012-05-12 15:25:35

    Uszyłam z kreszowanej cienkiej organtyny,można uszyć z z organtyny, z woalu też ładnie będą wyglądać.

  • Autor: martawi72 Data: 2012-05-12 10:55:21

    Tak przy okazji tematu firan ...może ktoś ma pomysl jak upiąć firanki w oknie o ksztalcie trojkąta?

  • Autor: sylvija Data: 2012-05-15 07:01:19

    to jest dokładnie to, o co mi chodzi :) :

    http://www.urzadzamy.pl/musisz-to-miec/tekstylia/aranzacja-okienna-kalipso,57_5954.html

Przejdź do pełnej wersji serwisu