Forum

Gawędy o jedzeniu

Pomidory Pomidory ach te pomidory

  • Autor: aggusia35 Data: 2012-08-18 21:13:58

    Uwiebiam pomidory czerwone, żółte, pomarańczowe, mogę je jeść jak jabłka a Wy ?

    -Chleb z pomidorem i drobno pokrojoną  cebulą do tego sól i pieprz, pomidory ze śmietaną,pomidory z mocarelą, ziołami to moje przysmaki pomidorowe a jakie są Wasze ?

    Dziś kupiłam 15 kg pomidorów i zrobiłam przecier i taka jestem szczęśliwa, bowiem nie pamietam aby kiedykolwiek udało mi się kupić pomidory po którcyh przecier wyszedł tak gęsty jak sos.

    W domu zużywam bardzo dużo swojego przecieru z pomidorów, w zeszłym roku zrobiłam 65 kg

  • Autor: Zuzanna248 Data: 2012-08-18 21:22:35

    Też uwielbiam pomidory, w zasadzie jem je do wszystkiego, ze wszystkim i same. Mogę je jeść na śniadanie, obiad i kolację jako podstawowy posiłek. W tym roku mam zatrzęsienie pomidorów koktajlowych, nie dam rady tego zjeść, nie mam komu dać i nie mam pomysłyu co z nimi zrobić. Może ktoś przy okazji podpowie mi jakieś rozwiązanie? Będę wdzięczna na zawsze.

  • Autor: aggusia35 Data: 2012-08-18 21:52:33

    Ja robiłam cosik takiego:

    Zrobiłam przecier z zwykłych pomidorów i dalej tak:

    - pomidorki koktailowe po umyciu włożyłam do słoika do tego zioła, jakie tam miałam w ogrodzie oregano, bazylie. Częśc zrobiłam wymieszanych, część tylko z bazylią, a część z samym oregano.  Zalałam wczęśniej zrobionym przecierem. Zakręciłam słoiczek i pasteryzowałam 15 min.

    Zimą wyciągałaam taki słoik i w sam raz do spagheti i innych makaronów, czasem do mięsa i co tam wyobrażnia podpowie :):) Trochę pomidorków zostawiam na krzaku i na następny rok same i rosną :)

  • Autor: Zuzanna248 Data: 2012-08-19 08:02:32

    Dzięki, wykorzystam Twoją sugestię.

  • Autor: Wkn Data: 2012-08-18 21:24:44

    Napisałaś nawet super artykuł na ich temat :) 

    Ja dziś delektowałam się bruschettą z żółtymi pomidorami pelati i czerwonymi malinowymi (okrągłymi) - smakuje mi tylko latem, zimą to już nie to samo. 

    No i zajadam się przynajmniej raz na tydzień jednogarnkowymi potrawami typu leczo, na bazie z pomidorów - coś pysznego.

  • Autor: aggusia35 Data: 2012-08-18 21:55:55

    Wkn pamiętasz ten artykuł bardzo mi miło :):)

    Coś jest w tych pomidorach, że one takie pyszne są latem

    Pamiętam ho, ho, ho, 100 lat temuto było jak mama zazwyczaj tylko wtedy kiedy byłam chora, zimową porą kupywała mi 1 pomidora. Smak nie ten, co teraz pomidorów zimą, ale jak mi wtedy smakowało, jaki to był raryras takiego pomidora zjeść :)

  • Autor: Wkn Data: 2012-08-18 22:41:59

    Mama Ci robiła coś podobnego jak moja - gdy miałam anginę, kupowała mi ciastko z kremem. Słodkie pocieszenie było marne, bo niestety z bolącym gardłem wyczuwałam niewiele smaku :D

    Inna sprawa, że kiedyś zimową porą pomidor to było coś, choćby ze względu na cenę i rzadkość występowania w sklepach. Wtedy się wydawało, że to nie lada rarytas - smakował wybornie, choć zwykle siłą wyobraźni, hihi. A ciastka można było kupić zawsze i wszędzie, więc się nie liczą :)

  • Autor: boroweczka25 Data: 2012-08-19 17:16:12

    Pamietam z jakiejs audycji rozrywkowej chyba wystepowala Hanka Bielicka : Kobieta jest jak pomidor jak mlody to po 100 zl w delikatesach a pozniej na kazdym straganie brac, wybrac zloty kilo. 

  • Autor: majolika Data: 2012-08-27 04:59:02

    Dobre, hahahaha.Ja pamietam piosenke-"Adios pomidory".Jaka ona byla wtedy prawdziwa.Zima pomidory to sie oszczednie kroilo na plasterki.Nie wiem, może to sila nostalgii, ale wydaje mi się, że nawet te zimowe były wtedy smaczniejsze.U mnie w domu to pomidory dojrzewaly na oknach i do zimy prawie ich wystarczalo.Potem to juz sie spiewalo- adios pomidory razem z  panem Michnikowskim))

  • Autor: emeska1974 Data: 2012-08-18 22:18:32

    65 kg?????o rety - ja lubię bardzo pomidory ale taka ilość??? zatkało mnie... pozdrawiam:)

  • Autor: gosiekb Data: 2012-08-19 04:20:25

    Ja tez delektuje sie pomidorami z przydomowej dzialeczki, nie mam ich duzo bo tylko 5 krzakow ale na wlasne potrzeby wystarczy. Bardzo lubie pomidory maczac w cukrze i zjadac, poza tym pomidor kroloje u mnie na kanapkach, w salatkach, surowkach, leczo, pomidorowej ale to juz musze sie posilkowac kupowanymi w tej chwili na farmie pomidorami.

  • Autor: alana Data: 2012-08-19 08:49:42

    A co to jest 65 ja kupuje w tym roku 100kg robie przecier kechup i sosy z wielkiego zarcia pierwszy raz mam nadzieje ze wyjda

  • Autor: aggusia35 Data: 2012-08-19 21:23:45

    alana ja się za kechupy jeszce nie brałam ale wszystko przedemną :)

  • Autor: aggusia35 Data: 2012-08-19 21:22:48

    Niegdy nie jadłam pomidora maczanego w cukrze :)

  • Autor: Basialis Data: 2012-08-19 21:36:43

    A moj maz uwielbial je, nie moglam sie na to patrzec co dopiero jesc!!!!

  • Autor: aggusia35 Data: 2012-08-19 21:53:42

    to tak jak niektórzy słodza placki ziemiaczane. Mój słodzi mleko taki nawyk z dzieciństwa, tez nie moge ta to patrzec :))

  • Autor: czarnykot Data: 2012-08-19 22:15:13

    placki ziemniaczane muszą być pocukrzone:) i powidła śliwkowe:) ale tego to mnie męża ciotka nauczyła mniam

  • Autor: gosiekb Data: 2012-08-20 14:14:01

    Ja od malej dziewczynki lubilam pomidory z cukrem, zawsze duzo krzakow roslo w naszym ogrodku i jak owocowaly to pomidorow bylo na "tony". Uwielbialam je nawet prosto z krzaka ale jak byl cukier w zasiegu reki to maczalam wlasnie w cukrze. Za to na kanapce musi byc zawsze sol i pieprz obowiazkowo na moim pomidorku.

  • Autor: halina 58 Data: 2012-08-26 19:40:47

    Ja tez nie wiem jak smakuje pomidor w cukrze, ale wiem ze kiszony ogorek z miodem nie jest najgorszy...he,he

  • Autor: makusia Data: 2012-08-19 10:23:53

    Pomidor to moje ulubione jedzenie przez cały rok, chociaż teraz smakują najbardziej:) Jak nie ma pomidorów w domu, to nie ma co jeść;))

    Uwielbiam też sok pomidorowy...mniammmm...

    Nie przetwarzam ich, wolę jeść surowe, ale robię sos z papryką i pomidorami, doskonały na kanapki, do wędliny, czy pizzy..itp

    http://wielkiezarcie.com/recipe69659.html robię go sporo, jest pyszny:))

  • Autor: czarnykot Data: 2012-08-19 20:28:34

    Pomidor to moje ulubione jedzenie przez cały rok, chociaż teraz smakują
    najbardziej:) Jak nie ma pomidorów w domu, to nie ma co
    jeść;)) Uwielbiam też sok pomidorowy...mniammmm... Nie przetwarzam ich,
    wolę jeść surowe, ale robię sos z papryką i pomidorami, doskonały na
    kanapki, do wędliny, czy
    pizzy..itp http://wielkiezarcie.com/recipe69659.html  robię go
    sporo, jest pyszny:))

    no i znów pomysł na coś dobrego...a ja tylko przetwarzam i przetwarzam, męzowaty do piwnicy wynosi i mówi 'nie rób tego tyle, bo już wolnych półek nie ma!'...a gdzie jeszcze papryka...i dynia...no i TEN sos???

  • Autor: makusia Data: 2012-08-19 21:05:45

    Pomidor to moje ulubione jedzenie przez cały rok, chociaż teraz
    smakująnajbardziej:) Jak nie ma pomidorów w domu, to nie ma
    cojeść;)) Uwielbiam też sok pomidorowy...mniammmm... Nie przetwarzam
    ich,wolę jeść surowe, ale robię sos z papryką i pomidorami, doskonały
    nakanapki, do wędliny, czypizzy..itp
    http://wielkiezarcie.com/recipe69659.html robię gosporo, jest
    pyszny:)) no i znów pomysł na coś dobrego...a ja tylko przetwarzam i
    przetwarzam, męzowaty do piwnicy wynosi i mówi 'nie rób tego
    tyle, bo już wolnych półek nie ma!'...a gdzie jeszcze papryka...i
    dynia...no i TEN sos???

    Nie przejmuj się, u mnie to samo,śmiejemy się że pułk wojska wykarmimy Ale jakoś nigdy się nie marnuje, i rodzinka chętnie wyciąga łapki po słoiczki, a i ja chętnie się dzielę;))

  • Autor: aggusia35 Data: 2012-08-19 21:26:36

    ja jak na jesieni jeszcze do spiżarni wyniosę cebulę i ziemiaki to mówie przetwory są, cebula jest, ziemniaki są to jak przyjdą chude lata to nie umrzemy z głodu :)

  • Autor: aggusia35 Data: 2012-08-19 21:24:41

    Makusiu dziekuje za linka Wykorzysta się :)

  • Autor: megi65 Data: 2012-08-19 11:02:57

    Ja z kolei mam wyważony stosunek do pomidora ... Lubię ale bez przesady . Wybieram tylko dobre odmiany , Dla mnie najsmaczniejsze jest  '' bawole serce '' i malinowa  , żółtym też nie pogardzę , Kotkajolwe domowej uprawy sa pyszniutkie .. Nie lubię odmiany limo , twrada skóra .

    Zimą kupuję sporadycznie tylko odmianę '' rzymskie '' . Jednak nikt i nic nie zmusiłoby mnie abym skrzyniami i przetwarzała pomidory ..  Pełen szacunek do Prztwarząjących :D

  • Autor: PATI :) Data: 2012-08-19 13:30:25

    Meguś to zapraszam wczoraj zebrałam pierwsze tego roczne :)

    tyle zostało :) pycha :)

  • Autor: megi65 Data: 2012-08-19 18:38:29

    Pięknie dziekuje Patuś ; a to moje najulubieńsze ...pełne eko ... ))

  • Autor: aggusia35 Data: 2012-08-19 21:28:21

    to narobiłyście mi ochoty idę konsumować pomidory :)

  • Autor: aggusia35 Data: 2012-08-19 21:27:06

    mniam miam :)

  • Autor: bogdzia Data: 2012-08-19 20:02:35

    Pomidory obrodziły w moim tunelu foliowym i zaczęłam przerabianie, a to pierwsza porcja suszonych pomidorów. Ależ to długo trwa, najpierw cały dzień w piekarniku na 70 stopniach z termoobiegiem, a dzisiaj dosuszałam cały dzień na słonku. Właśnie już wylądowały w słoiczkach zasypane oregano i bazylią z nutką czosnku i zalane olejem słonecznikowym z dodatkiem oliwy z oliwek, piękne i czerwone.

    A teraz kolej na przecier, a za momoent adios pomidory, ech...

  • Autor: czarnykot Data: 2012-08-19 20:24:26

    ach jak wspaniale smakują te własnoręcznie ususzone....ja suszę w suszarce do grzybów, w końcu i tak kupuję, bo zeżeram wszystko...najlepsze są w kauflandzie 'na wagę' mmmmmm

  • Autor: aggusia35 Data: 2012-08-19 21:31:30

    właśnie sie teraz zastanawiałam nad tym czy mogę to zrobic w suszarce do grzybów :) na jaką grubość należy pokroić pomidora do szuszenia ?

  • Autor: aggusia35 Data: 2012-08-19 21:30:21

    Bogdziu ja nigdy nie suszyłam aprzymierzam sie powoli bo lubię z bazylią. Trawnik masz pierwsza klasa :)

  • Autor: bogdzia Data: 2012-08-19 21:40:58

    Następna partię pomidorów też w suszarce spróbuję, ale trzeba uważać, by ich nie wysuszyć na wiór, mają być sprężyste. Pomidorów do suszenia nie kroi się w plastry, trzeba je przecinać na pół, bądź też te większe na trzy części i wyjąć to rzadkie z pestkami. Ja smarowałam też pomidory oliwą ,pędzelkiem je machnęłam lekko. A za trawnik, dziękuję, ile to ja potu wyleję kosząc moje 20 arów, hehehehe.

  • Autor: czarnykot Data: 2012-08-19 22:20:55

    ha udało mi się nawet ususzyć na chrupiąco;D trza kontrolować suszenie, nie każdy pomidor ma tę samą mięsistość....pamiętajcie, nie idżcie spać nie wyłączywszy wcześniej suszarki hehe

  • Autor: aggusia35 Data: 2012-08-26 20:13:19

    W tą sobotę kolejne 23 słoiki wyladowały w mojej spiżarni :):) Zakupiłam po 1,5 za kg i zamowiłam na kolejną sobotę a u Was po ile pomidory na przecier?

Przejdź do pełnej wersji serwisu