Forum

Figle na igle i pielenie ogródka

Wycinanie starych drzew na działce

  • Autor: Zuzanna248 Data: 2012-09-03 06:59:50

    Witam!

    Chciałabym wyciąć na działce świerk, mający ponad 10 m wysokości i ponad 30 lat. Podobno trzeba do tego specjalne zezwolenie. Czy tak jest rzeczywiście? Działka mieści się poza miastem, na terenie byłych ogrodów działkowych / wszystkie działki są już własnością prywatną użytkowników/.

  • Autor: LT Data: 2012-09-03 07:34:51

    Witam,

    Drzewa do 10 lat i drzewa owocowe mozna wycinać bez zezwolenia bez względu na status własności

  • Autor: Mama - Różyczki Data: 2012-09-03 07:58:20

    Tylko że ten świerk ma ponad 30 lat.

  • Autor: ewka63 Data: 2012-09-03 19:02:51

    Ostatnio zmieniły się przepisy i nie wiek jest ważny, a obwód pnia. 

    Zezwolenie trzeba mieć gdy drzewo na wysokości 130cm ma obwód pnia od 25 cm. 

  • Autor: Mama - Różyczki Data: 2012-09-03 08:08:41

    Nie szkoda Ci wyciąc 30 letnie drzewo?nie lepiej go przycią? U nas rośnie kasztan który ma 175 lat i sadziła go moja prababcia, i nikomu do głowy nie przyszło żeby go wyciąc:)

  • Autor: Aleksandra1973 Data: 2012-09-03 14:38:18

    Nie zawsze dobrym rozwiazaniem jest przyciac drzewo,moze to drzewo jest chore i zagraza innym poprostu.

    My wycielismy bardzo stary rozgaleziony bez,oczywiscie pieknie kwitl ,ale po pierwsze zacienial mi kuchnie i inny pokoj,rosl przed domem bezposrednio pod oknami,po drugie przewracal sie jeden z pni,na posesje sasiada niszczac mu przy tym plot,wiec go wycielismy.

    Podobnie bylo z dwoma orzechami,ktore ktos posadzil,chyba poprzedni wlasciciel,przy samym garazu.Drzewa niszczyly garaz,od spodu,tak sie zakorzenily,ze sciana z boku garazu poprostu pekla,a podloga garazu rowniez i sie lekko wybrzuszyla.

    Nie wiem jak jest w Polsce,ale my nie potrzebowalismy zezwolenia,bo miescilismy sie w granicach ,ze to drzewo mozna bylo wyciac,Nie ma znaczenia ile drzewa mialy lat,tylko liczyl sie obwod drzewa.Cale szczescie,ze nie mialy tyle,zeby zalatwiac pozwolenie na wyciecie tych drzew.

  • Autor: Joanna11 Data: 2012-09-03 10:55:00

    Tak, bez zezwolenia wydanego przez Urząd Gminy lub Miasta może być problem jesli się o tym dowiedzą po fakcie lub życzliwy sąsiad Cię "zda". Wówczas przyjadą, wymierzą obwód drzewa i jest kara. A jak złożysz wniosek o wycinkę i dobrze uargumentujesz, że drzewo jest chore lub zagraża budynkom (iglaki maja przeważnie system korzeniowi niezbyt głeboki) to nie powinno być problemu . Przyjedzie ktoś z Urzędu, zobaczy i zdecyduje. Potem trzeba będzie tylko wsadzić młode drzewka. Chociaż znam Panią, która chciała wyciąć stara lipę bo zagrażała budynkowi i 2 lata walczyła z Ochroną Środowiska.

  • Autor: vikunia Data: 2012-09-03 11:37:50

    Moi znajomi mają na działce 30 letni świerk, który w tym roku calkowicie usechł. Myśleli ,że z wycinką nie bedzie problemu a tu niestety masę papierków do załatwienia. Najpierw musi specjalista wydać orzeczenie,że drzewo można wyciąć, potem trzeba załączyc jakieś mapki z geodezji , akt własności i cos tam je4szcze. Wycinać bez zezwolenia nie warto , bo a nóz ktos zyczliwy doniesie.

  • Autor: Zuzanna248 Data: 2012-09-03 18:19:43

    Dziękuję za odzew. No prawdę mówiąc, to mnie nie pocieszyłyście. A świerk ma chyba ze 20 m wysokości, dziś byłam na działce i zmierzyłam go ... wzrokiem. Chcę się go pozbyć, bo zacienia i nic pod nim /w zasięgu gałęzi/  nie chce rosnąć, a poza tym "wypija" całą wilgoć. Poza tym rośnie tuż przy moim domku-altance, a obok domek sąsiada. Boję się, że w razie jakiejś burzy "narozrabia". No ale cóż, muszę  pomyśleć jak rozwiązać ten problem. Nie wiem tylko jaka jest podstawa prawa tych wymogów, trzeba temat zgłębić i wziąć byka za rogi. Dzięki i pozdrawiam.

  • Autor: ewka63 Data: 2012-09-03 18:58:49

    Zuzanno, musisz mieć zezwolenie na wycięcie tego drzewa.

     

  • Autor: Zuzanna248 Data: 2012-09-04 07:06:39

    25 cm mówisz? o rany..... Ewa, a może wiesz, gdzie ten przepis zawarty? byłabym wdzięczna . Pozdrawiam.

  • Autor: ewka63 Data: 2012-09-04 13:17:48

    Zaraz poszukam.

    http://prawo.legeo.pl/prawo/ustawa-z-dnia-16-kwietnia-2004-r-o-ochronie-przyrody/art-85/?on=01.01.2012

    Tutaj są zawarte wszstkie nowelizacje ustawy i opłaty. Wychodzi na to, ze 10 letnie drzewo ma 25 cm w obwodzie pnia. Ale to pewnie zależy jaki rodzaj drzewa.

    Dopisano 12-09-04 13:32:25:

    A tutaj cała ustawa. Wycinkę drzew reguluje rozdział 4

    http://prawo.legeo.pl/prawo/ustawa-z-dnia-16-kwietnia-2004-r-o-ochronie-przyrody/art-85/?on=01.01.2012

    Dopisano 12-09-04 13:34:00:

    Nie wiem dlaczego, czła ustawa mi się nie chce wklepać. Ale jak wpiszesz w google: ustawa o ochronie przyrody, wtedy wejdź sobie w link, który ma wszystkie zmiany.

    Dopisano 12-09-04 13:36:39:

    Klikając w kwadrat "spis treści" w lewym górnym rogu, w linijce tej samej co numer artykułu, wyświetli się cała ustawa.

    No to namieszałam jak nigdy.

  • Autor: Zuzanna248 Data: 2012-09-04 18:31:21

    Ewo, jesteś wielka, a moja wdzięczność dozgonna będzie. Już sobie dalej poszukam, pomogłaś mi i tak wiele. Dziękuję!!!

  • Autor: Inka_1 Data: 2012-09-04 19:03:11

    Kilka lat temu też usuwałam 2 wysokie świerki z posesji.Otrzymałam zgodę z Urzędu Gminy na wycięcie.Zgłosiliśmy fakt do Zakładu Energrtycznego bo w pobliżu przebiegają kable, przyjechali, porobili zdjęcia. Po jakimś czasie przyjechali energetycy ze swoim sprzętem i sami je wycięli.

  • Autor: ewka63 Data: 2012-09-04 19:13:37

    Proszę bardzo

  • Autor: atek Data: 2012-09-04 20:30:34

    Witam! Chciałabym wyciąć na działce świerk, mający ponad 10 m
    wysokości i ponad 30 lat. Podobno trzeba do tego specjalne zezwolenie. Czy
    tak jest rzeczywiście? Działka mieści się poza miastem, na terenie byłych
    ogrodów działkowych / wszystkie działki są już własnością
    prywatną użytkowników/.

    Wycinałam dwa świerki na swojej posesji. Rosły blisko domu i zacieniały wszystko - miały około 20 lat. . Zgodnie z prawem (niektórzy pukali się w czoło) postarałam się o pozwolenie. Najpierw wyceniono świerki na 20 tysięcy, a potem zwolniono mnie z tej opłaty. Formalności nie były zbyt uciążliwe (gotowe formularze), ale pracownicy urzędu przybyli pod dom i obfotografowali drzewa.Drzewa ścięliśmy sami. Póżniej dowiedziałam się, że  "życzliwy" sąsiad zgłosił samowolną wycinkę tych drzew. Zaoszczędziłam nerwy, zdrowie i  20 tysięcy.

  • Autor: Zuzanna248 Data: 2012-09-05 07:17:07

    Dobrze, że zapytałam. Ktoś pół żartem powiedział mi, że nie mogę takiego drzewa wyciąć. Nie wierzyłam pierw, no bo jak, moja działka, moje nasadzenie, działka poza miastem, wokół pola /nawiasem mówiąc nikt tego nie uprawia/, a pośrodku ogródki działkowe. Ale skoro takie są przepisy........

Przejdź do pełnej wersji serwisu