Forum

Kuchenne porady

makaron z sosem carbonara?

  • Autor: ulla* Data: 2013-01-04 08:49:08

    Przeglądam na wż przepisy na taki sos z makaronem,różnią się rodzajem sera,makaronu,jedynie wszędzie wędzony boczek i śmietana..Może macie swój wypróbowany przepis, albo podpowiedzcie:

    jaki makaron do tego dania-spagethi,kokardki,wstążki? czy bez różnicy..

    jaki ser-żółty czy topiony,czy obydwa..

    może jeszcze inne sugestie,co do przyrządzania takiego dania,dziękuję z góry.

  • Autor: matani Data: 2013-01-04 10:28:30

    Ja robię na sposób "nieortodoksyjny" - spaghetti (lub wstążki) + sos z boczku na chudym mleku i serku topionym. Nie obchodzi mnie, że "prawdziwy" powinien być na żółtkach i śmietanie

  • Autor: peggy83 Data: 2013-01-04 12:51:40

    Hej Uleńko!

    Myślę, że zależy co Wam smakuje...

    Ja używam makaronu spaghetti.

    Boczus koniecznie wędzony - on nadaje smak. 

    U nas przyjęła sie wersja z żółtkami (hmm, lekko ścięte żółtka to bogactwo witam...a  skoro dzieci za jajkami nie przepadają - korzystam z tego sposobu na ich przemycenie) i smietaną, do tego parmezan, ale jak nie miałam parmezanu, dodałam żółty ser i też przeszło... bo podstawą jest boczusiowy aromat :) I zezłocona cebulka. 

    Przynajmniej u nas taka wersja jest na topie :)

    Czasem dorzucam odrobinę ziół prowansalskich dla urozmaicenia :)

     

  • Autor: dorotaibasia Data: 2013-01-04 13:51:56

    moja wersja jest taka: na oliwie szklę cebulkę, dodaję odrobinę czosnku i szynke pokrojona w kostkę, zalewam niewielką ilością wody, dokładam serek topiony, a zageszczam odrobiną śmietany ( 12 albo 18%) z mąką , na koniec dodaję sporo natki pietruszki. wiem że z prawdziwą carbonara ma to niewiele wspólnego ale kiedyś moja córcia sobie zażyczyła "carbonarę" i powstała właśnie taka wersja na możliwości małego brzuszka a że przy okazji zasmakowała rodzince to właśnie tak to gotuję...

  • Autor: makaronka Data: 2013-01-04 15:15:38

    Ja od sąsiadek sie tak nauczyłam.

    500g spaghetti lub wstążki gotować, w międzyczasie usmażyć pokrojone w kostke wędzone podgardle lub boczek 200g,w misce rozbełtać 5 żółtek plus 2 białka plus 200g. startego pecorino lub parmezanu (ser o wyrazistym smaku) .Makaron i boczek muszą być gotowe w tym samym momencie,a jak będą gotowe to wymieszac z masą jajeczną i popieprzyć.

  • Autor: lolopopa Data: 2013-01-04 16:03:18

    U mnie podobnie: spaghetti, boczek, czosnek, pietruszka, parmezan  lub  ser żółty (taki jaki akurat jest) no i jajka wylewane na ciepłą (ale nie gorącą) masę makaronową.

    Uwielbiam na śniadanie :)

  • Autor: megi65 Data: 2013-01-05 10:57:29

    Carobonara na świadanie .... mama mijaaaaaaaaaaa ..

  • Autor: lolopopa Data: 2013-01-05 12:52:54

    no co?? głód poskromiony do kolacji :)

  • Autor: piszczalka Data: 2013-01-06 11:10:07

    Wiele razy mialam ochote zrobic taki makaron ale zawsze odrzucaly mnie jajka w przepisie, sprobuje Twojej wersji makaronu :)))

  • Autor: dorotaibasia Data: 2013-01-09 19:00:25

    polecam:) dla dzieci boczek wedzony może być zbyt ciężki ale czasem właśnie nim zastępuje szynkę

  • Autor: ulla* Data: 2013-01-05 10:48:16

    Bardzo dziękuję Wam za sugestie, na początek wybieram bardziej kaloryczną wersję z jajkami,śmietaną i pozostaje mi tylko boczek wędzony dokupić pozdrawiam

  • Autor: lolopopa Data: 2013-01-05 12:53:51

    pamiętaj: czosnek i dużo pietruszki, bez tego nie ma dobrego makaronu :)

  • Autor: ulla* Data: 2013-01-05 20:44:21

    niooo koniecznie, czosnek to mój ulubiony składnik

  • Autor: anqe Data: 2013-01-06 23:10:13

    ja carbonarę robię zawsze z makaronem rurki i serkiem topionym

  • Autor: f-K Data: 2013-01-07 00:24:06

    U mnie gotowy sos ze sloika. Makaron spagetti i dobrze wysmazony boczek. Ser zolty jaki jest w lodowce. Ale bez duzej ilosci zielonej pietruszki i posypania pieprzem na talerzu nie przejdze, bo wydaje mi sie zbyt mdle i ciezkie.

  • Autor: anetta63 Data: 2013-01-11 20:32:08

    witam. ser najlepiej topiony. Ja nie daję boczku. Makaron lubella np fale gotuje. Brokuły ugotowane tak w 5

    min (nie ciapa) mieszam je delikatnie z makaronem. sos carbonara ale tylko z brokulam (jest taki) robie wg

    przepisu dodaje do tego lyzke smietany i ser topiony. Mieszam i daje do goracego piekarnika na 15 min

    na 180 st C. smacznego.. doprawianie sola i czosnkiem granulowanym

Przejdź do pełnej wersji serwisu