Forum

Kuchenne porady

Jaka pokrywka do garnka?

  • Autor: weraS Data: 2013-01-06 12:36:20

    Witam,
    dojrzałam, by kupić sobie nowe gary. Po przestudiowaniu oferty, przeszpiegowaniu w czym gotuje bliższa i dalsza rodzina, uzgodnieniu z mężem budżetu, trafiło na garnki firmy na "B". I wszystko by poszło gładko, gdyby nie mały szczegół: pokrywka, a właściwie pokrywki. Poszczególne zestawy oprócz kształtów, rodzajów i wykonanie uchwytów, różnią się pokrywkami. Każda linia ma takie a nie inne pokrywki. Teraz pytanie, na które nie znajduję prostej odpowiedzi: - czy lepsza pokrywka metalowa, czy szklana? Mało tego, metalowe nie mają dziurki, a szklane mają. Czy ta dziurka jest bardzo istotna ? - teraz używam pokrywek szklanych z dziurkami i nigdy się nad tym nie zastanawiałam. Garnki w ulotce reklamowej są polecane do "zdrowego" gotowania, bez, lub z niewielką ilością wody. Nie zamierzam tej możliwości wykorzystywać, wiec może każda pokrywka będzie dobra?
    Z drugiej strony, z jakiegoś powodu robią w tych szklanych pokrywkach dziurki, a w metalowych - nie
    Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc
    Weronika

  • Autor: ekkore Data: 2013-01-06 13:04:07

    moim zdaniem szklana - z otworem.

    mam metalowe (bo wydawało mi sie wsio ryba jak kupowałam) - one nie mają otworów - ciągle mam ufaflane przez kipiącą zawartosć garnka - jak zapomnę położyć pod kątem. chyba, że mają otwory - zawsze wtedy mniejsze prawdopodobieństwo zniszczenia (szkło, nawet najbardziej hartowane się bije)

    no i żadnych termometrów - bo to pic na wodę fotomontaż.Według nich woda wrze w temp. 60 stopni. i nie można ich myć w zmywarce.

  • Autor: weraS Data: 2013-01-06 13:33:42

    ... chyba, że mają otwory - zawsze wtedy mniejsze prawdopodobieństwo zniszczenia (szkło,
    nawet najbardziej hartowane się bije) ...

    Ale czy nie jest regułą, że tylko szklane pokrywki mają otworki? Bo w garnkach firmy na "B" tak właśnie jest. Problem zostanie rozwiązany, jeśli ktoś napisze uzasadnienie braku otworka w pokrywce metalowej A może ktoś ma pokrywki metalowe z otworkami?

  • Autor: Aleksandra1973 Data: 2013-01-06 14:51:16

    Ja mam szklane pokrywki z firmy WMF i te nie maja otworow,ale wydaje mi sie ,ze jednak jesli maja otwory to tylko szklane pokrywki

  • Autor: Beata500 Data: 2013-01-06 13:45:42

    Eko, ja leję mniej wody i gotuję normalnie pod metalowymi pokrywkami. Nic mi nie tak nie kipi , więc problem z brudnym garnkiem odpada. Mam wrażenie , że np. ziemniaki w mniejszej ilości wody, gotują się szybciej , pokrywka całkowicie zakrywa garnek.

    Problem z termometrem rozwiązał się sam, bo z lenistwa myłam w zmywarce i stopniowo zmieniałam uchwyty w pokrywkach na te bez termometru. Efekt gotowania taki sam, a pokrywki ładnie umyte w zmywarce.Zostały mi chyba dwie z termometrem , ale to te rzadko używane.

  • Autor: Aleksandra1973 Data: 2013-01-06 15:00:37

    Mam garnki z firmy AMC I WMF i dwie patelnie plus wok z firmy Silit.Te z Amc maja termometry,choc trudno to termometrem nazwac.Tam sa 3 strefy oznaczone czerwona ,zielona i czarna a nie temperatura.Pokrywki z termometrem wspolpracuja z tzw pipserami,czyli jesli np.chce upiec mieso w garnku bez tluszczu,przykrywam garnek pokrywka nakladam pipser na termometr i on mnie informuje ,kiedy jest garnek odpowiednio rozgrzany do pieczenia miesa,wtedy wylaczam pipser odkrywam pokrywke i pieke mieso,podobnie jest z innymi produktami ,ktore chce ugotowac,wiec trudno nazwac to termometrem.Pozatym pokrywki myje w zmywarce,bo termometr ktory jest w uchwycie sie odkreca.

  • Autor: ekkore Data: 2013-01-06 15:42:20

    U mnie problem termometrów też się sam rozwiązał - dokładnie w ten sam sposób. W zmywarce.

    Ale za nie trzeba zapłacić przy kupowaniu - więc jaki sens?

    Wiem, że można sobie radzić z tymi obślimaczonymi pokrywkami - ale to już jest wada, która na przyszły zakup dyskwalifikuje. Przynajmniej dla mnie. poza tym czasami potrzeba więcej wody - mimo, że dłużej się gotuje.

     metalowe pokrywki (z odkręconymi temometrami) mogę używać w piekarniku (do pieczenia chleba w garnku ze stopu aluminium). szklana to tylko pyrex - ale moja się zutylizowała na milion kawałków, a dzięki temu nie muszę kupować kolejnej. Szklana zwykła nie nadaje się do piekarnika.

    Ja mam też metalową pokrywkę z dziurkami - do garnka z Ikei (garnek już ledwie zipie - bo ugotowałam warzywa na parze bez wody)- ale to tylko jedna. Bo do garnka na parze - takiego podłużnego też ikejowskiego jest zwykła pokrywka

  • Autor: weraS Data: 2013-01-06 18:58:38

    ...garnek już ledwie zipie - bo ugotowałam
    warzywa na parze bez wody...

    Pokazałam Twój post mężowi, - do dnia dzisiejszego twierdzil, że jestem tą jedyną (w kosmosie), która zdolna jest do takiego wyczynu Allle się uśmiałam.

  • Autor: ekkore Data: 2013-01-06 19:51:36

    Ale jeszcze zipie...co chyba świadczy o jego jakości - bo inny byłby do wywalenia

  • Autor: matani Data: 2013-01-14 09:04:21

    Uwielbiam moje garnki z Ikei, patelnie też, nie zamieniłabym ich na żadne inne, reklamowane czy nie.

    Myją się świetnie, mają podziałkę wewnątrz, metalowe uchwyty (wszystko może iść do piekarnika). Żadne Berghofy i Zeptery i inne cuda wianki nie są mi potrzebne. Sorki za OT :)

  • Autor: alicja_bt Data: 2013-01-14 15:25:03

    Ja ugotowałam jajka bez wody...

  • Autor: weraS Data: 2013-01-14 20:17:56

    Ja ugotowałam jajka bez wody...

    No to chyba przebiłaś nasze warzywa bez wody Nie wiem jak koleżanki, ale ja przyznaje Ci Cooking Without Water Wielkie Żarcie-Forum Award!!!!

    Pozdrawiam

  • Autor: alicja_bt Data: 2013-01-15 09:36:52

    Dziękuje, ale tytułem jeśli mogę podzielę się ze znajomym który wstawił do pieczenia golonkę, zapomniał i pojechał na ryby. Jak mu się przypomniało to dym widać było z okna, a sąsiedzi dzwonili po straż pożarną(zresztą on ugotował bez wody 5 jajek a ja tylko 3 ). Ewentualnie dam mu 0,3 tytułu bo obecnie jest mistrzem kucharskim. Nie tylko nam amatorom takie przygody się zdarzają 

  • Autor: ekkore Data: 2013-01-15 11:06:12

    Tak odnośnie zapominania - może nie kuchennego (choć u mnie w kuchni stoi) - pojechałąm na majowy weekend (wszyscy pojechaliśmy) - było wtedy coś koło tygodnia, zostawiając włączone żelazko.

    O tym, że jest włączone "dowiedziałam" się następnego dnia po powrocie rano/koło południa - bo mi coś dziwnie pykało.

    Zimny i gorący pot oblał mnie równocześnie. W każdym razie żelazko działa do dzisiaj (a było to jakieś 12 lat temu). Dzięki termostatowi - żelazko włączało się i wyłączało...Nawet rachunek nie był większy za prąd (zrekompensowany tym, że nie był prąd używany - hehee)

  • Autor: Aleksandra1973 Data: 2013-01-15 21:22:58

    Zrobilam dokladnie to samo co Ty.Wlaczone zelazko bylo przez sobote i niedziele ,a nas w domu nie bylo,rowniez wlaczylo sie i wylaczalo.

  • Autor: mariateresa Data: 2013-01-06 19:52:13

    Zyje juz troche na tym swiecie,  i garnki mialam rozne.     Obecne mam  ( nazwa firmy to nazwisko pana na litere H. )  i sa pokrywki szklane z dziurka.   Dobrze ze ta dziurka jest,  -  ale przede wszystkim  lubie widziec  co tam pod pokrywka slychac ..,..    Szczegolnie w rondlu jak prozy sie  mieso.    Polecam szklane  -  pozdrawiam !

  • Autor: weraS Data: 2013-01-06 20:48:53

    Z drugiej strony, z jakiegoś powodu robią w tych szklanych pokrywkach dziurki,
    a w metalowych - nie Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc Weronika

    Przed chwilą szwagier (inż.) oglosił taką teorię: w blaszanych nie potrzba dziurki, bo są lekkie i w razie wzrostu ciśnienie w garnku uniosa sie lekko i wypuszczą nadmiar pary powstałą szczeliną na obwodzie, natomiast ciężkie pokrywki szklane muszą mieć dziurkę, bo inaczej wzrost ciśnienie mógłby spowodować nawet ich spadnięcie z garnka. Ufff. Mój szwagier ma zawsze rację w 50%  ;) ale może w tym przypadku ją ma?

  • Autor: ekkore Data: 2013-01-06 21:07:53

    czy ma, czy nie ma i w ilu procentach- nie ma znaczenia.

    Bo to głównie estetyka - bez wpływu na smak.

    Mnie się nie podoba - jak farfocle osiądą mi pokrywkę.No i praca ekstra - muszę pamiętać i muszę położyć pod kątem... To już dwie czynności ekstra - hehee.

    jak będę kupowała kolejne garnki (nie ma wiecznych) - zawsze zwrócę uwagę na otwory w pokrywce

  • Autor: taara Data: 2013-01-06 22:10:53

    Mam takie, powiedzmy bardzo dobre garnki, z metalowymi pokrywkami bez dziurek. I jeżeli mówimy o ekonomicznym gotowaniu czyli oszczędzającym energię, to tylko bez dziurek! Trzeba tak ustawić dopływ energii, aby nic nie wykipiało, a spokojnie gotowało się pod pokrywką. Dobra pokrywka  ma też niezawodny termometr, który pozwala ustalić właściwą temperaturę. Z czasem już się wie w ciemno na ile ustawić palnik. Pokrywka z dziurką zawsze podniesie koszt energii zużytej do gotowania, nie mówiąc o niepotrzebnym zaparowaniu kuchni.

    Jeżeli masz wybór to wg mnie powinnaś kupić garnki z pokrywkami metalowymi bez dziurek.

  • Autor: weraS Data: 2013-01-06 22:20:43

    Jeżeli masz wybór to wg mnie powinnaś kupić garnki z pokrywkami metalowymi bez dziurek.

    Zgoda, ale czy fakt iż przez szklaną pokrywke widać "do środka" nie powinien byc brany pod uwagę? Bez tej dziurki i widoczności trzeba mieć jednak większe doświadczenie

  • Autor: taara Data: 2013-01-07 11:29:19

    To zależy co jest dla Ciebie ważne: oszczędne i szybsze gotowanie czy obserwowanie co się dzieje w środku. A tak naprawdę w garnku najważniejsze jest dno (musi być grube), a pokrywka to już dalszy plan.

  • Autor: weraS Data: 2013-01-13 14:34:23

    Każda linia ma takie a nie inne pokrywki. Teraz pytanie, na które nie znajduję
    prostej odpowiedzi: - czy lepsza pokrywka metalowa, czy szklana? Mało tego,
    metalowe nie mają dziurki, a szklane mają. Czy ta dziurka jest bardzo
    istotna ?

    Witam,

    śpieszę donieść, że gary kupione :) Jakie? Dokonałam salomonowego wyboru. Ponieważ przedstawione zarówno w tym wątku opinie, jak i własne spostrzeżenia nie pozwoliły mi jednoznacznie uznać wyższości pokrywki z dziurką nad taką bez dziurki ;)  i na dodatek szklanej nad metalową, dokonalam zakupu 2 garnków śreniej wielkości z pokrywką szklaną i dziurką, oraz 3 tej samej wielkości z pokrywką metalową bez dziurki. Do tego duży, 6,8 litrowy gar, też z pokrywą metalową bez dziurki. Jak pisalam wcześniej, pokrywki w garnakach firmy na "B" nie są między zestawami wymienne, wiec w razie potrzeb będę używała a to garnka takiego, albo innego. Myślę, że po jakichś 3 miesiącach będę mogla podzielić się doświadczeniami :).

    Bardzo dziekuję za wszystkie porady. Pozdrawiam

      Weronika

Przejdź do pełnej wersji serwisu