Forum

Diety i kącik dużego Tadka Niejadka

dna moczanowa:(

  • Autor: barbara-r Data: 2013-01-21 14:53:07

    bardzo prosze o przepisy na potrawy dla chorych na dne moczanową

  • Autor: boroweczka25 Data: 2013-01-21 15:15:54

    Cierpię na to paskudztwo, specjalnych przepisów nie stosuję tylko wystrzegam się niektórych produktów np. szpinak, szczaw, rabarbar, ryby, ostre przyprawy. Wyczytałam w necie, że stosowanie octu jabłkowego przyczynia się do rozpuszczenia złogów moczanowych i zamierzam to wypróbować.

  • Autor: Beata500 Data: 2013-01-21 17:44:34

    Gotowych przepisów to raczej nikt Ci nie poda. Każdy pacjent inaczej reaguje na dietę. Mój mąż choruje ponad 20 lat i tylko systematycznie eliminowanie składników potraw przyniosły skutek .

    Mojemu meżowi szkodzi czekolada , kakao .Właśnie po czekoladzie miał ataki . Jeżeli chodzi o mięso to stara się go unikać w granicach rozsądku. Zupy na pewno nie na wywarach mięsnych , żadnych kostek rosołowych.

  • Autor: czarnykot Data: 2013-01-21 20:45:53

    teść i szwagier też na to cierpią, ale żeby stosowali się do wskazówek lekarza...nie zauważyłam...szwagier kilka razy w roku nie wstaje z łóżka przez 2-3 dni, wtedy ketonal i inne cuda, nie przeszkadza mu to jednak w nadmiernym spożywaniu chmielu i wody ognistej z tego, co wiem należy unikać ostrych przypraw i octowych przetworów

  • Autor: barbara-r Data: 2013-01-21 21:37:26

    dziekuje za podpowiedzi:)

  • Autor: ewka63 Data: 2013-01-22 17:25:51

    Na pewno muszą to byź potrawy z ograniczeniem białka. Ubikanie alkoholu to również podstawa. Bardzo często ataki dny pojawiają się po sutych posiłkach zakrapianych wódeczką. Rabarbar i szczaw to roślinne produkty zakazane, ale często ich nie jadamy. Powinno się unikać natomiast herbaty. W herbacie jest co prawda mało moczanów, ale pita codziennie podnosi ich poziom w organizmie.

    Z netu:

    Produkty, których trzeba unikać (podane w kolejności malejącej, jeżeli chodzi o zawartość puryn):

    1. Śledzie, wyciągi mięsne, wywary, sosy mięsne, zupy na wywarach mięsnych, galarety mięsne, sardynki, podroby.
    2. Sardele, boczek, fasola, soczewica, wątroba, łosoś, szprotki, małże, pstrąg, indyk, cielęcina, dziczyzna.
    3. Kurczak, ostrygi, dorsz, łupacz, szpinak, szynka, groch.
    4. Duża ilość alkoholu.
    5. Używki: kawa, herbata, kakao.
    6. Fasolka szparagowa zielona, jarmuż, kapusta czerwona, włoska, brokuły, brukselka, groszek zielony.

    Nie zawierają wcale lub zawierają niewielką ilość związków purynowych: ser, mleko, jogurty, ryż, kasze, owoce, nie wymienione wyżej warzywa. Właśnie te produkty powinny mieć duży udział w diecie. Związków purynowych nie zawierają również: masło, śmietana, miód, dżemy, marmolady i cukier.

    No i jeszcze trzeba zrobić badania w kierunku ewentualnych innych chorób, które wywołują bardzo często dnę.

  • Autor: Beata500 Data: 2013-01-22 17:57:30

    Ewa , to są podstawy . Autorka pytała o przepisy, ale tak jak napisałam wyżej , każdy musi dobrać sobie sam odpowiednie posiłki. Jednemu szkodzi kakao , drugiemu mięso.

  • Autor: ewka63 Data: 2013-01-22 18:20:15

    Tak, ale jak się już zna podstawy, to łatwiej coś sobie skomponować.

Przejdź do pełnej wersji serwisu