Forum

Figle na igle i pielenie ogródka

Dostałam storczyka - pomocy

  • Autor: renataz36 Data: 2013-03-10 12:51:31

    Witam dostałam w prezencie pierwszego w moim życiu doniczkowego storczyka PHALAENOPSIS - taka karteczka dołączona.

    Nigdy nie hodowałam jeszcze storczyków i poza tym że mam podlewać raz w tyg w osłonkę (również ją dostałam) nic nie wiem

    Bardzo proszę podzielcie się doświadczeniem w hodowli tego kwiatka 

  • Autor: iza 6 Data: 2013-03-10 13:11:12

    podlewać raz w tygodniu nowozem rozcieńcionym z wodą i korzenie nie mogą być w wodzie powinen stać na parpecie w półsłonecznym miejscu nie lubi ostrego słońca ijak korzenia na wierzchu to należy przesadzyć w specjalną doniczkę i ziemie dla storczyków

    Dopisano 13-03-10 13:41:17:

    jeżeli dostanies sprej  do storczyków to nie trzeba nawozu tylko wystarczy sopryskać sprejem liście

  • Autor: alicja37 Data: 2013-03-10 13:20:43

    Ja moje storczyki podlewam raz na dwa tygodnie.Wkładam je do zlewu nalewam wody tak aby przykryło ok 3/4 doniczki (tej przeźroczystej)i po 20 min.wyciągam wkładam w osłonkę i sru na parapet.Okno mam od strony pólnocnej.

  • Autor: Mama AZK Data: 2013-03-10 13:42:19

    W naturze storczyki rosną praktycznie bez ziemi i faktycznie lubią mieć śwatło "w korzeniach", dlatego przezroczyste doniczki to dobry pomysł. Lubią wilgotne powietrze i dość wysoką temperaturę. Moja koleżanka ma na nie taki pomysł, że jak juz przekwitną i nie zanosi się na ponowne kwiatki, to kupuje sztuczną gałązkę w sklepie na I.. i wkłada ją do doniczki. Wyglądają jak zywe ;-)

  • Autor: iza 6 Data: 2013-03-10 13:47:42

    to prawda wyglądają jak zywe moja ciocia ma taką gałazke sztuczną włolożoną do doniczki

  • Autor: bonieś Data: 2013-03-10 17:27:03

    NIc się nie przejmuj, ja też byłam nieco wystraszona, kiedy dostałam pierwszego storczyka. Bałam się, czy właściwie go bedę pielegnować zeby nie zmarniał i kiedy przekwitł obawiałam się, ze juz nie zakwitnie więcej. Ale zakwitł i kwitnie nadal :)) Wbrew pozorom uprawa storczyków nie jest trudna. Zgadzam się z przedmówczyniami, ze korzenie potrzebują światła, więc storczyki razem z plastikiem wkładam do szklanych przezroczystych osłonek. Raz w tygodniu wyjmuję ze szklanej osłonki i wstawiam do miski z wodą na pól godziny, po czym kwiatek znów ląduje w osłonce. Takie podlewanie wystarczy. Raz na 2-3 tygodnie dodaję do wody nieco nawozu, ale trzeba wiedzieć,że jeśli nawozimy storczyk, to co roku powinniśmy mu wymienić podłoże. Życzę zadowolenia z tych pięknych kwiatków

  • Autor: renataz36 Data: 2013-03-11 09:54:56

    Dziekuję, na Was zawsze można liczyć, już trochę jestem mądrzejsza w temacie

  • Autor: as Data: 2013-03-11 11:44:26

    Ja mam storczyk już 3 rok. Ok lutego puszcza pęd kwiatowy. Kwitnie od kwietnia do sierpnia. Stoi w kuchni bo para podobno dobrze im robi. . Okno od północy. Podlewam rzadko czyli jak w szklanym pojemniku nie ma wody wcale. Nie stosuję żadnych nawozów. W tamtym roku miał 9 kwiatków. Ma się dobrze. Mam pytanie czy Wy obcinacie przekwitnięte łodygi czy zostawiacie je dalej? Tata, który zna się na kwiatkach nie każe mi usuwać bo z nich mogą wyrosnąć odrosty. Nie wiem czy to prawda bo do tej pory nowe rosną.

  • Autor: iza 6 Data: 2013-03-11 11:53:06

    zostawiam dalej ,czyba ,ze końcówki są uschniete to się je obcina

  • Autor: as Data: 2013-03-11 11:55:57

    Dzięki. Maja się dobrze wiec zostawię bo są na nich jakby pączki z których mogą wyrosnąć łodygi ale na razie nic się nie dzieje.

  • Autor: Aleksandra1973 Data: 2013-03-11 15:00:42

    Dokladnie tak jak pisze Iza,zostawic,chyba ze uschniety to uciac.Mnie czesto wypuszczaja pedy na tych ktore juz mialy kwiatki,a sa juz przekwitniete.As storczyki kwitna o roznych porach roku nie tylko od kwietnia do sierpnia,kup odzywke dla storczykow to beda kwitnac kilka razy w roku..Ja mam na stanie okolo 18 sztuk,kwitna bardzo roznie.Mialam tez wiecej sztuk i roznych odmian,ale 2 lata temu zaatakowaly je welnowce,ktorych bardzo trudno jest sie pozbyc,kupe kasy wywalilam na srodki odrobaczajace,ale tylko nieliczne dalo sie uratowac.

     

  • Autor: dorotaibasia Data: 2013-03-11 12:00:45

    pani w kwiaciarni kazała mi obcinać po przekwitnięciu pęd kwiatowy nad trzecim oczkiem, tak tez robię, nigdy jednak z tego obciętego pędu nie wyrosły mi nowe, po czasie usycha więc go przycinam, nowe pędy wyrastają zawsze gdzies w innym miejscu. a tak przy okazji zapytam...moje storczyki im starsze tym mniej maja kwiatów...przesadzam je i nawoże więc raczej nie to jest przyczyną

  • Autor: woila Data: 2013-03-11 14:01:20

    Miałam storczyki przez około 6 lat (niestety z mojej winy zamarzły) jednak ani razu je nie przesadzałam i nie nawoziłam. Po prostu podlewałam je raz na tydzień lub dwa tygodnie. Czytam tu, że najczęściej stawiacie kwiatek od strony północnej, co z mego doświadczenia jest niekorzystne dla storczyka. Moje cudownie kwitły z każdym rokiem więcej i dłużej (kilka miesięcy), gdy stały przy oknie tarasowym (na stojaku-nie na parapecie) odzielone firanką. Generalnie storczyki lubią dużo światła, nawet słońca ale nie bezpośrednio przez szybę. Rok temu dostałam nowego storczyka i byłam zmuszona postawić go w innej części pokoju (nie przy oknie) i okazuje się, że "opóźnia się w rozwoju". Co prawda wypuścił już łodygi kwiatowe ale w porównaniu do poprzednich storczyków, które już od miesiąca kwitły, ten potrzebuje więcej czasu, bo ma mniej światła.

  • Autor: Zuzanna248 Data: 2013-03-11 14:52:13

    ja podlewam wkładając raz na tydzień do miski z wodą na godzinę /czasem zapomnę to i ze dwie się moczą/, słyszałam, że lubią wschodnią część, więc stoją od wschodu, kilka razy podlełałam specjalnym nawozem, ale wydaje mi się, że tylko liści im narosło dużo

  • Autor: Aleksandra1973 Data: 2013-03-11 15:05:51

    To Pani w kwiaciarni zle poinformowana byla,te trzy oczka stosuje sie przy innych kwiatach ,nie przy storczykach.Przekwitniety ped zostaw,moga na nim wyrosnac nowe pedy ,ale nie musza,czasem ped sobie usycha i tylko to uschniete odetnij .

  • Autor: Aleksandra1973 Data: 2013-03-11 15:09:36

    Reniu o storczykach juz wiele razy bylo i wiem ,ze pisalam na ten temat znalazlam to co kiedys juz pisalam na temat storczykow http://wielkiezarcie.com/forumThread.php?id=153565&post=153580 mam nadzieje,ze to cie zainteresuje

Przejdź do pełnej wersji serwisu