Forum

Rodzice i Maluchy czyli WuŻecikowe pogaduchy

gdy 5-latek siusia w majtki

  • Autor: Monia1805 Data: 2013-03-21 18:26:42

    Witam.

    Mam problem z moją niespełna 5-letnią córeczką. Do tej pory pięknie chodziła robić siusiu do ubikacji, nigdy nie popuszczała (no, może czasem się zdarzyło, ale to bardzo sporadycznie), a teraz już któryś dzień z kolei popuszcza mi w majtki, w przedszkolu robi siku i potem wraca do domu w innych ciuchach. Nie wiem jak z nią rozmawiać, jak jej wytłumaczyć że musi iść do ubikacji jak tylko poczuje pełny pęcherz a nie na ostanią chwilę, że zabawa poczeka na nią jak pójdzie się załatwić. Już jej o tym mówiłam ale na drugi dzień było to samo.

    Czy wy też mieliście taki problem?? Jak sobie z nim poradziliście?

  • Autor: betap Data: 2013-03-21 19:03:22

    Najpierw to trzeba chyba do lekarza rodzinnego się zapisać na wizytę.A póżniej do psychologa dziecięcego.Jak nie będzie podstaw medycznych. Oglądałam program 'Zdrady" tam dziewczynka zaczęła się moczyć po molestowaniu .

  • Autor: Mama - Różyczki Data: 2013-03-21 19:33:08

    Może mała ma jakis stres, podpytaj ją, czy coś złego nie dzieje się w przedszkolu.

  • Autor: kasia146 Data: 2013-03-21 20:53:15

    Też mi to przyszlo w pierwszej kolejności do głowy. Warto porozmawiać z przedszkolanką.

  • Autor: stillnox Data: 2013-03-22 13:48:25

    również się zgadzam, podobnie miałam incydentalne zachowania tego typu....może to wynikać ze stresu, z tęsknoty za mamą, żeby zwrócić na siebie uwagę ...... najpierw poobserwuj córkę tłumacz tumacz a do lekarza zawsze zdąrzysz, bo należy pamiętać że wizyta u specjalisty dla takiego dziecka to też wielkie przeżycie które daje do zrozumienia że coś z dzieckiem ,,nie tak".... powodzenia życzę i mam nadzieję że przejdzie równie problem bezboleśnie jak u nas :-)

  • Autor: Monia1805 Data: 2013-03-22 14:23:35

    Być może córka tęskni, mało się widzimy, tylko rano przed przedszkolem, popołudniu jestem w pracy, wracam w nocy a ona już śpi. Od poniedziałku będzie miała ferie więc więcej czasu z nią będę, będziemy mogły dużo rozmawiać. Składałam też w pracy wniosek o zmianę zmiany na ranną, ale to wszystko trwa i mam nadzieję że z czasem się zgodzą, bo i ja czuję tęsknotę za córką, mam wrażenie że ucieka mi jej dzieciństwo.

    I być może masz rację z tym że córka chce zwrócić na siebie uwage

  • Autor: stillnox Data: 2013-03-22 15:56:51

    piszę o tym bo u mnie było podobnie..... więc życzę duuuużo wspólnych chwil a na pewno będzie ok :-)

  • Autor: as Data: 2013-03-21 19:34:04

    Najpierw porozmawiać z panią z przedszkola i zrobić badanie oczu. Może to zapalenie pęcherza? Porozmawiać z córka dlaczego tak robi.

  • Autor: malina_a Data: 2013-03-21 19:53:28

    Najpierw porozmawiać z panią z przedszkola i zrobić badanie oczu. Może to
    zapalenie pęcherza? Porozmawiać z córka dlaczego tak robi.

    As ? chyba badanie moczu ?

  • Autor: as Data: 2013-03-21 19:55:08

    hihi. Tak badanie moczu. Zjadło mi "M"

  • Autor: Ania35 Data: 2013-03-21 20:08:11

    Miałam podobny problem z synkiem. Fakt, że mały miał wtedy niecałe trzy latka. W przedszkolu siusiał do majtek, a nie wołał, że chce siusiu. Postanowiłam porozmawiać z przedszkolanką. Okazało się, że w przedszkolu była pani do pomocy, która opiekowała się grupą synka. Mały "zakochał" się w tej pani. Była dla niego kimś ważnym. Po kilku miesiącach ta pani poszła na urlop i... zaczął się kłopot. Nie było ulubionej pani i mały w ten sposób okazał bunt! Trzebabyło z nim dużo rozmawiać i tłumaczyć. Po kilku dniach pomogło. Radzę abyś porozmawiała w przedszkolu z panią, a jeśli okaże się, że nie ma problemu w przedszkolu, wtedy zrób badania moczu- może mała się podziębiła. Życzę powodzenia!

  • Autor: Beata500 Data: 2013-03-21 20:13:40

    Biorąc pod uwagę pogodę jaką mamy, ja myślę, że mała mogła zmarznąć. Wybierz się do lekarza, bez badania moczu chyba się nie obejdzie.

  • Autor: mggi63 Data: 2013-03-21 21:00:50

    Też tak myślę że,od tego trzeba zacząć.

  • Autor: anulkaD Data: 2013-03-21 20:51:40

    mojej koleżanki córka miała równiez taki problem,okazalo sie ze miała infekcje dróg moczowych.

  • Autor: Monia1805 Data: 2013-03-21 21:12:15

    Rozmawiałam z córką i mówi że w przedszkolnej toalecie coś pika i ona się tego boi. Wytłumaczyłam że nie musi się bać, a jak bedzię nadal się bać to aby poprosiła panią żeby z nią poszła. W domu też czasem popuszcza ale podejrzewam że powodem jest zabawa, mocno się zabawi, nie chce jej się przerywać zabawy i iść do toalety i popuszcza jak już zbyt długo trzyma, czasem jak widzę to jej powiem aby poszła się załatwić.

    Dziękuję wam za rady i porozmawiam z przedszkolankami a jak to nie pomoże to pójdę z córką do lekarza

  • Autor: as Data: 2013-03-21 21:30:17

    Mój syn w tym wieku tez czekał z sikaniem do ostatniej chwili bo szkoda mu było przerywać zabawę. Widzieliśmy. że chce siku bo z nogi na nogę deptał w miejscu. śmiesznie to wyglądało.

  • Autor: powsinoga Data: 2013-03-21 21:30:23

    Dla Ciebie to błahy powód do strachu, dla dziecka duży. Zapytałabym jutro w przedszkolu, czy mogę wejść z córką do toalety i zlokalizowała dźwięk - po to, by pokazać dziecku skąd pochodzi. Powiedziałabym paniom, co jest przyczyną lęku i poprosiła o towarzystwo kilka dni w toalecie.

  • Autor: Shanna Data: 2013-03-21 22:04:08

    Popieram kolezanke.

    Moj mlodszy w przedszkolu za nic nie chcial isc do lazienki, bo niby cos tam halasuje. Sama raz z nim poszlam i okazalo sie, ze to glosny wentylator, ktory wlacza sie, gdy zapali sie swiatlo. Wytlumaczylam mu co i jak i juz sie nie boi.

  • Autor: Monia1805 Data: 2013-03-22 14:27:01

    Ja byłam dziś z córką w przedszkolnej toalecie i pokazała mi obiekt swojego strachu. Jest nim elektryczny znak drogi przeciwpożarowej, mówiła że on pikał ale że już nie pika. Myślę że może jakieś testy były i dzwonił ten znak i ona się go przestraszyła, tym bardziej że jak siedzi na ubikacji to ten znak jest w prawo nad toaletą i dziecko myślało że to za nią. Wytłumaczyłam jej że nie musi się bać itd. Zobaczymy jak sytuacja w najbliższych dniach będzie wyglądać

  • Autor: Ania35 Data: 2013-03-22 17:44:57

    O widzisz! Mam nadzieję, że problem zniknie w ciągu kilku dni! Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt:)))

  • Autor: Mama AZK Data: 2013-03-21 22:15:59

    Ja miałam podobny problem z córką, ale chodziło o moczenie nocne. Byliśmy u nefrologa, robiliśmy cystografię i usg, ale badania nic nie wykazały. Po rozmowie z paniami w przedszkolu doszłyśmy do wniosku, że być może przyczyną są niesforni chłopcy, którzy dokuczali dziewczynkom i moja córka tak właśnie reagowała na stres.... Panie podjęły odpowiednie działania, a my w domu zrobiliśmy specjalny kalendarz, w którym po każdej suchej nocy rysowało się uśmiechnięte słoneczko, a po mokrej - chmurkę. Za kilka słoneczek pod rząd była nagroda. Po ok. miesiącu problem mieliśmy z głowy :-)

    Ale przyczyną może być też infekcja dróg moczowych - zgadzam się z przedmówczyniami, że warto pójść do lekarza i wykonać badania.

  • Autor: szam Data: 2013-03-22 12:52:11

    miałam taki problem z synem w przedszkolu z zaparciami i kupami w majtkach. jednym powodem było to że tak jak piszesz nie mogl oderwac sie od zabawy a drugi strach przed pania ktora krzyczy, zbyt duzy stres. dziecko za kazdym razem musiało zglaszac pani ze chce do ubikacji,podejzewam ze bal sie odezwac a jak juz byl zmuszony to bylo za pozno. ewaluowalo to tym ze dziecko zaczelo chowac sie i cisnac w majtki. poszlismy do psychologa, gdzie pani wysmarowala pismo ze co 5 min mu przypominaja o tym ze musi isc do wc a tak nie moze byc, ciagly stres i zeby nie szkalowac dziecka. od tamtej pory wszystko sie skonczylo. proponuje nie przypominac ciagle o tym dziecku, moze wysylac ja do wc o regularnych godzinach i odstepach. w domu przestalismy tlumaczyc dziecku ze nie moze robic w majtki, zaczelismy nagradzac za zalatwienie sie w ubikacji drobnymi rzeczami (moze jakies najklejki). w domu problem ustal a w przedszkolu sie pogarszalo, wtedy zdecydowalismy sie na psychologa. teraz dziecko we wrzesniu konczy 7 lat i od czasu do czasu dostanie jakis wiekszy prezent za niby te jego kupy zrobione iles tam razy w mies :) pozdrawiam i zycze powodzenia 

Przejdź do pełnej wersji serwisu