Forum

Galeria

Fotografia kulinarna

  • Autor: MAGDAITYLE Data: 2013-04-17 08:02:43

    Jak robicie zdjęcia swoim potrawom? Macie jakieś techniki?

    Zapraszam na wideoporadnik, aby na WŻ były same świetne zdjęcia: szerokikadr.pl

    Za niedługo również poradnik na mojej stronie - jeszcze tylko lekki szlif.

  • Autor: megi65 Data: 2013-04-17 08:43:27

    Fotografia , jak fotografia kadrowanie , światło .. itp .. Jednak trzeba zacząć od estetki pokazania potrawy . Wybaczcie mi ale kopiec ziemniaków pływający w sosie a obok kopa sałatki i kawał mięsa  nie zachęca mnie do .... nawet przeczytania przepisu.

    I chyba warto od tego zacząć aby zdjęcie było udane .. Estetyka i technika muszą iść z sobą w parze :)

  • Autor: mahika Data: 2013-04-17 08:47:34

    Najlepsze są zdjęcia sałatek majonezowych

  • Autor: Mama - Różyczki Data: 2013-04-17 11:01:30

    Mahiko, a co masz np. do sałatek majonezowych?:)

  • Autor: mahika Data: 2013-04-17 11:40:29

    Mamo Różyczko, ciężko jest zrobić ładne zdjecie sałatki majonezowej.
    Zazwyczaj na zdjeciach (bo to wątek o fotografii kulinarnej)
    to wygląda jak niezbyt apetyczna szara brejda :)

  • Autor: Mama - Różyczki Data: 2013-04-17 12:01:39

    Też robię sałatki z majonezem, ale nie zauważyłam żeby na zdjęciach prezentowały się jak szara breja.:)

  • Autor: mahika Data: 2013-04-17 12:40:38

    Kwestia gustu ;)

  • Autor: Mama - Różyczki Data: 2013-04-17 14:57:37

    No fakt

  • Autor: anusia_m Data: 2013-04-17 13:49:30

    To zależy, ile kto tego majonezu da. W niektórych sałatkach (nie mam na mysli Twoich) jest go tyle, że wszystko pływa. I chociaż przepis czasem wydaje się fajny, to taka ilość majonezu odbiera apetyt.

  • Autor: mahika Data: 2013-04-17 13:56:02

    ja też daleka jestem od oceniania pracy kogokolwiek osobiście,
    stwierdziłam że zrobić dobre zdjęcie sałatki majonezowej to jest sztuka :)

    Bo poza tym że jest dużo majonezu,
    to najczęściej efekt psuje niedopasowane światło
    i inne techniczne niedociągnięcia, które ujmują fotografii.

    Cały czas mówię o zdjęciach, tylko i wyłacznie ogólnie.

  • Autor: mggi63 Data: 2013-04-18 07:54:48

    Sałatka majonezowa musi być świeża i to jest warunek,aby na zdjęciu wyglądała apetycznie Bo to nie ogórek kiszony,że nie zmieni kształtu ani barwy.Tak samo mizeria ze śmietaną,bezpośrednio po przygotowaniu jest super w wyglądzie,a jak postoi to wiadomo jak się prezentuje.

  • Autor: makusia Data: 2013-04-18 18:53:05

    ja też daleka jestem od oceniania pracy kogokolwiek osobiście,stwierdziłam
    że zrobić dobre zdjęcie sałatki majonezowej to jest sztuka :) Bo poza tym
    że jest dużo majonezu,to najczęściej efekt psuje niedopasowane światłoi
    inne techniczne niedociągnięcia, które ujmują fotografii. Cały
    czas mówię o zdjęciach, tylko i wyłacznie ogólnie.

    Moja fotka sałatki z majonezem, myślę że wyszła ok:) Dla mnie osobiście największy problem stanowią zdjęcia wątróbki, i szpinaku:)

  • Autor: mahika Data: 2013-04-18 19:57:47

    Bardzo ładne :)

  • Autor: makusia Data: 2013-04-18 20:33:48

    Dzięki:)

  • Autor: MAGDAITYLE Data: 2013-04-17 10:46:09

    No tak to prawda. Ja tam np. nie mam czasu poświęcać się temu, choć wiem jak to robić. Czasem potrawy ładnie wyglądają - zachęcają, ale są nie do zjedzenia! Czasem czytam przepis i łapię się za głowę!

    Natomiast mnie najbardziej denerwuje, kiedy zdjęcia są nieostre i nic się nie da zobaczyć.

    Dla mnie najbardziej liczy się pomysł, np. taki, choć przyznam, że kilka takich musiałoby być: obiad dla faceta

  • Autor: Bahati Data: 2013-04-17 10:52:59

    Poza zdjęciem z niedopałkiem w popielniczce w tle, wszystkie zdjęcia mnie cieszą na WZ:) , każdy publikujący zadał sobie choćby odrobinę trudu by cyknąć fotkę i udostępnić, a umiejętności, wiek i klasa sprzętu są różne, jak i różne poczucia estetyki. :)

  • Autor: MAGDAITYLE Data: 2013-04-17 10:55:14

    Tak to prawda, tyle tylko, że każdy w życiu się uczy i można polepszyć "warsztat" ;)

  • Autor: Bahati Data: 2013-04-17 10:57:49

    Można.

  • Autor: megi65 Data: 2013-04-17 11:07:32

    ...a wieć zaczynamy .. Niechlustwu na talerzu mówimy NIE ! . Przecież nawet w pieleszach domowych możemy estetycznie podać jedzonko ..Kto jak kto .. ale u Ciebie ... jak u Ritza wysoka kultura np . zwykła bułeczka + świetny warsztat fotograficzny . Oczami można już lizać ekran . I mam jeszcze wiele takich koleżanek z przyjemnością wzrokiem zjadam wszystko co spłodzą w kuchni .. .

    Dyskusja odbiega od tematu ..już milczę

  • Autor: aggusia35 Data: 2013-04-17 20:49:45

    bez dobrego światła nici z umiejętności :)

  • Autor: Gluba666 Data: 2013-04-17 21:13:41

    Jak się nie ma umiejętności (wyobraźni opcjonalnie), to się fajnie światła nie ustawi.

  • Autor: aggusia35 Data: 2013-04-17 21:16:39

    robiąc zdjęcia amatorsko raczej nie mamy do dyspozycji profesjonalnego oświetlenia

  • Autor: smakosia Data: 2013-04-17 21:47:11

    Agusiu, oglądałaś film zaproponowany przez autorkę wątku? Tam fotograf pokazuje proste triki jak zrobić dobre zdjęcie bez profesjonalnego oświetlenia.

    A jeśli ktoś nie ma ochoty aż tak "kombinować", to czasami wystarczy dobre, dzienne oświetlenie. Przy takim robiłam np. te fotki Moim zdaniem są całkiem dobrze doświetlone.

    Mimo wszystko fajnie znać takie metody, które w prosty sposób mogą nam ułatwić zrobienie zdjęć.

  • Autor: aggusia35 Data: 2013-04-18 07:20:54

    Nie jeszcze nie oglądałam ale z przyjemnością to zrobię :):)  TYm bardziej że jeśli chodzi o zdjęcia potraw to nie zawsze mi wychodz  jak trzeba. Natomiast córka w swoim ma funkcję zdjęcia potraw i na jej aparacie wychodzą rewelacyjnie. Co do zdjęć potraw to ja bardzo się rozleniwiłam, ostatnio robię wyłącznie komórką :)

  • Autor: MAGDAITYLE Data: 2013-04-23 09:12:56

    Światło wolę naturalne niż sztuczne, ale niestety większość fotek rrobię wieczorami - trzeba użyć lampy. Parę fotek uważam za udane, większość robię na szybko, żeby zapisać sobie przepis... Zdjęcie należy "dopieścić", a na to trzeba czasu i cierpliwości - czego mi brak. Ważne są nie tylko dania, ale i naczynia, otoczenie, dodatki. Światło dużo daje, ale i kąt padania światła dla uwidocznienia faktury. Sałatki z majonezem wyjdą fajnie, jak się je włoży do zieleniny i przyozdobi warzywami - nie trzeba pokazać do końca sałatki, to samo z wątróbką i różnymi "brejami" ;).

    A to przykład faktury, nie do końca to widok ciasta...

  • Autor: Piper Data: 2013-04-30 23:40:49

    Poza zdjęciem z niedopałkiem w popielniczce w tle, wszystkie zdjęcia mnie
    cieszą na WZ:) , każdy publikujący zadał sobie choćby odrobinę
    trudu by cyknąć fotkę i udostępnić, a umiejętności, wiek i klasa
    sprzętu są różne, jak i różne poczucia estetyki. :)

    gdzie ta fotka, gdzie, ja tez chce zobaczyc

  • Autor: as Data: 2013-04-18 08:59:02

    W fotografowaniu potraw moim zdaniem ważne jest światło, jakość zdjęcia czyli by było odpowiednio ostre i by nie była zbyt mała ilość pikseli. Ważne też jest w jakim naczyniu zdjęcie zrobimy i co jest w otoczeniu.

  • Autor: makusia Data: 2013-04-18 18:54:06

    Świetny temat Madziu, i dzięki za link przyda się;)

  • Autor: agulinia Data: 2013-04-27 16:16:33

    Fajny pomysł na dyskusję :) Ja niestety "nie mam ręki" do robienia zdjęć

  • Autor: malina_a Data: 2013-04-27 19:22:29

    Fotografuję nie tylko potrawy ale również rękodzieło, które "wytwarzam ".

    Na pewno ważne jest światło...ale ważne jest też tło, to co widzimy poza pierwszym planem...

    Dobrze jest robic zdjęcia na jasnym tle, wtedy dobrze wychodzą.

    Niestety zdjęcia bez "obróbki" w specjalnych programach nigdy nie będą takie efektowane, porównując je ze zdjęciami profesjonalistów zawsze wyglądają blado...

    Wstawię tu link do bloga pewnej osoby, która opowiedziała jak robi zdjęcia swojego rękodzieła...może ktoś spróbuje na potrawach ?

    http://wolnachwila.blogspot.com/2013/04/521-jak-robie-zdjecia.html

  • Autor: makusia Data: 2013-04-29 15:19:34

    Malinko, apetyczne fotki, jabłuszko jak malowane:))) Dzięki za link, przyda się;)

  • Autor: malina_a Data: 2013-04-29 17:58:13

    :)

  • Autor: małpiatka Data: 2013-05-09 21:03:46

    Ja póki co posiłkuję się telefonem (odkąd padł mi akumulatorek i nigdzie go nie mogę dostać). Faktycznie światło jest najważniejsze, przynajmniej przy moim sposobie "fotografowania" czyli od ponad roku.

Przejdź do pełnej wersji serwisu