Forum

Figle na igle i pielenie ogródka

Co to za kwiat?

  • Autor: Zuzanna248 Data: 2013-05-17 12:34:04

    Drogie Ogrodniczki, ponieważ  znacie się doskonale nie tylko na gotowaniu, ale jak zauważyłam, również na kwiatach, myślę, że zasadne byłoby utworzenie wątku, w którym szukałybyśmy odpowiedzi, co za cudo urosło nam w ogródku, a nie znamy nazwy... i tylko temu wyłacznie byłby on poświęcony. Co Wy na to?
    Ja mam kilka takich okazów, a na początek co to jest? przeszukałam internet   oraz kilka książek o kwiatach i bez efektu.

    ma białe drrobne kwiatki, liście jasno zielone, ząbkowane

  • Autor: aggusia35 Data: 2013-05-17 17:25:10

    hmm.. bardzo bym Ci chciała pomóc ale nie wiem u mnie takiego cuda nie ma :):)

    U mnie w ogródku nie ma samowolki rośnie to co sobie posadziłam, ale czasem wczesną wiosną mam problem czy to co wystaje ledwo z  ziemi to chwast czy kwiatki, więc teraz nic nie wyrywam jak do zidentyfikowalnych rozmiarów nie urośnie. Kiedyś tak wychodowałam pięknego i okazałego chwasta. :):):)

  • Autor: Zuzanna248 Data: 2013-05-17 20:26:02

    To nie jest efekt samowolki, lecz roślina zakupiona i posadzona na skalniaku wiele lat temu. Wtedy chyba nie starałam się nawet zapamiętać nazwy, a teraz naszła mnie ochota, aby wszystko przyporządkować do prawidłowych nazw i ... uporządkować. Stąd to dochodzenie. Szkoda, że nie możesz mi pomóc, prawdę mówiąc liczyłam trochę też na Ciebie. Może jednak znajdzie się jeszcze znawca tematu i mi pomoże, bo chodzi to za mną jak cień i nie daje spokoju.

  • Autor: monia3 Data: 2013-05-17 20:32:47

    Gdzieś już widziałam tą roslinkę ale zabij mnie nazwy nie umiem sobie przypomnieć...

  • Autor: Teresa40 Data: 2013-05-17 21:47:06

    Witaj! wydaje mi sie ze to moze jest podobne do żurawek,ale nie jestem pewna.Sprawdz sobie na http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=32&t=30636&start=12.

  • Autor: Zuzanna248 Data: 2013-05-18 06:59:18

    Nie, to nie jest żurawka,tą znam i mam w ogrodzie 3 różne kolory nawet. To moje "coś" ma liście bardziej okrągłe, elastyczne i kwiat też bardziej delikatny. No chyba, że jest to coś żurawkopodobne.
    Dziękuję za zaineresowanie moim "problemem".

  • Autor: swiatowska Data: 2013-05-18 06:43:06

    Drogie Ogrodniczki, ponieważ znacie się doskonale nie tylko na
    gotowaniu, ale jak zauważyłam, również na kwiatach, myślę, że
    zasadne byłoby utworzenie wątku, w którym szukałybyśmy odpowiedzi,
    co za cudo urosło nam w ogródku, a nie znamy nazwy... i tylko temu
    wyłacznie byłby on poświęcony. Co Wy na to?Ja mam kilka takich
    okazów, a na początek co to jest? przeszukałam internet
    oraz kilka książek o kwiatach i bez efektu. ma białe drrobne kwiatki,
    liście jasno zielone, ząbkowane

    Polecam Ci
    Świat kwiatówtam napewno pomogą.

  • Autor: aggusia35 Data: 2013-05-18 06:49:11

    Nie wiem dlaczego ale kojarzę tą Twoją roślinkę ze ściółką leśną, a kwitnie cały czas czy tylko w określonym okresie?

  • Autor: Zuzanna248 Data: 2013-05-18 07:06:07

    Kwitnie tylko teraz, potem już tylko zielone liście, nisko, przy ziemi ... i nie wykopałam tego w lesie, hihihi... nabyłam z innymi roślinami, kiedy wiele lat temu zakładałam skalniak, pewnie pani sprzedająca zachęciła mnie, a na nazwę nie zwróciłam wówczas uwagi... teraz już robię zakupy bardziej świadomie  i zapisuję, ale wtedy...

  • Autor: aggusia35 Data: 2013-05-18 16:37:28

    Zuzana nazwij ją po jakoś po swojemu i będzie po kłopocie :)

  • Autor: ASTI Data: 2013-05-18 07:32:28

    Może to Sutera diffusus . 

  • Autor: pavett Data: 2013-05-18 08:10:26

    Bakopa to raczej na 100 % nie jest..

    Może to Rozchodnik biały Sedum album?

  • Autor: Zuzanna248 Data: 2013-05-18 09:42:01

    bakopa z pewnością to nie jest...  już ją dokładnie przestudiowałam
    rozchodnik niestety też nie... myślałam jeszcze o skalnicy, ale też mi nie pasują liście

  • Autor: alidab Data: 2013-05-18 23:18:07

    Moim zdaniem to skalnica okrągłolistna, miałam ją na działce dość długo ale "wyszła" i nie wróciła...:)

  • Autor: Zuzanna248 Data: 2013-05-19 00:00:02

    Alu, dziękuję, jesteś Wielka! tak to jest okrągłolistna, wypisz, wymaluj to ona... uratowałaś mnie i mój spokój, ileż ja się naszukałam, ile czasu poświęciłam na szukanie w necie... i dziwne, bo kiedy wpisywałam skalnica odmiany, to mi nie pokazywało jej... i nie miałam racji? jesteście kopalnią wiedzy ogromną.
    A ja mam jeszcze parę egzemplarzy nie rozpoznanych, ale na razie nie kwitną.
    Dziękuję Alu, dziękuję wszystkim.

  • Autor: alidab Data: 2013-05-19 00:11:32

    Cieszę się, że pomogłam. Często kupowałam i nadal kupuję na rynku od babć z ich domowych ogródków rożne kwiaty bez nazwy a potem koniecznie musiałam je zidentyfikować...:)

  • Autor: Zuzanna248 Data: 2013-05-19 07:01:30

    Robię to samo, ale niektórych czasem nie udaje mi się... dzięki!

  • Autor: Zuzanna248 Data: 2013-06-01 11:53:36

    Drodzy ogrodnicy, znów mam problem, liczę, że pomożecie...
    co to za kwiaty /kupione kiedyś na targu i nie wiem/
    liście wąskie, ciemno zielone, kwiatu fiolet jaśniejszy i ciemniejszy, kwiaty jakby schowane wśród liści, mają krótkie łodyżki, aha i chyba po 3 płatki w każdym kolorze fioletu

    liście wcięte, miękkie, nic nie kłuje, kwiat podobny do ostu, lila-róż

  • Autor: aggusia35 Data: 2013-06-01 12:01:08

    Te z pierwszej fotki to irysy jest jeszcze biała odmiana

  • Autor: ewka63 Data: 2013-06-01 12:25:39

    Irysy trawolistne i chabry różowe :)

  • Autor: Zuzanna248 Data: 2013-06-01 13:41:38

    Tak, wszystko się zgadza. Ewka, jesteś kopalnią wiedzy i znasz nazwy takie prawidłowe, książkowe. Bardzo Wam dziękuję, bo już wreszcie mogę nazwać swoje roślinki i nie tracić czasu na szukanie.
    Mam jeszcze jeden /na razie/ egzemplarz, ale na razie ma tylko liście, więc nie będę go tu prezentować, ale jak już zakwitnie, to w te pędy przybiegnę z następną prośbą.  Dziękuję!

  • Autor: ewka63 Data: 2013-06-01 15:02:43

    Zuzanno, dawaj liscie :) Ciekawa jestem jak wyglądają :)

  • Autor: Zuzanna248 Data: 2013-06-01 15:58:06

    Ależ proszę bardzo... spotkałam jakiś czas temu kobietę, która sprzedawała różne sadzonki, miała też i taką, zapytałam co to jest, powiedziała piwonia ogrodowa? no przecież chyba to nie jakaś odmiana piwonii... najgorsze jest to, że w ub.r.. już znalazłam gdzieś ten kwiat, zapisałam, ale... no cóż, zapadło się pod ziemię...


    to mam takie liście, zdjęcie jest zrobione z góry, do tego mam kiepski aparat... kiedy już wyrośnie ma kształt trochę jak ... choinka? kwiaty ma białe, czasem w środku lekko różowy kolor nawet prześwituje, a podobne trochę może do petunii? chyba nic z tego nie zrozumiałaś? a i jeszcze nasionka rozsiewa wiatr i wyrastają w różnych częściach ogrodu, ale nie nahalnie, no i chyba z czasem stara roślina gdzieś ginie, ale są nowe...z oberwacji jakby 2-3 lata żyła... aż jestem ciekawa jaki będzie Twój werdykt... a może jednak trzeba poczekać na kwiaty... przejrzałam całe zasoby w kompie, ale jakoś nie mam zdjęcia kwitnącej z lat ubiegłych.

    Dopisano 13-06-02 3:29:29:

    w tekście błąd ort. zżarło widać literkę c - oczywiście nie nachalnie powinno być... jestem bardzo wyczulona na ortografy, a tu taka wpadka... przepraszam wszystkich też czułych w tym temacie

  • Autor: ewka63 Data: 2013-06-01 16:19:03

    łał !Oczywiście nie wiem co to za cudo, ale liście ma zajerzyste !

    Będę z niecierpliwościa czekac na kwiaty, choć z Twojego opisu najpierw pomyślałam o bieluniu, ale liście nie te :)

  • Autor: Zuzanna248 Data: 2013-06-01 16:35:24

    nie, nie, to nie bieluń... łazi mi po głowie, że nazwa była dwuwyrazowa i pierwszy był taki znany, pospolity...
    moja przyjaciółka jest w nich zakochana i jak tylko wypatrzy u mnie, że gdzieś pojawiła się nowa sadzonka, już biegnie na żebry żeby jej dać...
    myślę, że wiedziałabyś, gdybym lepiej to opisała i sfotografowała, nawet bez kwiatów, ale będą i kwiaty, obiecuję...
    u mnie na działce to wiosną jest przejrzyście, ale teraz już robi się busz... mam ogromną ilość różnych bylin, wszystko mi się podoba, wszystko chcę mieć i wsadzam, czasem bez sensu, a potem taka ... dżungla...

  • Autor: ewka63 Data: 2013-06-01 17:01:54

    Zuzanno, uwielbiam busz i dżungle na działce i w ogrodzie :) Mam kilka rabatek i wszystko na nich rosnie. Też w lecie robi się busz :) Ale za to wszystkie miejsca obsadzone roślinami kwitnącymi, są kolorowe do późnej jesieni :)

    Ale to nie bylica piołun?

  • Autor: Zuzanna248 Data: 2013-06-01 20:57:23

    co? ten mój kwiatek? nie, piołun też mam... faktycznie tak na zdjęciu coś się bieli, ale nie, liście są ciemno zielone... widzisz, jeszcze i Tobie namąciłam w głowie... jak zakwitnie to wstawię fotkę i wtedy zobaczymy...
    miłego wypoczynku!

  • Autor: Zuzanna248 Data: 2013-06-08 17:54:45



    Kochane Miłośniczki Kwiatów!
    nie zaprzeczycie, że znacie się ... na wszystkim... pomóżcie...
    pierwsza roślina to skalniak, płoży się, łodygi ma kruche, a i nie jest to rozchodnik, bo mam też, no chyba że jakaś inna odmiana...
    drugi to wdzięczna bardzo roślina, dostałam kiedyś od koleżanki z pracy... bez nazwy...wysoki min. 50 cm, ale czasem sięga prawie 1 m, kwiatuszki z żółtym środkiem, listki jak u chryzantemy, tylko cieńsze i miękkie, nadaje się na kwiat cięty, rozsiewa się sama...
    pomóżcie nadać im imiona, proszę...
    no i moja niezidentyfikowana dotąd roślina /wcześniejszy post/ już ma pączki, więc niedługo zakwitnie.

  • Autor: monia3 Data: 2013-06-08 19:16:13

    Na te białe kwiatki moja babcia mowiła śmierdziuchy z powodu zapachu .Prawdziwej nazwy nie znam .Babcia łaczyła te kwiatki w bukietach z chryzantemami , z samych też robiła bukiety

  • Autor: Zuzanna248 Data: 2013-06-08 22:12:45

    No, nie wydaje mi się, że śmierdzą, a poza tym one kwitną teraz, a chryzantemy raczej jesienią, chyba że jestem w błędzie...ale same trochę przypominają chryzantemki.

  • Autor: monia3 Data: 2013-06-08 22:29:52

    wiesz chodzi o ich specyficzny zapach , one u babci kwitły do wrzesnia jesli się nie mylę .chryzantemy u babci były były pełne i kwitły zaraz po mieczykach ,babcia na te chryzantemy mówiła dąbki.Moja  babcia miała dużo kwiatów ktorych prawdziwej nazwy nie znała albo nie pamiętała,ale była kopalnią wiedzy o roslinach.

  • Autor: ewka63 Data: 2013-06-08 22:31:35

    Białe kwiateczki to wrotycz/złocień Maruna pospolicie zwany maronką

    Dopisano 13-06-08 22:56:43:

    Na pierwszym zdjęciu, rozchodnik kamczacki :)

  • Autor: monia3 Data: 2013-06-08 22:33:54

    o właśnie przypomniałas mi maronka .dziękuję

  • Autor: ewka63 Data: 2013-06-08 23:02:31

    A to moja maronka uwielbiam ją :) To roślinka dwuletnia, ale co roku rozsiewa się sama i zawsze jest na rabatce. Jesli oczywiście nie zostanie niechcąco wyplewiona na wiosnę :)

  • Autor: Zuzanna248 Data: 2013-06-09 07:41:38

    Ewka, Monia - dzięki wielki. Kiedyś kupiłam nasiona maruny, ale jako jednoroczne były chyba /wiele lat temu to było/ no i były niziutkie, obsiałam brzeg rabaty pamiętam. Ale tak, wszystko się zgadza - złocień maruna /maronka/ i rozchodnik kamczacki... a tyle się naszukałam w necie...  moja maronka nie ma tak wyraziście żółtych środków, z daleko mało widoczne prawie, ale reszta się zgadza.
    Ewa, pisałam już, że jesteś wielką kopalnią wiedzy? Po cichu liczyłam, że będziesz wiedziała, no i się nie pomyliłam. Zazdroszczę Ci tej wiedzy. Dziękuję raz jeszcze bardzo!

  • Autor: ewka63 Data: 2013-06-09 09:10:47

    Dziękuję, ale bardzo, bardzo dużo rzeczy jeszcze nie wiem :)

    Jak wsadzaam moiją maronkę, to byłam przekonana, że będzie taka jak Twoja, z pełnymi kwiatuszkami. Powiem szczerze, że na początku byłam rozczarowana tym co wyrosło, ale teraz bardzo ją lubię, może kiedyś trafię na pełnokwiatkową :)

  • Autor: ewka63 Data: 2013-06-09 09:14:31

    No, nie wydaje mi się, że śmierdzą, a poza tym one kwitną teraz, a
    chryzantemy raczej jesienią, chyba że jestem w błędzie...ale same trochę
    przypominają chryzantemki.

    Zuzanno, jak przytniesz maronkę po pierwszym kwitnieniu, to będzie kwitła ponownie w bardzo niedługim czasie do jesieni :) Ja dwa, trzy pędy zostawiam, żeby się nasionka wysypały, a resztę mocno ciacham.

  • Autor: Zuzanna248 Data: 2013-06-13 22:28:12

    mam już kwtnący kwiat, wyrósł w górę i zakwitł... no i jak mu na "imię"... środek blado różowy, prawie biały...
    pomożecie?

  • Autor: Zuzanna248 Data: 2013-06-14 20:40:09

    Ewka, liczę na Ciebie!

  • Autor: ewka63 Data: 2013-06-14 21:01:19

    Ślazówka turyngska. Odmiana alba  :):):)

  • Autor: dorotaibasia Data: 2013-06-14 21:10:36

    Czy ja już kiedys pisałam że jesteś niesamowita? :)

  • Autor: ewka63 Data: 2013-06-14 21:28:49

    nieeeeee :)

    Ale miło mi :) dziekuję.

  • Autor: Zuzanna248 Data: 2013-06-15 07:51:42

    Ewka, tak jesteś niesamowita!!! Znasz wszystkie rośliny, czy posiadasz umiejętność ich wyszukiwania, bo mnie się nie udało znaleźć. Wiesz, ślazówkę jako taką znam, miałam wiele razy na grządkach, różową, ale tamte rośliny były takie pojedyncze, no i liście całkiem inne. Moje rosną dorodne krzaki, może dlatego, że rosną pojedynczo? no i liście...jak już egzamplarz duży, to wszystko się jakby przerzedza, ale dopóki nie urośnie do końca, to liście gęsto zlokalizowane, bardzo powcinane, piękne... zresztą wyżej w którymś wątku zamieściłam zdjęcie.
    Stąd też dogłowy mi nie przychodziła ślazówka... no niech jej będzie ślazówka turyngska... trochę mi te liścienie pasują, ale może moje pojedynczo rosnące tak mają...
    Dziękuję Ewka, jesteś ekspertem, niesamowitym ekspertem.

  • Autor: Zuzanna248 Data: 2013-06-15 08:17:30

    Ewa, szukając teraz w necie tej ślazówki turyngskiej /nie dają mi spokoju te liście/, znalazłam przez przypadek ślaz piżmowy... teraz bardzo mi pasuje... co Ty ekspercie na to?
    http://www.swiatkwiatow.pl/slaz-pizmowy-malva-moschata-id281.html

  • Autor: ewka63 Data: 2013-06-15 11:14:43

    No tak, masz rację, brawo! :) Nie potrafię w necie wyszukiwać roślin na podstawie tylko zdjęcia. Jak wiem jaki to rodzaj rosliny, to wtedy szukam odmiany. Ślaz piżmowy ( bo to on na pewno) mam w pracy na trawniku i chodzę koło niego od ubiegłego roku, żeby go sobie wykopać kawałek :)))))))))))))))))))))

    Nie znam wszystkich roślin Zuzanno :),

    napisałam, że to ślazówka, bo wiedziałam, że to musi być coś ślazowate, a ogrodowa ma zupełnie inne liście, natomiast turyngska dolne, starsze liście ma owalne, a górne, młode powcinane :)

    Znam dużo z racji tego, że sama mam ogród, a w nim misz-masz. Zanim założyłam pierwszą rabatę kwiatową, miałam już kilkadziesiąt egzemplarzy czasopism i kilka książęk z kwiatami ogrodowymi. Miałam czas na poznanie ich lepiej :)

  • Autor: dorotaibasia Data: 2013-06-15 15:47:22

    Nie bądź taka skromna :* Masz olbrzymią wiedzę, nie tylko w dziedzinie amatorskiej uprawy ogrodu, I nie podlizuję się, w wielu wątkach, na różne tematy Twoje wypowiedzi są bardzo wyważone,  pomocne i serdeczne:)

  • Autor: ewka63 Data: 2013-06-15 16:45:31



    Nie bądź taka skromna :*

    Dorotaibasia, wierz mi, wredna też potrafię być

  • Autor: Zuzanna248 Data: 2013-06-15 18:20:31

    Ewka, jesteś naprawdę ekspertem wielkim. Ja też mam kilka książek, segregator Magia ogrodów, ale i tak wielu rzeczy nie mogę znaleźć. Mam także szwarc, mydło... w ogrodzie, bo wszystko mi się podoba, ciągle coś kupuję, sadzę, potem  coś obok wyrośnie i okazuje się, że to posadzone zostało bez sensu, no i jak wspominałam wyżej.... busz...
    Za pomocą zdjęcia wyszukiwałam niektóre rośliny, ale to nie wychodzi dobrze, ukazują się jakieś dziwne rzeczy, niekoniecznie są to kwiaty... w przypadku tego ślazu nie brałam w ogóle pod uwagę tej nazwy, kwiaty kojarzyły mi się z petunią, dopiero jak teraz zakwitł ponownie zobaczyłam, że z petunią to nie ma nic wspólnego.

    Ewka, ten kwiat nie jest trwały w sensie, że nie rośnie wiele lat w tym samym miejscu. Rozsiewa się i wyrasta w różnych miejscach potem, przy czym w pierwszym roku nie kwitnie, takie mam spostrzenia kilkuletnie już...
    Z chęcią bym Ci podarowała taką sadzonkę, mam ich znowu kilka, ale wymyśl sposób jak to zrobić. Moja koleżanka działkowa jest w tej roślinie zakochana i bierze każdą ilość, ostatnio dawałam jej na wiosnę nową sadzonkę, ale to obok, więc wykopałam i ona posadziła u siebie. A może nasiona bym Ci podesłała jak będą?

  • Autor: ewka63 Data: 2013-06-15 18:50:16

    To może wyprostujemy troszkę drzewko postów :)

    Zuzanno, dzięki wielkie za chęci, ale ja sobie wykopię taki jeden egzemplarz u mnie w pracy, tylko muszę pamiętać, żeby wziąć ze sobą łopatę. Wciąż o niej zapominam, dopiero jak widzę roślinę to mi się przypomina :)

  • Autor: Zuzanna248 Data: 2013-06-18 08:12:34



    i jeszcze jedna prośba o pomoc w zidentyfikowaniu...wysoka roślina, rozsiewa się i rozrasta... dostałam od koleżanki, ale ona nie wie co to jest... u mnie "robi" za ogrodzenie w części ogrodu i oddziela mnie od sąsiada

  • Autor: ewka63 Data: 2013-06-18 21:09:45

    Wydaje mi się, że to języczka pomarańczowa. Jest ich mnóstwo i kolorystycznie liscie maja wybarwione w zalezności od naswietlenia. Ale sprawdź jeszcze Zuzanno :)

    Dopisano 13-06-18 21:31:40:

    Chociaż te liście są trochę za szpiczaste.

    Dopisano 13-06-18 21:39:08:

    To nie języczka. To Smotrawa okazała  :)))))))))))))

    Tego jednak musiałam poszukać w czeluściach netu :)

  • Autor: Zuzanna248 Data: 2013-06-19 07:44:08


    Ewa, dziękuję! Ta skromna róża, w realu o pięknym, koralowym kolorze /marny ze mnie fotograf/
    dla Ciebie!

  • Autor: ewka63 Data: 2013-06-20 16:41:57

    Jest piękna :)

    Kocham róże, dziękuję :)

     

Przejdź do pełnej wersji serwisu