Forum

Kuchenne porady

Co zrobić z twardymi końcówkami szaparagi?

  • Autor: Marrakesh Data: 2013-05-18 17:57:48

    Dzień dobry.

    Kupiąłam dziś na targu białą szaprage, ale niestety przy obieraniu okazało się że jest dość twardawa i zamiast małych " odcinków" są cąłkiem spore (około 1/3, czasem nawet pół) i tak się zastanawiam czy to można jeszcze jakoś wykorzystać np. ugotowac wywar? czy wyrzucić i zapomnieć? Każdą radę chętnie przyjmę, odcinki są na razie w wodzie.

    Pozdrawiam i miłego sobotniego popołudnia M.

  • Autor: jolka60 Data: 2013-05-18 18:29:58

    Oczywiście,dodaj do zupy,czy sosu.Możesz też zmiksować po ugotowaniu.Moja rada-jeśli uważasz,ze te odcinki są byt twarde,ugotuj je osobno.Może okazać się,że są całkiem miękkie i smaczne,a póżniej możesz dodać do reszty szparagów.

  • Autor: Marrakesh Data: 2013-05-18 18:57:29

    Dziękuje za rade, łepki i miękkie części już dawno znikneły w brzuszkach. Nawet te kawałki które uznałam za miękkie, po ugotowaniu okazały się jeszcze twardawe w dolnje części. Zostawiłam na wszelki wypadek wode w której się gotowały.A gdyby tak w tym co się gotowały miekkie, ugotować twarde i z tego zrobić zupe?Tylko jak? na jakimś "rosołku" czy na kawłku mięska i czy dodawać jakieś warzywka? Nigdy czegoś takiego nie robiłam.

  • Autor: jolka60 Data: 2013-05-19 09:09:33

    Robiłam już dosć dawno zupę szparagową.Po ugotowaniu zmiksowałam szparagi,kilka Łebków zostawiłam "dla ozdoby"wcześniej i dogotowałam je w zupie.Podprawiłam słodka śietanką i sokiem z  cytryny.O ile pamiętam,dałam troche wegety.Można dać i warzywa,ale niewiele,żeby nie przytłumiły delikatnego smaku szparagów.Mozna je równiez dodać i do jarzynowej,tak jak i wodę,w której się gotowały.Niestety,tak jak i Megi pisała,tylko świeże szparagi są miękkie.Tyle,jak to dokładnie sprawdzić przy kupnie?Kilkudniowe,nawet jak wydają sie soczyste,po ugotowaniu stają sie łykowate.

  • Autor: megi65 Data: 2013-05-18 19:13:49

    Niestety  zaliczyłaś  '' wtpoę '' szparagową .. Zdrewniałe części tak szczerze do niczego się nie nadają  , myślę o konsumpcji .. Aczkolwiek mogą  służyć za wzmacniać smaku , wrzuć do wrzątku i gotuj z jadalnymi częsciami szparag .. W żadnym wypadku nie serwuj  , cóż całe życie się uczymy ... ))

    Dzisiaj nabyłam cały 1kg pięknych  , świeżych , równiutkich szparag jak z kompanii reprezentacyjnej  dla mnie są przepyszne .. ))

  • Autor: Marrakesh Data: 2013-05-18 19:34:59

    no cóż, nawet najlepszym się zdaża zdarza ;) moze je po prostu wywale, jak nic ciekawego się nie pojawi? Po ile u Ciebie sa szparagi?

  • Autor: megi65 Data: 2013-05-18 20:24:53

    Hmm .. rozpiętość cenowa jest od 7.90 € do .. 12 € same  '' szpice '' .  Bio nawet można było za 2.45 € za 500g kupić .. ))

    Osobiscie sama wybierałam świeżo zebrane  z planatcji po 7.90 € . Wielki szacunek dla pracowników polowych , którzy wykopują dla nas takie smaczne cuda :)))

  • Autor: Basi@lis Data: 2013-05-18 20:39:47

    U mnie zdecydowanie tansze, prosto z pola - 5,90€ , obrane - 6,90€, wspaniale!

  • Autor: megi65 Data: 2013-05-18 20:55:51

    Oj to faktycznie ... nic tylko zajadać się , bo sezon tak krótko trwa .. )))

  • Autor: domia Data: 2013-05-18 21:17:58

    Megi65, podpowiedź na co zwrócić uwagę kupując szparagi? 

  • Autor: megi65 Data: 2013-05-18 22:26:16

    Na ... sprzedawcę .. Jasne żart ale coś w tym jest ... wiecej na private + fotki świeżego '' szpargala '' gratis

  • Autor: Marrakesh Data: 2013-05-20 08:57:42

    Jednak byłam zmuszona je wyrzucić, bo zrobiły ferment nie dość że spieniły wode to zaczeły jeszcze brzydko pachnieć :/

    Dziś będe szukac zielonych :D

  • Autor: majolika Data: 2013-05-20 10:04:28

    Przy kupowaniu szparagów należy zwrócić uwagę na końcówki. Jesli są zdrewniałe, suche- nie kupować. Końcówki powinny być soczyste, a szparagi powinny skrzypieć, jesli się je pociera jeden o drugiego. Zdsrewniałe końcówki mozna wykorzystać jedynie(po dodaniu drugiego pęczka) do przygotowania zupy szparagowej.Gotuje się na nich wywar, potem końcówki wyrzuca.W tym wywarze gotuje sie pozostale cześci z warzywami(jest wiele przepisów na tę zupę tu na WŻ). Na koniec dodaje się głowki szparagów.

  • Autor: majolika Data: 2013-05-20 10:08:10

    PS. Nawet świeże szparagi zdrewnieją jesli wyschną. Należy je przechowywać w lodówce owinięte(zwł końcówki) mokrą szmatką, papierem.Tak przechowywane wytrzymają w lodówce nawet kilka dni.

  • Autor: Marrakesh Data: 2013-05-20 12:55:03

    Te moje były całe zanurzone w wiadrze z wodą, końcówki były mokre i ąłdnie wyglądały:/

  • Autor: majolika Data: 2013-05-20 14:29:43

    Zanurzyli je w wodzie w sklepie prawdopodobnie dlatego ,bo już były stare i obeschniete.Chcieli je w ten sposób ratować. Szparagi sprzedaje się po prostu w peczkach, bez wody.

  • Autor: Marrakesh Data: 2013-05-20 14:41:34

    Mam nauczke na przyszłość...ale nie poddam się bede dalej póbować i jeść :D

  • Autor: jolka60 Data: 2013-05-20 14:56:22

    Na 100%.Jeszcze nie wizdzałam,zeby szparagi stały w wodzie w sklepie.

Przejdź do pełnej wersji serwisu