Forum

Figle na igle i pielenie ogródka

granica działki a sadzenie

  • Autor: renia294 Data: 2013-10-13 10:42:16

    Witajcie.Mam bardzo wścibskich sąsiadów którzy mogą wszystko a mi nie pozwalają nic posadzic bo za duże urośnie albo będzie owocowało i osy przylecą. Może ktoś z Was mi doradzi w jakiej odległości od granicy działki można sadzic kwiaty a właściwie byliny wysokie ( np DZIELŻAN).  Może znacie rośliny inne które szybko rosną i tolerują półcień. Pozdrawiam

  • Autor: Iza29 Data: 2013-10-13 11:10:36

    Nie rozumiem cię ,twoja działka i masz prawo sadzić na niej co tylko chcesz a nie przejmujesz się sąsiadami .

  • Autor: jolka60 Data: 2013-10-13 11:25:16

    Niestety,ale nie masz racji.Istnieją pewne ograniczenia,tyle,że dotyczą zabudowy czy sadzenia drzew czy krzewów.Co do innych roślin,nic mi nie wiadomo..

    Pomyśl,np założysz ogródek,a tu sąsiad zasadzi drzewo,które nie tylko go zacieni ,ale jeszcze wyjałowi glebę.Nadal będziesz uważała,że ma prawo Tobą się nie przejmować?

  • Autor: renia294 Data: 2013-10-13 11:29:32

    Tak moja działka i chciałam posadzic maliny przy ogrodzeniu ( jest podmurówka) na początku sąsiadka pozwoliła a jak zaczęłam sadzic to nie i koniec. Tak dla spokoju chce wiedziec ile od granicy moge sadzic , żeby nie było ze bede musiała wycinac duże fajne okazy. Koniecznie chce się od sąsiadów osłonic bo obserwują każdy mój ruch.

  • Autor: jolka60 Data: 2013-10-13 11:34:37

    Reniu,takie krzewy jak maliny chyba nie podlegają zakazom.Współczuję Ci sąsiadów.

  • Autor: renia294 Data: 2013-10-13 11:47:32

    Tak ale mają korzenie które zniszczą podmurówkę a wypielić ich tez nie dam rady ( to słowa sąsiadów)

    Maliny posadziłam w bardzo sybkim tempie w innym miejscu a teraz chce sie osłonic żeby oczy nie bolały.

    Dzięki

  • Autor: jolka60 Data: 2013-10-13 11:55:45

    Reniu,wszystko da radę,tylko zależy w jaki sposób.Nie wiem,jakie masz ogrodzenie.Może jakieś bluszczowate?Mam troszkę podobny problem.zmieniliśmy ogrodzenie-stary płot osłaniał więcej,teraz ogrodzenie jest cienkie.Takie gotowe przęsła.Muszę też coś posadzić,najlepiej wieloletniego.

  • Autor: marzena89gb Data: 2013-10-13 20:18:48

    Maliny nie mają takich korzeni ,żeby zniszczyć podmurówkę, to jakaś bzdura 

  • Autor: marciucha Data: 2013-10-13 23:42:30

    Możesz wsadzić w głębokich pojemnikach lub wykop pod malinę wyłożyć folią.

  • Autor: gabigold Data: 2013-10-13 11:23:18

    Dokładnie a czy oni Ciebie pytają co im wolno sadzić?Jeśli nie to tym bardziej się nie przejmuj:)

  • Autor: renia294 Data: 2013-10-13 11:32:17

    Nie chce  wojny z sąsiadami, oni już tam działają ładnych pare lat a ja dopiero nastałam i zaczynam sadzic.

  • Autor: Mama - Różyczki Data: 2013-10-13 12:06:14

    No i co z tego że oni są dłużej, Twoja działka i sadz sobie swoje maliny i się nie przejmuj:) no chyba że lubisz jak ktoś Ci dyktuje, swoje warunki.

  • Autor: jolka60 Data: 2013-10-13 13:03:56

    Też tak uważam.Absolutnie  nie jestem za wszczynaniem jakichkolwiek wojen,ale czasem trzeba postępować stanowczo,a jednocześnie grzecznie i spokojnie.

  • Autor: mlena Data: 2013-10-13 12:36:55

    Faktycznie masz problem z sąsiadami , przeczytaj http://www.budujesz-kupujesz.pl/drzewo-na-granicy-dzialki może tu znajdziesz odpowiedz.

  • Autor: frytka Data: 2013-10-13 13:33:36

    My mamy jeszcze gorszą sytuację.Sąsiedzi postanowili zrobić sobie działkę rekreacyjną.Na granicy postawili ogrodzenie.Tuje posadzili na pewno bliżej niż 2 metry od granicy.My mamy działkę na której sadzimy warzywa.Sąsiada nie obchodziło,że nie będziemy mieli jak orać po ich stronie.Kiedyś byłam w gminie i powiedzieli,że nie mogą mi udzielić odpowiedzi na pytanie o odległość sadzenia drzewek od posesji bo nie mają takich przepisów.Odpuściłam i od strony sąsiada posadziliśmy drzewka,krzewy i truskawki.

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2013-10-13 15:56:39

    Ja nie bardzo rozumiem, dlaczego masz tak źle? Że tuje czy, że ogrodzenie? Teraz nie masz jak orać, czyli zahaczałaś o ich teren?

  • Autor: frytka Data: 2013-10-13 17:21:44

    O! Jakbym zahaczała o ich teren to byłby krzyk.Zawsze trochę trzeba było podkopać ręcznie,no a teraz wiadomo że dużo więcej.No a tuje dają cień i ciągną wodę.Tak że wszystko w tym temacie.

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2013-10-13 17:28:06

    No tak. Czyli nie muszą podlewać, bo ty im to robisz. Tyż piknie. :/

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2013-10-13 15:54:10

    Ja byliny bym waliła najwyżej metr od granicy. Żeby nie było, że im na ich teren włażą. Masz jakieś ogrodzenie?

  • Autor: bytomianka Data: 2013-10-13 17:21:13

    U nas sąsiad posadził sobie żywopłot przy samej siatce ogrodzeniowej. Wyszło na to,że osłonił sobie rabaty kwiatowe. Żywoplot ma już ponad 2 metry wysokości. My mamy spokój, nie musimy oglądać pijaków.

  • Autor: bytomianka Data: 2013-10-13 17:27:01

    Posadż sobie pół metra od płotu na co masz ochotę, sasiadka nie może ci niczego zabronić. Pozdrawiam.:)

  • Autor: renia294 Data: 2013-10-13 19:28:19

    Mam ogrodzenie, a właściwie to nie moje ogrodzenie bo stawiali je sąsiedzi i teraz że cos dotyka do siatki to wielka afera. Postanowiłam zasadzic wysokie byliny na gęsto wzdłuż siatki w odległości metra i nie wiem czy nie za daleko troche szkoda mi tego metra bo tam nic już nie posadze.  Wiem że i tak bedzie wojna co bym nie posadziła bo zasłonie sie i jak ona będzie nas oglądała ale to już nie jest ważne.Dzięki wszystkim za porady.

  • Autor: ewka63 Data: 2013-10-13 19:48:37

    Reniu, przede wszystkim takie byliny jak dzielżan, nie są wysokie. Do wysokich zaliczamy np. sadziec konopiasty.

    Nie ma przepisów dotyczących sadzenia drzew, a co dopiero kwiatków. Możesz sobie spokojnie sadzić co chcesz. Jesli jednak sąsiadka jest na tyle wścibska, że musi zagladać Wam do ogródka, a Twoje próby osłony tłumaczy dziwnymi zasadami, możesz spokojnie np. postawić sobie plot panelowy.  Oczywiście są to koszty, więc sama musisz zdecydować czy zrobić go, czy nie. Nie jest Twoją sprawą, czy na sąsiadki działce będzie cien, czy nie.  To, że sąsiadka byla tam wcześniej, do niczego Ciebie nie zobowiązuje. Mogła wcześniej pomysleć, że za płotem będzie mieć kiedyś sąsiada.

  • Autor: marzena89gb Data: 2013-10-13 20:11:45

    Nie znam się na prawie , ale wydaje mi się ,że metr od ogrodzenia sąsiada wolno Ci wsadzić wszystko , co Ci się podoba , nawet duże  drzewo .Od dawna zawsze słyszałam , co wystaje za miedzę Twoją czy też sąsiada należy do niego , lub do Ciebie . Jeżeli Twoje drzewo wyrośnie za miedzę sąsiada ,on ma prawo je przyciąć i odwrotnie.Zastanawiam się jeszcze ,czy to ich ogrodzenie stoi ładniejszą stroną do Twojej działki , bo taki nakaz też obowiązuje.

Przejdź do pełnej wersji serwisu