Forum

Diety i kącik dużego Tadka Niejadka

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

  • Autor: Ewa1982 Data: 2013-11-26 20:51:53

    W miejscu pracy mam dzieciątko, które choruje na wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Potrzebuję jakiś fajnych przepisów, żeby nie były nudne i żeby smakowało jedzonko. Proszę o pomoc i inspirację.

  • Autor: ewka63 Data: 2013-11-26 21:27:10

    O Boże, biedne dzieciątko. Straszna choroba i dzieci cierpią bardziej niż dorośli.

    Dieta jest bardzo indywidualna, dobrze na wiele osób działa marchew gotowana i przetarta w potrawach. Na pewno musi byc bardzo lekkostrawna i niewzdymająca.

  • Autor: słodki buraczek Data: 2013-11-27 15:55:05

    Mam nadzieję, że moja wypowiedź okaże się pomocna...

    Rok temu u mojej córki (wówczas niecałe 5 lat), po pobycie w szpitalu i serii nieprzyjemnych, jak i bolesnych badań, zdiagnozowano wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Czy znasz przyczynę choroby dziecka? Ile dziecko ma lat? Czy zmiany "wychodzą" poza jelito - można je zauważyć dookoła odbytu? U córki nie można było stosować podobno najlepszych leków (Salofalk) w czopkach ze względu na silną reakcję bólową. Okazało się, że są tabletki - córka stosowała przez kilka tygodni.

    Co do jedzenia: przez rok trzymaliśmy bardzo restrykcyjną dietę bezglutenową i bezmleczną. Nie ma tego złego: poznałam wiele ciekawych produktów, całkowicie zaprzestałam stosowania glutaminianu sodu, nauczyłąm się czytać etykiety, zaczęłam używać różnych rodzajów mąk (ryżową, gryczaną, kukurydzianą i inne), które do tej pory jednie gościnnie występowały w naszym jadłospisie. Po roku wyrzeczeń powoli zaczęliśmy wprowadzać produkty z zawierające gluten. Od 4 miesięcy córka je "normalne" posiłki i jest ok. Jedynie mleko pozostaje w strefie eliminacyjnej (przy okazji z badań wyszła silna alergia). Jelito się wygoiło, córka wygląda zdrowo, nie choruje. 

    Jeśli miałabyś jakieś pytania - postaram się pomóc.

  • Autor: Ewa1982 Data: 2013-11-28 20:14:10

    Nie znam przyczyny choroby, dzieciątko ma 13 lat i choruje od 1,5 roku. Niestety nie mówi o biegunkach z krwią i często z tego powodu ląduje w szpitalu. Dzieciak bierze Asamax w tabletkach i czopkach.

  • Autor: słodki buraczek Data: 2013-11-28 20:39:55

    Z opisu brzmi jak choroba Leśniowskiego-Crohna. U mojej córki tego na szczęście nie zdiagnozowano. Mimo wszystko wyeliminowałabym gluten i produkty mleczne np. na 2-3 miesiące i obserwowała, czy jest poprawa.

  • Autor: majolika Data: 2013-11-29 01:05:07

    Ja mam "tylko" chorobę drazliwgo jelita. I wiem ile to przynosi bólu. Sama zaobserwowałam, a potem potwierdziły to testy, że gluten i kazeina z produktów mlecznych to dla mnie katastrofa.Unikam ich, jak ognia, a i tak  każdej jesieni(czort wie dlaczego) przeżywam katusze. Każda jesień u mnie to 10-15 kg mniej. Potem to nadrabiam i tak "w kółko Macieju" co rok.

  • Autor: Lucylla Data: 2013-11-28 18:13:16

    Myślę,że tu najlepsza by była tzw. Dieta Dobrych Produktów autorstwa dr Ewy Bednarczyk-Witoszek, nowiutka książka. Nie jest to dieta optymalna, ale też jest w niej sporo dobrego tłuszczu, białka i węglowodanów(ograniczona ilość). Brak pieczywa, kasz, nabiału, które mozna skosztować w tzw. Dni Wolności, raz w tygodniu, młodsi częściej.Wzjg powstało z pewnością na skutek nietolerancji produktów żywnościowych. Ja mam podobne schorzenie i na mnie DDP dobrze działa.

  • Autor: majolika Data: 2013-11-29 01:12:34

    Mnie lekarz rozpisał dietę.Mysle, że temu dziecku też powinien.To musi byc na bank restrykcyjnie  lekkostrawna dieta.Szczegóły diety MUSZĄ być rozpisane przez lekarza-specjalistę.Tu nie ma co prowadzić doświadczeń.Szkoda zdrowia i bólu dziecka.Dorosły człowiek z trudem wytrzymuje efekty tej choroby.A co dopiero dziecko?!!!A swoją drogą, co to sie dzieje, jaki jest powód, że już dzieci na to chorują?!!!

Przejdź do pełnej wersji serwisu