Forum

Kuchenne porady

Czy można uratować przesolony schab

  • Autor: rudawredna Data: 2013-12-22 09:02:13

    WŻowicze :)

    Zrobiłam suszony schab (miało być coś w rodzaju krotoszyńskiej) i wszystko byłoby pięknie gdybym nie przesadziła z solą. Jest potwornie wręcz słony. Czy jest jakiś sposób aby go trochę odsolić :) ? A może znacie jakieś przepisy gdzie dodaje się suszoną wędlinę, np sałatki? Myślę, że w jakimś daniu mógłby się sprawdzić. Po prostu bym go nie dosalała a inne składniki przejęłyby część soli ze schabu. Tak przynajmniej myślę :D Schabu jest ok 2 kg i każdy pomysł jest lepszy niż wywalenie mięsa na śmietnik także bardzo proszę o Waszą pomoc.

  • Autor: jolka60 Data: 2013-12-22 10:08:21

    Za dużo pomysłów nie przychodzi mi do głowy.ale może wymocz ten schab i póżniej upiecz.Możesz też robić na nim jajecznicę,nie dodajac już soli.Może też jakieś miesne,np schabowe roladki-plaster "stłuczonego" świeżego schabu,plaster słonego,to zawinąć,opanierować lub nie i usmażyć.Podobnie z wołowiną zrazową.ale ja trzeba by udusić.Może jeszcze roladki w kapuście-taki rodzaj goląbków bez ryżu.Poza tym możesz dodać np do bigosu,pizzy,zapiekanek ziemniaczanych lub makaronowych.Nie przejmuj się.Nie myśl,że przesoliłaś,ale ...bardzo dobrze zakonserwowałaś.

  • Autor: a. Data: 2013-12-22 11:20:33

    Jola moczenie+pieczenie to nie koniecznie, jedyny (mz oczywiście) sposób na sensowne odsolenie, to sparzenie tego schabu. Smak się zmieni bo nie będzie to już surowe suszone mięso, ale będzie z tego smaczna wędlina.

    Jeśli masz termometr to: doprowadzasz wodę (ze schabem w środku) do temperatury pomiędzy 75-80 stopni i w tej temperaturze wody parzysz do chwili, aż schab w środku osiągnie temperaturę 67 stopni.

    pozdrawiam

    a.

  • Autor: kayunia Data: 2013-12-22 12:52:08

    Ja swój sparzyłam wczoraj, ale smak nas nie urzeka... Po ususzeniu ważył ok. 90 dkg, więc sparzony podzieliłam na dwie części, dodam kapusty kiszonej, grzybków i zrobię nadzienie do krokietów. Wiem, że to u mnie z chęcią zjedzą i mięsko się nie zmarnuje - nie wyrzucam nigdy jedzenia.

  • Autor: a. Data: 2013-12-22 13:00:11

    Mnie też parzony nie urzeka, doszłam w pewnym momencie do takiej ilości soli która nam odpowiada.

  • Autor: jolka60 Data: 2013-12-23 09:22:21

    Oj,jak ja mogłam zapomnieć o najprostszym sposobie-przeciez robię czasem swojskie wędliny i je sparzam.Tu właśnie niektórzy popełniają błąd,twierdząc,że parzy się (szynki itp) ok 15-20 minut.Otóz nie.Tak,jak pisałaś,trzeba parzyć tak długo,aby temperatura w każdym miejscu była powyżej -i tu żródła podają różnie,od 65 do 80 stopni,przez minimum 15 minut.To samo można uzyskać przy wędzeniu,zwiększając pod koniec temperaturę.

  • Autor: Mama - Różyczki Data: 2013-12-22 11:37:12

    Ja bym zagotowała wodę, dodała lisek i ziele angielskie i włożyła schab do wrzątku schab, miałabyś coś w rodzaju polędwicy.:)

    Sorry, to miało być do  autorki wątku.

  • Autor: inka21 Data: 2013-12-22 11:43:49

    weż sposób Mamy - Różyczki 13 ale dodaj do wody w której będziesz parzyć schab surowe ziemniaki (obrane)- one super wyciągają sól

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2013-12-22 21:30:17

    Dokładnie - jak tak robię wędliny. Gotuję 20 min., wyłączam na 15 i gotuję 15. Zostawia się w wodzie do wystygnięcia. Oprócz ziela i lista, możesz też dodać czosnek i pieprz ziarnisty, jałowwiec.

  • Autor: rudawredna Data: 2013-12-23 08:52:07

    Hahaha jolka60, o tak! Zakonserwowany jest koncertowo! Kolejnych Świąt mógłby śmiało czekać ;)

    Dziękuję Wam pięknie za wszystkie pomysły. Mam dwa kawałki więc zaraz jeden odparzę, a drugi chyba podzielę na kawałki, zamrożę i będę miała do jajecznic, zapiekanek i innych Waszych pomysłów. A myślicie, że zupę na takim kawałku schabu można ugotować?

  • Autor: jolka60 Data: 2013-12-23 09:29:17

    Jak najbardziej można-byle nie za dużo.Proponuję do -czerwonego barszczu,raczej ukraińskiego,grochówki,fasolowej,do fasolki po bretońsku,może i do łazanek,kapuśniaku.O...widzisz,jak rozwinęłaś naszą wypobrażnie???To chyba jednak dobrze,że odpowiednio dobrze zakonserwowałas?????

  • Autor: jolka60 Data: 2013-12-23 09:31:45

    Jak najbardziej można-byle nie za dużo.Proponuję do -czerwonego
    barszczu,raczej ukraińskiego,grochówki,fasolowej,do fasolki po
    bretońsku,może i do łazanek,kapuśniaku.O...widzisz,jak rozwinęłaś
    naszą wypobrażnie???To chyba jednak dobrze,że odpowiednio dobrze
    zakonserwowałas?????

    He,he,nie chodzi o ilość zupy,ale dodanego schabu,No i jeszcze chyba zapomniałam o kapuśniaku i bigosie.Ufff,teraz muszę swojego dopilnować.

Przejdź do pełnej wersji serwisu