Forum

Kuchenne porady

Kuchnia francuska

  • Autor: wi1q Data: 2014-04-27 18:17:20

    Hej mieszkam sobie na codzien we Francji i tak sobie pomyslalem, ze moze ktos polecilby mi jakies przepisy francuskie, ktore moglbym sobei zrobic :) kucharzem jestem raczej srednio zaawansowanym, nie posiadam piekanirka, a moze ktos z Francji jest tez tutaj ;p?

  • Autor: Scooby Data: 2014-04-27 18:46:41

    Popytaj sąsiadów francuzów obok których mieszkasz,tak będzie łatwiej.

  • Autor: wi1q Data: 2014-04-27 19:35:51

    Ale ja lubie tutaj :) poza tym mieszkam/pracuje z portugalczykami itp a z innymi to tak nie gadam za bardzo wiec glupio by bylo sie pytac nagle o przepisy ;p a Twoj komentarz jest glupi ;]

  • Autor: Gluba666 Data: 2014-04-28 12:13:50

    Dlaczego głupi komentarz? Bardzo trafna podpowiedź.

  • Autor: jolka60 Data: 2014-04-28 17:26:35

    To jest po prostu nie do uwierzenia tak komuś po chamsku odpowiedzieć.

    Z innymi nie gadasz,bo może nie potrafisz i nie masz o czym.Jeśli chcesz jakichś porad,zachowuj się inaczej.To,że "lubisz tutaj,"jeszcze nie upoważnia cię do obrażania ludzi.Zdecyduj się jeszcze odnośnie swojej płci.

  • Autor: mariateresa Data: 2014-04-27 20:14:09

    Tutaj -  na naszym Wielkim Żarciu -  w kuchniach swiata  masz  5 3 4  przepisy z kuchni francuskiej.  

    Nie wspomne o francuskich księgarniach,  gdzie pod książkami kulinarnymi półki się uginają.  Programy w TV -  codziennie  aż przesyt !

    Wybacz koleżanko -  ale komentarz Scoby nie jest głupi !    Dobrze dziewczyna napisala.  Jest na WŻ  "wyjezdnych"  może kilkaset,  -  i jak nauczyły się gotować  ?   Pytały,  podpatrywały......

    Powodzenia w kuchni nad Sekwaną !

  • Autor: Scooby Data: 2014-04-27 22:24:10

    Koleżanko masz racje jest wiele kulinarnych książek z kuchnia francuską.

  • Autor: hanah30 Data: 2014-04-27 20:22:41

    http://wielkiezarcie.com/recipeslist.php?group=18 proszę bardzo przepisów tu dużo

  • Autor: Laugasel1 Data: 2014-04-28 01:49:00

    A ja właśnie,że rozumiem jej pytanie. Bo przepisy  z książek to przepisy książkowe, a takie z prawdziwej kuchni jednak się różnią. Nawet nazwy bywają złudne. Jest jakiś barszcz białostocki, a ja jako rodowita białostoczanka z dziada pradziada nigdy nie słyszałam  o nim, i jego skład był dla nie zaskoczeniem. Każda z nas ma swoje wypracowane przepisy i chyba właśnie o takie przepisy chodzi dziewczynie. U każdej z nas nawet bigos całkiem inaczej smakuje, podobnie jest ze wszystkim raczej potrawami. Ja też będąc na Islandii brałam przepisy od znajomych Islandek  właśnie a nie z książek.

    Podobnie jest z wyrazami z krzyżówek , w normalnej mowie ich się nie używa, a w krzyżówkach często występują. Np "szata", kto z nas takiego wyrazu używa , a w krzyżówkach często się spotyka ten wyraz.

  • Autor: mariateresa Data: 2014-04-28 10:14:29

    Przecież to samo pisze Scooby -  "pytaj  Francuzek na miejscu -  sąsiadek,  - w pracy".......    ja też -   innymi słowy -  radzę  to samo. 

    Na co autorka wątku  bardzo grzecznie  odpowiedziała  -  "Twój komentarz jest głupi".  

    No to niech radzi sobie sama.   Na WZ  jest ponad 500 przepisów -  przeważnie sprawdzonych.  A książki też są dobre.

  • Autor: Bahati Data: 2014-04-28 12:21:14

    Książki, czasopisma, programy w tv, strony internetowe, smaki poznane w restauracjach, sąsiadki!!! Jakoś można nawet znając język tubylców w takim stopniu jak ja- prawie wcale, nauczyć się gotować całkiem lokalnie. :D

  • Autor: mariateresa Data: 2014-04-28 14:07:45

    Odbiegnę jednym zdaniem od tematu  ( bo co tu więcej pisać i doradzać ? )  

    Nie bądz taka skromniutka ze swoim  włoskim -   "prawie wcale" ?  Choleryczka ?  nie wierzę ...      Właśnie jestem w trakcie fajnej lektury,  gdzie jedna z głównych bohaterek -  Argentynka  zakochana w Polaku,  z ogromnym trudem -  slowo po słowie  studiowała książkę kucharską  by najdroższemu gotować jego narodowe potrawy -  a potem już piorunem  opanowała nasz język  tylko dlatego,  by móc się kłócić z teściową...

  • Autor: Bahati Data: 2014-04-28 14:13:29

    Teściowa polska... cholera.... ale polska!!! Tak dobrze znam włoski, że zgodziłam sie z uśmiechem na ustach gościć przed Wielkanocą i w samą Wielkanoc koleżanke z klasy moich Młodych!!! Mąż prawie sie udusił ze śmiechu, ale nathalie fajna dziewczynka na szczęście... Umiem powiedzieć NIE w wiiieeeelu językach i to mi wystarcza :D książki kucharskie studiuję , rozumiem każdy przepis , sposób wykonania, gorzej, gdy ktoś chce ze mną porozmawiać... mam słaby kontakt z językiem, chyba zacznę ludzi na ulicach zaczepiać i zmuszac do rozmowy.

  • Autor: mariateresa Data: 2014-04-28 14:51:22

    Znam ten ból  -  a jak się siedzi w dialekcie mającym niewiele wspólnego z językiem literackim -  to  k a p l i c a.   Ale wloski chętnie  -  jest taki  romantyczny ...  luna...  bella ...   amore....

  • Autor: bahus Data: 2014-04-28 23:58:29

    Skorzystam z okazji poruszonego tematu. Mieszkam w Polsce w Poznaniu. Może ktoś z Was podałby mi parę przepisów typowo polskich i poznańskich. Mieszkam w Poznaniu (jak to już napisałem) i głupio mi prosić sąsiadów, a nie daj Boże korzystać mi z tych paru marnych przepisów na WŻ. Napiszcie, a ja i tak zrobię po swojemu czyli po polsku i poznańsku... ale co zaistniałem na forum to zaistniałem...

  • Autor: megi65 Data: 2014-04-29 00:07:57

    ... Jako Poznaniak ma się rozumieć ...

  • Autor: jolka60 Data: 2014-04-29 08:01:00

  • Autor: majolika Data: 2014-04-29 09:45:23

    Hehe, pamiętam, jak mnie kiedyś,jako znawca kuchni poznańskiej, ochrzaniłeś za kotlety po poznańsku., bo były posmarowane ząbkiem czosnku)))A ja autentycznie znałam takie od poznaniaków))Ale widać od tych starozakonnych))

  • Autor: Wróbelek Data: 2014-04-29 13:44:11

    to ja też ja też chcę.......ale takie może śląskie bo ja ze sląska.

    A do Cia może się zgłoszę po nauki tych poznańskich przepisów bo jeszcze mnie tam nigdy nie było:)

  • Autor: Alll Data: 2014-04-30 06:17:26

    Proszę bardzo, wstydliwy sąsiedzie :)

    Pyrki z gzikiem

  • Autor: majolika Data: 2014-04-29 09:47:53

    A swoją drogą- jakbyś podpytał, podejrzał tam jakieś fajne przepisy, to mógłbyś i nas nauczyć. Takie przepisy regionalne, nawet te portugalskie podpatruj-to najciekawsze są.

  • Autor: Basienkaa0 Data: 2014-04-29 09:57:38

    W sumie to nawet nie wiadomo jakiej jest "pci" ten Osobnik, na stronie podaje, że kobieta, w komentarzach, że poderwał dziewczynę na sajgonki, tu też chyba w formie męskiej..

  • Autor: jolka60 Data: 2014-04-29 10:00:20

    Gender.

  • Autor: Jola666 Data: 2014-04-29 13:56:21

    Ha ha ha właśnie chyba tak ( przed chwilą słyszałam w radio skecz i oplułam monitor jak przeczytałam :

    Gender. )

  • Autor: Basienkaa0 Data: 2014-04-29 14:47:13

    Bałam się to napisać

  • Autor: Bahati Data: 2014-04-29 10:13:21

    Poderwać dziewczynę można jak najbardziej nie będąc samcem! :)

  • Autor: jolka60 Data: 2014-04-29 10:19:33

    Fakt,ale końcówki czasownika odpowiadają samcowi.Ot,i zagadka.

  • Autor: Herbaciana Data: 2014-04-29 11:32:09

    Powiem za jolką 60 GENDER.

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2014-04-29 16:59:18

    Fakt,ale końcówki odpowiadają samcowi.Ot,i zagadka.

    Ot, i zagadka wyjaśniona!

  • Autor: jolka60 Data: 2014-04-29 20:22:04

    No,prawda,zwłaszcza jedna-może to końcówek???

  • Autor: wi1q Data: 2014-05-01 19:33:41

    Boze jaka nagonka za to, ze napisalem, ze "glupi komentarz" no wiec tak jestem plci meskiej :D i troche glupio mi pytac nieznajome pielegniarki w szpitalu w ktorym tu pracuje dopiero miesiac :P po francusku mowie na tyle, zeby mi to przyszlo z latwoscia ale jakies opory mam jeszcze... a z chlopakami sie nie rozmawia o takich sprawach :)

    Jesli chodzi o sama kuchnie fr to strasznie mi nie smakuje jedzenie tutaj, watek zaozylem po to, zeby ktos mi podpowiedzial jakies sprawdzone przepisy i myslalem o forum nie o ksiazkach poniewaz moze tutaj ktos ma podobne gusta smaki i w ogole :P

    a gdzie to sie plec zmienia w ogole :P? jest opcja "gender"?

  • Autor: jolka60 Data: 2014-05-01 20:31:11

    Witaj.Ponieważ jestem jedną z pierwszych,którzy tą niby nagonkę zaczęli,poczuwam się do odpowiedzi.Rozumiem,że nie możesz się dogadać.Też wiele lat pracowałam z ludżmi z różnych stron świata i nie zawsze było łatwo.Moim zdaniem,najpierw powinieneś przeprosić "scooby,",bo naprawdę byłeś nie w porządku.

    Przepraszam za "gender"-to był taki żart,może niezbyt trafiony".Odpowiedż znajdziesz w "necie"

    Pozostań na Wż,bo to fajna strona.

  • Autor: wi1q Data: 2014-05-01 20:59:00

    Nadal mam pewne obiekcje co do koment Scooby (odebralem to jako wymijajaca odpowiedz) ale jesli jej celem nie bylo nic zlego to najmocniej przepraszam za to, ze tak chamsko odpisalem!

    Dogaduje sie raczej ze wszystkimi jesli pracowalas zagranica to sama wiesz jak to jest... tutaj sa kliki lekarze razem fizjo razem itp ja jestem w grupie samych obcokrajowcow i moze faktycznie popytam o jakies przepisy :) mam portugalczykow, hiszpanow i wegrow :)

    a co do samej strony WŻ to juz dawno sie przekonalem, ze to najlepsza stronka z przepisami :)

    pozdrawiam

  • Autor: as Data: 2014-05-01 21:10:14

    Jest na wz dział z kuchnia francuska ale na ile ona jest francuska nie wiem. Mogą być u nas przepisy niby francuskie a Francuzi o nich nie słyszeli. Albo dodane całkiem inne przyprawy i przez to nie tak jak powinno być. Dlatego ludzie mają racje, że najbardziej francuskie przepisy są we Francji. U nas to raczej ala francuskie.

  • Autor: grazkaa Data: 2014-05-01 20:54:19

    Boze jaka nagonka za to, ze napisalem, ze "glupi komentarz" no wiec tak jestem
    plci meskiej :D i troche glupio mi pytac nieznajome pielegniarki w szpitalu w
    ktorym tu pracuje dopiero miesiac :P po francusku mowie na tyle, zeby mi to
    przyszlo z latwoscia ale jakies opory mam jeszcze... a z chlopakami sie nie
    rozmawia o takich sprawach :) Jesli chodzi o sama kuchnie fr to strasznie mi
    nie smakuje jedzenie tutaj, watek zaozylem po to, zeby ktos mi podpowiedzial
    jakies sprawdzone przepisy i myslalem o forum nie o ksiazkach poniewaz moze
    tutaj ktos ma podobne gusta smaki i w ogole :P a gdzie to sie plec zmienia w
    ogole :P? jest opcja "gender"?

    Bo tu same "sępice" co czyhają żeby kogoś nowego poniżyć, upokorzyć..
    GWIAZDKI kuchenne....

  • Autor: pwyso Data: 2014-05-01 20:57:33

    wow ... cóż za komentarz kto to jest "kuchenna gwiazdka" ?

  • Autor: jolka60 Data: 2014-05-01 21:54:47

    ???????????/.

    Tak sobie zaglądam w lusterko i ... ani sępa,ani sępicę,,ani gwiazdy nie stwierdziłam.

    ????????????

    Temat był w tym,że nowy,czy nie, nie powinien nikogo upokarzać ani poniżać.Polecam czytanie ze zrozumieniem.

  • Autor: wi1q Data: 2014-05-03 07:58:13

    "Twoj komentarz jest glupi" to upokorzenie i ponizenie :D? chyba nigdy nie bylas upokorzona ani ponizona bo widze, ze nie znasz znaczenia tych slow... pozdrawiam :)

  • Autor: jolka60 Data: 2014-05-03 10:52:41

    No może i nie tak napisałam,jak powinnam..Scooby napisała w dobrej wierze.Gdyby nawet Jej czy inna rada nie odpowiadała Ci,nie można pisać że jest głupia.To obrażliwe i może sprawić przykrość.Znaczenie słów znam,tylko ludzie mają nie jednakowy próg wrażliwości.

Przejdź do pełnej wersji serwisu