Forum

Rozmowy wolne i frywolne

Olej canola

  • Autor: ekkore Data: 2014-08-25 19:29:40

    Na półkach w sklepach tutaj (USA) dominuje olej canola.

    Nie wiedziałam z czego to - to nie kupowałam.

    Dzisiaj sobie przypomniałam, pomyślałam pora sprawdzić...

    Canola - to kanadyjski olej z rzepaku modyfikowanego.

    I jestem głupia. Moja dotychczasowa wiedza mówiła, że najlepszy do smażenia z olei jest rzepakowy - bo się najmniej przypala.

    Po lekturze - być może bardzo tendencyjnej, bo wyszukiwanie przecież odbywało się przez "canolę" - dowiedziałam się, że nie ma gorszej trucizny niż olej rzepakowy, że to tylko i wyłącznie olej przeznaczenia przemysłowego i nie powinno się go go używać w kuchni. A już na pewno rozgrzewać.

    Canola jest z modyfikowanego rzepaku - co już zapala lampki kontrolne w mózgu. Sama myśl, że ktoś gmerał w genetyce roślinki...

    A co Wy sądzicie (ja sama nie mam na razie zdania)? Lepszy trujący olej (rzepakowy) czy lepsze modyfikacje genetyczne, aby "dostosować" go do użytkowania?

  • Autor: marzena89gb Data: 2014-08-26 10:10:14

    Z dziada pradziada olej rzepakowy był używany we wszystkich gospodarstwach domowych i wszyscy cieszyli się dobrym zdrowiem . Olej rzepakowy zawiera więcej kwasów omega3 niż oliwa z oliwek ( to tak w skrócie). 

    Zawsze używam oleju rzepakowego , rzadko oliwy z oliwek , bo nie lubię jej smaku , ale roślinkom modyfikowanym genetycznie mówię zdecydowane NIE.

  • Autor: Smosia Data: 2014-08-26 12:29:11

    Kupuję różne oleje, rzepakowego jednak najwięcej - rafinowany i tłoczony na zimno. Nawet nie wiem czy nasiona były modyfikowane czy nie, skupiam się na smaku produktu i jego "temperaturze dymienia".

    Ostatnio też kupiłam blok (kilogramowy) tłuszczu roślinnego do smażenia, ma wygląd twardego smalcu lub planty. Nie ma smaku ani zapachu i nie dymi nawet w wysokiej temperaturze. Ideał jak dla mnie. Ciekawa jestem czy taki utwardzony tłuszcz roślinny jest dobroczynny, albo przynajmniej obojętny dla naszego zdrowia. Czy wystarczy wziąć etykietę pod lupę i rozszyfrować wszystkie tajemne skróty czy lepiej kupować tylko oleje ciekłe, od znanych polskich producentów?

  • Autor: smakosia Data: 2014-08-26 19:11:16

    Ciekawa jestem czy taki utwardzony tłuszcz roślinny jest dobroczynny, albo przynajmniej obojętny dla naszego zdrowia.

    Oj, chyba Cię zmartwię. Przeczytaj: http://fitnesi.pl/artykul/co-to-sa-tluszcze-utwardzone-i-dlaczego-powinienes-ich-unikac

  • Autor: Smosia Data: 2014-08-30 16:39:55

    Dziękuję za ostrzeżenie, więcej tego nie kupię (Aldi ma w stałej ofercie) - pozostanę przy rzepakowym (głównie z Lidla) i dokupię olej z orzecha włoskiego. Pozdrawiam.

  • Autor: pwyso Data: 2014-08-26 10:29:01

    zobaczycie że wrócimy do smalcu

  • Autor: marzena89gb Data: 2014-08-26 11:54:16

    Smalcu też używam , bo nie do wszystkich potraw pasuje olej. 

  • Autor: Herbaciana Data: 2014-08-26 19:21:28

    A ja gdzieś słyszałam, że to na czym smażymy zależy od tego co smażymy, a więc wieprzowinę na smalcu wieprzowym i tak dalej. Natomiast na oleju rośliny, czyli warzywa i owoce. 

  • Autor: ekkore Data: 2014-08-26 13:41:05

    Chyba najlepsze rozwiązanie.
    Niedługo wróci do łask, jak jajka i masło.

    Ja sama osobiście miałabym problem - zapach smażonego smalcu przyprawia mnie o nudności. Zostało mi po ciąży, lata minęły, dziecko zrobiło się duże, a przypadłość została.

  • Autor: neferet Data: 2014-09-01 11:19:19

    Ja tak mam z koperkiem. I tak już ciut lepiej, bo chociaż zupę koperkową zjem, ale w sałatce czy na ziemniakach, brrr. Tyle, że zapach to nawet lubię. Dziwne.

  • Autor: mariateresa Data: 2014-08-26 20:44:07

    U mnie "od pewnego czasu " zawsze na półce stoi olej z pestek winogron ( z oliwek też nie lubię ) Wystarczy wpisać w Google - i pokażą się dziesiątki długich stron o jego dobrodziejstwie - i do kuchni, i urody naszej.... Ma najwyższą temp. dymienia - 250 stopni i chyba jako jedyny, w najmniejszym stopniu nie zmienia smaku potraw - i na zimno i na gorąco. Poczytajcie sobie - bo warto !

    Mam też w kuchni olej słonecznikowy - bo o rzepakowy u mnie trudno.

  • Autor: smakosia Data: 2014-08-26 22:21:22

    Swego czasu też zachwyciłam się olejem z pestek winogron. Jednak po głębszym zapoznaniu się z jego składem i właściwościami a szczególnie proporcją kwasów omega-6 i omega-3, rzepakowy nadal góruje w mojej kuchni.

    Myślę, że warto zapoznać się z tabelą, która została umieszczona w tym artykule: http://www.odzywianie.info.pl/przydatne-informacje/artykuly/art,Porownanie-skladow-oleje-roslinne-i-tluszcze-zwierzece.html

  • Autor: mariateresa Data: 2014-08-26 23:41:23

    Smakosiu -   na ile to możliwe,  zwracam uwagę na to co kupuję i jemy,  ale bez jakiegoś wielce naukowego zagłębiania się.  Taka  "wiedza ogólna"  mi wystarczy.  Napisałam  że nie lubię oliwy z oliwek  a rzepakowego u mnie nie widzę  ( może gdzieś tam jest -  nie wiem ).    O winogronowym  wyczytałam same pozytywy  i nam smakuje  -  kupuję od ok. 2 lat i uważam że jest b. dobry.  Czytam na forum  Wasze wpisy -  i wiele uwag i porad w nich zawartych biorę sobie do serca.   Lubię też program  " Wiem co jem "  i uważnie słucham co mówi expert od żywienia  pani profesor " Zdrówko "  -  odnośnie oleju winogronowego potwierdziła  same  jego zalety  ( oprócz  kosmetycznych )  -  i oleju rzepakowego również.   A kto z nas jutro usmaży schabowego na smalcu, -  mogę tylko życzyć smacznego i obejść się smakiem ....

  • Autor: mary50 Data: 2014-08-26 23:01:25

    Z olejów używam do smażenia tylko oleju z pestek winogron a do sałatek oliwy z oliwek a pierwszego tłoczenia.Smażę także na smalcu ,który sama robię. Lubię zjeść także swojski chleb ze smalcem i cebula.

  • Autor: anatema Data: 2014-09-01 00:16:22

    Olej z pestek winogron i słonecznikowy , nie nadają się do smażenia absolutnie ! Ze względu na dużą ilość kwasów wielonienasyconych ( dobroczynnych , ale bardzo nietrwałych ) , które pod wpływem wysokiej temp. zamieniają się w bardzo niebezpieczne dla zdrowia substancje

  • Autor: Lea2 Data: 2014-08-31 22:59:07

    Właściwie, to nie będę opisywać na ten temat, ale wkleiłam link żebyś poczytała sobie o olejach. :) http://www.akademiawitalnosci.pl/jaki-olej-olac-a-jaki-kupic/#more-497

  • Autor: Smosia Data: 2014-09-02 15:20:13

    Bardzo pożyteczny link - chętnie poczytam i może wprowadzę zmiany do listy zakupów (stopniowo, bez terapii szokowej). Pozdrawiam i dziękuję.

  • Autor: Lea2 Data: 2014-09-02 15:55:05

    Proszę bardzo :) Warto skorzystać, bo tam zawarte są cenne informacje, abyśmy długo w zdrowiu żyli. :)

  • Autor: anatema Data: 2014-09-01 00:06:32

    Bo kiedyś rzeczywiście był produkowany olej rzepakowy erukowy , trujący . Teraz u nas ( w Polsce ) hoduje się tylko rzepak nisko - , albo bezerukowy ( bez GMO ) , więc jak najbardziej OK .

    Ten canola jest GMO ( a wiadomo , że GMO to g ... o ) .

    Pozostaje Ci tłuszcz kokosowy albo palmowy ( nieekologiczny ) ... , oliwa z oliwek , albo olej ryżowy ( ten uważam za najlepszy do smażenia ) .

  • Autor: ekkore Data: 2014-09-01 18:21:45

    Ja wiem, że canola jest GMO.

    Tylko jak do tego się ustosunkować. Do tej pory GMO było be, lampki kontrolne itp.Nadal nie wiem czy mam ochotę spróbować - może jedną butelkę, z czystej ciekawości smaku.

    Teraz - po lekturze - cały czas powtarzam, że poprzez wyszukiwanie z punktu widzenia canoli - więc może być tendencyjne - okazuje się, że to rzepak jest be. A canola - zmodyfikowana, pozbawiona tego be z tradycyjnego rzepaku - jest super.

  • Autor: anatema Data: 2014-09-01 19:59:24

    Może tak być :) . Ale to się okaże dopiero za kilkadziesiąt lat . A my możemy zdecydować czy chcemy / nie chcemy być królikami doświadczalnymi .

Przejdź do pełnej wersji serwisu