Forum

Kuchenne porady

Wszystko o suszeniu grzybów

  • Autor: abidiasz Data: 2014-09-05 15:13:44

    Potrzebuję wszelkich rad dotyczących suszenia grzybów - jak je przygotować, jak pokroić. Nie śmiejcie się, będę to robić pierwszy raz w życiu. Dziękuję za pomoc.

  • Autor: gabigold Data: 2014-09-05 17:41:00

    Dawniej jak byłam dzieckiem to pomagałam mamie i nawlekałam na igłę z nitką i , potem koło  pieca się suszyło.Dziś kroję i rozkładam na gazecie i na stoliku balkonowym suszę.Suszarki nie kupię ,szkoda mi prądu .Dziś suszyłam pierwszą już porcyjkę .Powodzenia w suszeniu, pozdrawiam.

  • Autor: attena07 Data: 2014-09-05 17:52:39

    Oj w piekarniku nie polecam ! jednego roku tak suszyłam grzyby a potem piekarnik był do wymiany .Wszystko  nawet szyba drzwiczek piekarnika pociapane była sokiem z grzybów .Dobrej jakości suszarka do suszenia się sprawdza ,ale to już na miejscu w sklepie sprzedawca Ci  jakąś poleci . Moi rodzice w domku letniskowym na wsi mają kuchnie kaflową? Palą drzewem,  na kuchni stawiają specjlne blaszki na których suszą się grzyby , śliwki , jabłka aromat rozchodzi się w całym domu .Ja oczywiście dostaję już pięknie ususzone grzyby ,za co im jestem bardzo wdzięczna , bo wiem ile  trzeba cierpliwości i czasu.

  • Autor: mariateresa Data: 2014-09-05 18:26:44

    W piekarniku  można  pięknie wysuszyć grzybki.   Niestety tylko raz  miałam okazję suszyć  -  i super !    Myślę,  że szybciej od suszarki  ( ok. 4 / 5 godzin ?).     Na dwóch rusztach  położyłam gazę  -  żeby małe kawałeczki nie przeleciały i od spodu powietrze dochodziło,    i na tej gazie ułożyłam  pokrojone w plasterki grzyby -  pojedynczą warstwę.  I włączyłam piekarnik na  odmrażanie   -  jest to wiaterek w temp.  pokojowej  -  na gałce jest  "znaczek"  płatka  śniegu i kropelki wody.   Jeśli to masz -  susz śmiało.   A jeśli nie,   to zimny termoobieg  -  można co godzinkę leciutko  podgrzać  powietrze  -  i  grzanie wyłączyć.   Tego ciepełka wystarczy na długo. 

    Albo odwieczny sposób -  suszyć  "korale" na nitce.

    Dominiko -  nie wiem dlaczego podpięło mnie pod Ciebie -  ale w sumie odpowiedzi podobne.

  • Autor: makusia Data: 2014-09-05 19:10:03

    Ja kroje na plastry około 6-7 milimetrów i daje do suszarki, jesli nie
    masz to mozna suszyć tez w piekarniku na blaszce, tylko czesto przewracaj i
    daj mała
    temperature ------------------------------- xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

    Link usunięty, kryptoreklama jest niezgodna z regulaminem !!! 

  • Autor: goresiowa Data: 2014-09-05 20:55:01

    A ja spytam;w czym przechowywać najlepiej suszone grzybki?Bedę bardzo wdzieczna za podpowiedź,pozdrawiam

  • Autor: gabigold Data: 2014-09-06 07:12:56

    Ja zawsze przechowuję w puszcze  lub słoiku do środka wkładam liście laurowe.

  • Autor: mariolan76 Data: 2014-09-07 19:13:05

    A ja jestem ciekawa po co daje się te liście laurowe ?

  • Autor: gabigold Data: 2014-09-07 20:53:16

    Ponieważ wtedy nie dobiorą się do nich żadne robaczki :)

  • Autor: attena07 Data: 2014-09-06 08:22:20

    Ja przechowuję w papierowej torbie 

  • Autor: JoAnn67 Data: 2014-09-06 11:50:58

    ja wkładam w papierową torebkę a potem do puszki albo do słoja i też dorzucam liście laurowe

  • Autor: majolika Data: 2014-09-06 12:02:26

    No ja mam ten sam problem.Nie umiem suszyć grzybów.Robię je w marynacie, albo blanszuję i zamrażam)) Suszarkę  nawet bym kupiła, ale to wielka harhara, a dom nie jest z gumy, tym bardziej  że wykorzystuje się ją krótko, a potem cały rok zawala w kącie. Pamietam z dzieciństwa, że suszyło je się nanizane na nitki  podwieszone do okna na słońcu, albo na blasze na piecu. Teraz w dobie gazu...hm, no nie wiem, czy opary gazu osadzające się podczas suszenia na grzybach są OK. Wstyd się przyznać, ale mieszkając w miejscu, gdzie grzybów jest zatrzęsienie, suszone- kupuję od zaprzyjaźnionych ludzi, gdzie wiem, że są suszone naturalnie na słońcu. Chętnie pouczę się od was waszych sposobów na suszenie.

  • Autor: Laugasel1 Data: 2014-09-06 19:49:23

    Ja suszę w specjalnej suszarce. Ma ponad 30 lat, ale działa doskonale nadal. Kapelusze suszę oddzielnie a trzonki oddzielnie. Ja delikatnie przemywam, a potem wycieram na sucho. Kładę na specjalne ruszty .Gdybym nie miała suszarki to nie wiem gdzie bym suszyła naprawdę.

  • Autor: justine75 Data: 2014-09-07 08:20:22

    Ja kroję na grube kawałki,mniejsze grzyby bez krojenia,oddzielam tylko korzeń od kapelusza,nawlekam na nitki i wieszam na lodówce z tyłu,na tych siatkach.Tam zawsze ciepło i suszą się idealnie :)

  • Autor: majolika Data: 2014-09-07 11:04:25

    O patrz, jaki dobry pomysł! Faktycznie lodówka oddaje ciepło z tyłu na tych kapilarach! tylko dopływ powietrza musi być=przewiew. )))No nie ma to jak  wasze pomysły.Zawsze człowiek coś podpatrzy. Mój znajomy suszył grzyby wSzwecji w suszarni przy pralni-sąsiedzi straż pożarną wezwali- zaniepokoił ich zapach suszonych grzybów,  którego nie znali i pomylili z gazem))) Podobno śmiechu było potem, co nie miara))

  • Autor: eweco Data: 2014-09-07 19:21:32

    Ja dzisiaj suszyłam w piekarniku elektrycznym i efekt zadowalający.

  • Autor: bahus Data: 2014-09-08 00:48:21

    A ja suszę tak. Sznurki z grzybami zawieszam nad kuchenką i włączam mały gaz.

  • Autor: aggusia35 Data: 2014-09-08 17:46:33

    Moi rodzice też tak zawsze robili. Ja kupiłam sobie suszarkę do grzybów.

  • Autor: yennefer Data: 2014-09-08 19:32:43

    Właśnie pokroiłam 3 kg podgrzybków (po 10 zł za kg). Wszystko wylądowało w suszarce. Skończę z grzybami, rozpocznę z pomidorami. Generalnie - przydatne ustrojstwo.

Przejdź do pełnej wersji serwisu