Forum

Kuchenne porady

Pietruszka: mrozic czy suszyc?

  • Autor: Eliswie Data: 2014-10-05 22:23:11

    Witajcie.

    Potrzebuje pilnie Waszej rady. Mam sporo korzenia pietruszki. Jak mozna ja sensownie przechowac, mrozona czy suszona? No i jak nalezy to zrobic?

  • Autor: madina99 Data: 2014-10-05 22:44:13

    To zależy czy masz dużo miejsca w zamrażarce-możesz część zamrozić w całości lub pociętą jak do zupy a część ususzyć w suszarce do warzyw lub piekarniku.Ususzoną możesz dodawać do zup,sosów,do rosołu raczej nie bardzo.Pietruszkę należy umyć,obrać i rozdrobnić .Wysuszoną możesz zmielić i wymieszać z innymi suszonymi warzywami-zrobisz w ten sposób własnego''kucharka'' do potraw.

  • Autor: Eliswie Data: 2014-10-05 22:54:16

    Dzieki za szybka pomoc. Mam jedno pytanie, czy przed mrozeniem nalezy pietruszke blanszowac?

  • Autor: mariateresa Data: 2014-10-05 23:37:35

    Nieśmiało powiem,  że pietruszkę  trzeba  chociaż krótko  blanszować.   Być może ktoś uważa inaczej,   ale pamiętam zimę stulecia,  kiedy zmarzła  nam marchew i pietruszka  -  była szklista,  słodkawa  i w kontakcie z ciepłem robiła się  " maziowata "  i  wszystko  poszło na śmietnik.   

    Oprócz nabitych woreczków koperku -  bardzo mało zamrażam warzyw,  raczej tak  " na miesiąc "  -  w tej chwili  mam  ze 2 kg.  brukselki,  na 3 zupki szparagów,  ok.  10 sztuk białych części pora   -  tego nie blanszowałam.   Ale pietruszce raczej poświęciłabym trochę czasu ....   bo szkoda.

  • Autor: makusia Data: 2014-10-05 23:45:51

    Co roku mrożę, upycham ciasno listeczki do słoika, później trę widelcem i mam jak świeżą:) Można też zamrozić całe łodyżki w woreczkach, ładnie się łamią zamrożone, tak samo robię z lubczykiem;)

  • Autor: matani Data: 2014-10-06 08:26:43

    Makusiu, czyli nać w całości wkładasz do pojemniczka, potem to ugniatasz/ucierasz widelcem i w takiej formie mrozisz? A czy gdybym całe łodyżki poukładała w pojemnikach (w woreczkach mi się połamią po zamrożeniu) to czy jestem w stanie wyciągnąć np. 3 łodyżki z pojemnika? Musiałabym mrozić zupełnie suche, prawda?

    Mam teraz łan naci do zagospodarowania, urosła mi cudna, nigdy wcześniej nie miałam typowo naciowej pietruszki. Jest 100 razy lepsza od naci z pietruchy korzeniowej i bardzo chciałabym tym aromatem cieszyć się całą zimę :)

    A tak na marginesie dla osób, które mają skrawek ziemi choćby metr na pół, paczuszka nasion kosztuje ok. 1,70 -2, pęczek natki ok. 1 - 1,50, ja tych pęczków przez całe lato miałam już co najmniej 100 :) I jeszcze będę miała na zimę. To się nazywa rachunek ekonomiczny :D

  • Autor: argennia Data: 2014-10-06 08:58:04

    Makusi chyba chodziło o to, że upycha do słoiczka naci ile wlezie i zamraża. Zrobi się z tego bryła i jak chce np. do zupy to otwiera ten słoiczek i dziubie widelcem jak w lodzie, w ten sposób się kruszy i wpada prosto do gara. Czy tak ?

  • Autor: makusia Data: 2014-10-28 13:32:01

    Makusi chyba chodziło o to, że upycha do słoiczka naci ile wlezie i
    zamraża. Zrobi się z tego bryła i jak chce np. do zupy to otwiera ten
    słoiczek i dziubie widelcem jak w lodzie, w ten sposób się kruszy i
    wpada prosto do gara. Czy tak ?

    Przepraszam że nie odpowiadałam, jakoś mi umknął wątek :( 

    Tak, dokładnie jak napisała argennia, upycham ciasno i zamrożoną skrobię . 

  • Autor: megi65 Data: 2014-10-06 06:50:22

    Pietruszkę i koperek zawsze mrożę . Pod koniec lata wysiewam abym miała młode roślinki na ... talerzu . Suszu używam bardzo rzadko. Powodzenia :))

  • Autor: mariateresa Data: 2014-10-06 12:27:25

    Mój wpis jest zupełnie jakby "nie na temat"   -  ale  autorka wątku pyta o  k o r z e n i e  pietruszki  -  i  pyta czy blanszować

    -  z naciami kopru,  pietruszki czy selera  -  to wiadomo -  bo kto to blanszuje?

    Sorry maggi 65  -  podpięło mi się pod Ciebie,   a odpowiedz jest ogólna -  dla powyższych wpisów

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2014-10-06 09:37:28

    A ja na twoim miejscu chociaż część ususzyłabym w plastrach (w piekarniku). I takie plastry można dodawać do zupy - rosołu też. Ja tak robię, suszony por, seler i pietruszka mają o wiele intensywniejszy aromat od świeżych. O ile, oczywiście, lubisz ten zapach.

  • Autor: madina99 Data: 2014-10-06 09:48:45

    Pisząc,że suszona pietruszka do rosołu się nie nadaje poprawiam się,że jednak się nadaje:)

  • Autor: Eliswie Data: 2014-10-08 23:25:01

    Dzieki wszystkim za odpowiedzi

  • Autor: Armenika Data: 2014-10-28 12:44:54

    Ja zawsze mrożę. Najpierw natkę pietruszki płuczę i osuszam ręcznikiem. Suchą siekam drobno nożem i przekładam do suchych słoiczków, albo do woreczka. Jeśli do słoiczka do delikatnie ugniatam, ale nie za mocno - bo łatwiej jest ją później wybierać ze słoika. Szczelnie zamykam i wkładam do zamrażalki. Ot to cała filozofia:)

Przejdź do pełnej wersji serwisu