Forum

Figle na igle i pielenie ogródka

Masa solna

  • Autor: argennia Data: 2014-10-14 13:11:34

    Proszę o przepis na najlepszą - plastyczna do lepienia małych elementów. W necie jest tego pełno, różne proporcje. Wiadomo, podstawa to mąka, sól i woda, ale szukam i czytam i... "co ja pacze" jedni dodają mąkę ziemniaczaną inni klej do tapet... w jaki celu ? Jak suszyć ? W piekarniku czy niech samo schnie ?

    Poradźcie!

  • Autor: w jesiennym stroju Data: 2014-10-14 13:37:32

    Nie wiem czy najlepsza, w każdym razie w pracy bazuję na takim mniej więcej przepisie

     składniki suche -70% soli, 60 % mąki (tak mniej więcej  zależy od mąki ))

    tubka szkolnego kleju

    wodę dolewam stopniowo, tyle żeby masa była elastyczna -mniej więcej jak na kruche ciasto

    Czasami , jak chce kolor dodaję farbę taka dziecięca  plakatową .Figurki schną same. Co jakiś czas je obracam żeby równomiernie schły.Kiedyś próbowałam w piekarniku, ale trochę popękały.

  • Autor: bahus Data: 2014-10-15 15:37:47

    Oj chyba coś pomyliłaś... nie można dodać 60% jednego składnika i 70% drugiego gdyż całość może mieć tylko 100 %, a u Ciebie wychodzi 130% ...

  • Autor: w jesiennym stroju Data: 2014-10-15 16:30:20

    Oj chyba coś pomyliłaś... nie można dodać 60% jednego składnika i 70%
    drugiego gdyż całość może mieć tylko 100 %, a u Ciebie wychodzi 130% ...

    Oj faktycznie się pomyliłam  faktycznie więc to będzie 60 na 40 . W każdym razie ma być więcej soli niż maki :D

  • Autor: Bahati Data: 2014-10-16 15:43:26

    Jak to się nie da?! ;)

  • Autor: as Data: 2014-10-15 15:43:48

    Jak dodasz farbę do ciasta to jak później naczynie, deskę, ręce i ewentualnie ubranie wyczyścić? Nie ma z tym problemu?

    Wczoraj na próbę zrobiłam ciut ciasta i dodałam kurkumę. Kolor super ale nie mogłam się doczyścić deski i stołu. Jest na to jakiś sposób?

    Czy mogę masę zabarwić zakwasem buraczanym użytym zamiast wody?

  • Autor: w jesiennym stroju Data: 2014-10-15 16:37:45

    Ja masę solną robię tylko w pracy. Zamiast deski rozkładam stare gazety i folię. Wyrzucam je potem. Te farby które dodaję się spierają . Najczęściej są  to są farby do malowania kupowane w litrowych butelkach Robiłam już tez w ten sposób, ze w wodzie rozpuszczałam zwykłą akwarelę. Ręce bez problemu doczyściłam.

    Nie wiem czy można użyć kwasu buraczanego, aż tak nie eksperymentowałam

  • Autor: bahus Data: 2014-10-16 15:36:32

    Masz fajną pracę...to tak jak ja...Ja w pracy najczęściej gram w szachy, czytam książki i popijam kawę, a wolnych od tych zajęć chwilach surfuję w internecie ...

  • Autor: w jesiennym stroju Data: 2014-10-16 17:16:44

    Masz fajną pracę...to tak jak ja...Ja w pracy najczęściej gram w szachy,
    czytam książki i popijam kawę, a wolnych od tych zajęć chwilach surfuję
    w internecie ...

    Tylko że ja tą masę solna przygotowuję dla kilkunastu dzieciaków.  W szachy latem owszem też musiałam zagrać Niestety sromotnie przegrałam :(.

  • Autor: Bahati Data: 2014-10-16 15:42:39

    Można, ale razem z woda, nie zamiast. Lepsze efekty moim zdaniem daje choćby plakatówka, lub malowanie wysuszonej masy.

  • Autor: Weron!ka Data: 2014-10-14 14:18:55

    Korzystam z przepisu i porad z tej stronki http://sztukaniepowazna.blogspot.com/p/o-mnie.html

Przejdź do pełnej wersji serwisu