Forum

Figle na igle i pielenie ogródka

Szydełkowanie

  • Autor: JustynaH Data: 2014-11-11 12:02:15

    Witam !

    Wiem, że można na Was liczyć, nie tylko w sprawach kulinarnych i mam nadzieję, że i w tym problemie mi pomożecie. Chciałabym nauczyć się szydełkować. Proszę polećcie mi jaką książkę najlepiej kupić, żeby od podstaw się nauczyć. Nie musi to być nowa pozycja, czasami można dostać i starsze pozycje z lat np. 80, jeśli ktoś z takiej korzystał i uważa, że taka jest dobra dla laika to proszę pisać.

    Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi

  • Autor: krysztalek21 Data: 2014-11-11 12:37:54

    Podpinam się! Również od jakiegoś czasu chciałabym nauczyć się szydełkować, ale przeglądając strony internetowe nie natknęłam się jeszcze na takąuczącą od A do Z

  • Autor: asiula76 Data: 2014-11-11 13:06:07

    Ja nauczyłam sie szydełkowac z filmikow na YouTube.Naprawde mozna sie nauczyć,musisz sobie przejrzeć  rożne filmiki i sama stwierdzisz który dla ciebie jest najlepszy.Teraz robię dla rodzinki szaliki czapki i takie tam,ale mam w planach coś bardziej konkretnego... :) Pozdrawiam.

  • Autor: ewka63 Data: 2014-11-11 16:28:27

    Najlepiej uczyc się gdy ktos pokazuje

    https://www.youtube.com/playlist?list=PLF6667FE7963BBA86

    https://www.youtube.com/watch?v=AG6DGIe-f-U

    Mam dwie star książki z których nie korzystam, jeśli chcesz mogę Ci przesłać. Proszę tylko o adres na maila :)

  • Autor: JustynaH Data: 2014-11-11 17:06:07

    Bardzo chętnie skorzystam z Pani oferty . Napisałam adres we wiadomości.Dziękuję.

  • Autor: JustynaH Data: 2014-11-11 17:24:19

    Dziękuję za odpowiedzi. Wiem, że najlepiej uczyć się gdy, ktoś pokazuje, oglądałam dużo filmików i nie za bardzo widziałam, co i jak. Może te adresy, które mi przesłałyście coś mi rozświetlą

  • Autor: ania205 Data: 2014-11-11 18:23:48

    Kup sobie książki dostępne w każdym kiosku: Diana Robótki<>Sabrina Robotki< są w nich szydełkowe serwetki( i właśnie takie dla początkujących bardzo łatwe) z tym że...musi Ci ktoś pokazać jak się czyta schematy...i co oznaczają..jak to załapiesz....to już pójdzie jak z płatka) ja bardzo lubię szydełkować i robić

    na drutach..to tak uspokaja...odpręża))

  • Autor: JustynaH Data: 2014-11-11 19:34:18

    Dziękuję bardzo, jutro rozejrzę się za tymi gazetkami w kioskach :) Piękne serwetki.

  • Autor: makusia Data: 2014-11-22 14:01:22

    Jakie śliczne :)

  • Autor: JustynaH Data: 2014-11-11 19:41:03

    Proszę powiedzieć skąd będę wiedzieć do czego jakie szydełko i jaka grubość włóczki ? Czy wszędzie są takie same elementy opisu wzoru?

  • Autor: gosia220 Data: 2014-11-11 21:40:30

     opisy  (oznakowania,symbole) i schematy są wszędzie jednakowe

    jak się nauczysz, to niezależnie w jakim języku będzie gazetka, czy opis, to bez problemu

    rozczytasz wzór

    Obecnie bardzo często na włóczkach  i niciach podają  jakiego numaru szydełka użyć, ale

    zazwyczaj w sklepach ekspedientki są zorientowane.

  • Autor: janeczka669 Data: 2014-11-11 22:01:20

    Nie szydełkuję namiętnie, jednak zdążyłam już popełnić kilka... robótek.

    Jeśli nauczysz się podstawowych splotów i ich oznaczeń graficznych to rozczytanie prostego schematu nie będzie już " czarną magią", choć początkowo na pewno trzeba będzie się troszkę pogłowić. Grubość szydełka i nici zależy od tego co chcesz zrobić. Na motku zazwyczaj jest umieszczony nr szydełka najlepszy do danej nici. W razie wątpliwości zawsze możesz poprosić przy kupnie o pomoc w doborze. Ja zaczynałam od szydełka nr 1.0 mm i standardowej polskiej nici, bo np czeskie są troszkę cieńsze i robótka wyjdzie delikatniejsza ale trzeba do nich szydełka 0,7 - 0,85mm. Z czasem sama nauczyłam się dobierać szydełko i nić odpowiednią do robótki. Jeśli chodzi o dzierganie z włóczki  to niestety nie pomogę w doborze, póki co to " nie mój kaliber" :)

  • Autor: JustynaH Data: 2014-11-22 13:11:17

    Kochane jeszcze raz dziękuję za wszystkie rady :) Troszkę poczytałam, pooglądałam i co nieco umiem , ale znowu mam problem. Chciałam sobie wyszydełkować komin, taki zapinany z przodu na guziki, ale z kolejnym rzędem robótka robi się w łuk i zwęża mi się, nie wiem co robię źle. Pomocy :)

  • Autor: bogdzia Data: 2014-11-22 13:30:09

    Może zdjęcie zrób, to obejrzymy i być może pomożemy

  • Autor: ewka63 Data: 2014-11-22 14:12:26

    Justynko, kolejny rząd zaczynasz robić zawsze oczkami łańcuszka. Zamiast pierwszego słupka, 3 oczka łańcuszka. Dopiero po nich robisz słupek. W rzędach zawsze musisz mieć tę sama ilość słupków, licząc od pierwszego słupka, tego z oczek łańcuszka. Potem postaram się zrobić zdjęcie i wkleić.

    Albo poczekaj na książki, bo tam jest to opisane. Powinny być w poniedziałek u Ciebie.

  • Autor: JustynaH Data: 2014-12-10 20:40:48

    Witam !

    Dziękuje kochane za cierpliwość. Udało mi się zrobić komin, może nie jest najpiękniejszy, ale jest mój i jestem bardzo z siebie dumna, że udało mi się go skończyć, a nie było łatwo. Po którymś tam pruciu, już chciałam zrezygnować ze szydełkowania, ale udało się i możecie ocenić moje pierwsze dzieło :)

  • Autor: hanah30 Data: 2014-12-11 00:19:09

    polecam bloga mojej koleżanki z sanatorium jest tam wiele opisów na wzory choć sama szydełkowałam to od niej jeszcze wiele się nauczyłam

    http://elka-pajaczek.blogspot.com/

  • Autor: ewka63 Data: 2014-12-11 12:35:42

    Justynko, jest dobrze :) Równiutki brzeg, cieplutko koło szyi tak trzymaj i nie zniechęcaj się. Początki zawsze sa trudne, ale trening czyni mistrza, a na pewno ten stan osiągniesz, bo zapowiada się super :)

  • Autor: gruba Data: 2014-12-11 16:37:31

    Jak to jest Twoja pierwsza praca,to komin jest bardzo ładny,a następne robótki będą coraz bardzo ładniejsze.GRATULUJĘ

  • Autor: janeczka669 Data: 2014-12-11 18:51:25

    Bardzo ładny ten komin, gratuluję, cierpliwość została sowicie nagrodzona:)

  • Autor: JustynaH Data: 2014-12-13 21:02:27

    Dziękuję bardzo za miłe komentarze, są dla mnie jak miód na zbolałe serce.

    Życzę zdrowych, spokojnych, radosnych i rodzinnych świąt :) :*

  • Autor: Krystyna911 Data: 2016-09-08 18:47:52

    temat chyba dobry do pochwalenia się swoimi rękodziełami ?
    Robię bieżnik  na stół. Jeszcze trochę i wreszcie będzie koniec

  • Autor: as Data: 2016-09-08 19:02:23

    Super ale zdolna jesteś i ile masz cierpliwości.

  • Autor: Rzymianka Data: 2016-09-11 10:52:21

    Podziwiam Cię Kobieto, za Twoją cierpliwość przy takiej koronkowej robocie. Obrus piękny.
    Ps. Mój szal ma się dobrze. Pozdrawiam ! :)

  • Autor: młodakuchci Data: 2017-02-10 13:01:05

    Kiedyś próbowałam, zrobiłam malutką serwetkę. Strasznie pracochłonne zajęcie.

Przejdź do pełnej wersji serwisu