Forum

Kuchenne porady

Uszka

  • Autor: ZANTA Data: 2014-12-07 22:08:02

    W tym roku zoostałam zoobowiązana do zrobienia uszek i wyszło mi,że muszę ich zrobić około trzech kilo

    Upss.....i tu mam problem bo im więcej przeglądam przepisów tym większy mam mentlik, ile czego mi potrzeba.

    Proszę, więc o pomoc,aby chociaż w przybliżeniu mi podać ile potrzeba farszu do takiej ilości uszek?

    Ciasta jak zrobię za dużo to wykorzystam do pierogów.

    Proszę i dziękuję za pomoc.

  • Autor: Zuzanna248 Data: 2014-12-08 08:16:45

    raczej podaj ile szt będziesz musiała zrobić

  • Autor: ZANTA Data: 2014-12-08 10:40:38

    Ja nigdy nie liczyłam ile wychodzi mi uszek. W tym roku robimy wspólna wigilię i bedzie nas sporo osób,tak więc rooty mniej,ale za to większe ilości.

  • Autor: majolika Data: 2014-12-08 09:23:58

    To zależy od ciasta,  jego konsystencji i cienkości wałkowania. Ja bym zrobiła w proporcji5(3/2). Przy cieście zaparzanym. Najwyżej ci odrobina ciasta zostanie. Czyli w tej proporcji jakieś 2 kg ciasta-reszta farsz+ dodatki, np cebula, przyprawy,Polecam wykorzystanie pierogownicy do uszek. Bardzo kształtne uszka z niej wychodzą i nie ma tyle pracy przy sklejaniu.

  • Autor: ZANTA Data: 2014-12-08 10:48:32

    dziękuję Ci bardzo za pomoc Zrobię tak jak napisałaś,najwyżej resztę farszu lub ciasta wykorzystam do pierogów.

  • Autor: mariateresa Data: 2014-12-08 12:38:21

    Prawdziwe - zawijane na palcu uszka wigilijne to nie są, ale smaczniutkie i malutkie owszem.

    Na widoczną tu ilość zaparzyłam pół kilo mąki + do wałkowania, podsypywania ...... trudno powiedzieć ile, a farszu miałam +/- talerz od zupy "z górką " i nie oszczędzałam. Farsz zrobiłam dnia poprzedniego, i oprócz czasu na przestygnięcie mąki - samo wykonanie zajęło mi ponad godzinę.

    Nigdy nie ważyłam - a ile osób będzie na Wigilii ?

  • Autor: ekkore Data: 2014-12-08 15:35:03

    Ja robiłam uszek z dwóch kilo mąki. Ile mi wychodzi trudno orzec - może jakby przejrzał zeszłoletnie wątki - liczymy  - to byłaby jakaś informacja.

    W każdym razie na tą porcję przygotowywałam zawsze 2 kg pieczarek plus około 30 dag suszonych grzybów (lub mniej, jak nie miałam). Czy zużywałam wszystko - też nie pamiętam - bo jeżeli mi zostało, za tydzień dodawałam do kapusty (do pierogów, też z dwóch kilo maki)  - a z kolei jak mi ten farsz został - mroziłam go na krokiety czy paszteciki.

    Jak Ci zostanie zawsze możesz zamrozić lub zapasteryzować.

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2014-12-08 20:09:07

    Ja robiłam uszek z dwóch kilo mąki. Ile mi wychodzi trudno orzec -
    może jakby przejrzał zeszłoletnie wątki - liczymy - to byłaby
    jakaś informacja. W każdym razie na tą porcję przygotowywałam zawsze 2
    kg pieczarek plus około 30 dag suszonych grzybów (lub mniej, jak nie
    miałam). Czy zużywałam wszystko - też nie pamiętam - bo jeżeli mi
    zostało, za tydzień dodawałam do kapusty (do pierogów, też z
    dwóch kilo maki) - a z kolei jak mi ten farsz został - mroziłam
    go na krokiety czy paszteciki. Jak Ci zostanie zawsze możesz zamrozić lub
    zapasteryzować.

    A potem dorobić farszu i zrobić paszteciki. A jak zostanie farszu... to już wiesz... dorobić i zrobić pierogi....

  • Autor: ekkore Data: 2014-12-08 20:11:42

    O nie. Nie cierpię lepić pierogów.  Pierogi i uszka lepię tylko raz do roku, przed Bożym Narodzeniem - w sumie z 4 kilo mąki. W ciągu roku opcja pierogowania nie wchodzi w rachubę. Ale przed świętami lepimy rodzinnie - to taki rodzinny rytuał.

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2014-12-09 06:08:40

    Coś jak ja.

  • Autor: Tekla Data: 2014-12-08 17:40:29

    Zawsze na uszka i pierogi wigilijne zagniatam ciasto z 1 kg mąki. Najpierw lepię uszka licząc 10 szt na osobę, razem 100 szt i ani jednego więcej.Gdy zostaje mi farszu grzybowego dokładam go do farszu do pierogów.  Z pozostałego ciasta lepię pierogi - wychodzi ich ok 70 - takie nie za duże. Gdy zostaje farsz z pierogów to go zamrażam.

  • Autor: babibabi Data: 2014-12-09 09:48:58

    Zawsze na uszka i pierogi wigilijne zagniatam ciasto z 1 kg mąki. Najpierw
    lepię uszka licząc 10 szt na osobę, razem 100 szt i ani jednego więcej.Gdy
    zostaje mi farszu grzybowego dokładam go do farszu do pierogów. 
    Z pozostałego ciasta lepię pierogi - wychodzi ich ok 70 - takie nie za
    duże. Gdy zostaje farsz z pierogów to go zamrażam.

    Tylko 100 uszek???? raany ja rok w rok lepie 800 - 1000 uszek!!!!!!!!!!

  • Autor: Bahati Data: 2014-12-09 09:59:05

    O Matulu! Az tyle, podziwiam!

    Mi przy 50 konczy sie cierpliwosc i zaczynaja pierogi :D

  • Autor: as Data: 2014-12-09 13:04:09

    Co robisz z taką ilością uszek? Dla nas 80 szt to za dużo. Jemy w wigilie. Chętni dojadają w dwa dni świąt i resztę wyrzucam bo już nie świeże. 

  • Autor: Beata500 Data: 2014-12-09 13:12:07

    Nie mrozisz?

  • Autor: as Data: 2014-12-09 13:13:14

    drugi raz już nie mrożę bo i tak nikt by po nie już nie sięgną. 

  • Autor: Beata500 Data: 2014-12-09 13:17:43

    Myślałam, że świeże. Drugi raz ja też nie mrożę.

  • Autor: ekkore Data: 2014-12-09 15:52:33

    U mnie uszka mogliby na okrągło - Wigilia, święta, po świętach. Muszę racjonować. Jedzących jest tylko 3 osoby. Mrożę porcje "na raz" - i do każdego serwowania gotuję świeże (odmrożone).

    W zasadzie niczego innego mogłabym nie robić - skoro są uszka.

  • Autor: babibabi Data: 2014-12-09 21:17:17

    U mnie jest podobnie,cale swieta az do Nowego Roku uszka uszka uszka:)

    Jak wyjezdzaja po ddluuugich swietach,kazdy dostaje swoja porcje do domku.....uwielbiam

    rozdawac,tzn ze smakowaly

  • Autor: yennefer Data: 2014-12-09 21:21:27

    Adres, nadciągam! I już daję słowo, że smakują... Sto w tą, sto w tą nie robi różnicy?

  • Autor: reniutka1 Data: 2014-12-08 19:04:00

    Ja robiłam z około półtora kilograma mąki taką maszynką jak na zdjęciu wyżej, to wyszło mi ponad trzysta sztuk uszek

  • Autor: mariateresa Data: 2014-12-08 19:54:52

    Ik heb ongeveer drie kilo meel zoals scheermes
    foto hierboven, het kwam voor mij meer dan driehonderd stukken oren

    To się przeliczeniowo zgadza - bo widoczne na zdjęciu wyżej " muszelki" są większe, i tym samym trzeba więcej ciasta i nadzienia - muszelki są z kapustą i grzybami.

  • Autor: ZANTA Data: 2014-12-12 12:35:02

    Uszka są robione na imprezę zakładową i dlatego taka ilość

    pozdrawiam :) :) :)

  • Autor: dajanka Data: 2014-12-12 21:20:25

    Prześliczne.,... takie prawdziwie uszkowate... :)

    PS. Wczoraj czytałam w lokalnej gazecie o min. polskich tradycjach wigilijnych i "barszcz mit uszki" był wymieniony ;)

Przejdź do pełnej wersji serwisu