Forum

Rodzice i Maluchy czyli WuŻecikowe pogaduchy

Proszę, pomóżcie

  • Autor: goplana2 Data: 2014-12-13 11:06:12

    Córka przyszła ze szkoły i oznajmiła,że robią klasową Wigilię. Wychowawczyni zapowiedziała,że każdy z uczniów ma wybrać jaką potrawę przyniesie. Problem w tym,że większość zadeklarowała od razu ciastka,ciasta i sałatki.Pani naciska na tradycję-pierogi ,ryby i barszcz.Ten ostatni odpada,bo nie wyobrażam sobie nawet jak go tam przetransportować.Ryby smażyć? A jak tak to jakie? Zresztą dzieciaki powiedziały ,że nie lubią.. Pierogi lepić? Toż to hurtowa ilość musiała by być. Proszę doradźcie co ewentualnie mogłaby zawieść co byłoby smaczne,niezbyt drogie i przede wszystkim wigilijne. Z góry dziękuję za wszystkie podpowiedzi.

  • Autor: makusia Data: 2014-12-13 11:07:53

    To może sałatka śledziowa? 

  • Autor: goplana2 Data: 2014-12-13 11:11:29

    Ciekawe,a możesz Makusiu polecić dobry przepis?  :)

  • Autor: makusia Data: 2014-12-13 19:58:09

    W moich przepisach znajdziesz tylko dobre ;))

  • Autor: Gluba666 Data: 2014-12-14 08:23:09

  • Autor: iwett Data: 2014-12-13 11:13:23

    Taaaaaaaaaaaa, już widzę maluchy opychające się śledziem :)) Pewnikiem z powrotem by wróciła do domu na Wigilię:)

    Może małe paszteciki kruche z pieczarkami i serem? Kroisz z metra idzie szybko i niedroga.

  • Autor: goplana2 Data: 2014-12-13 11:19:06

    Taaaaaaaaaaaa, już widzę maluchy opychające się śledziem :)) Pewnikiem z
    powrotem by wróciła do domu na Wigilię:) Może małe paszteciki
    kruche z pieczarkami i serem? Kroisz z metra idzie szybko i niedroga.

    Sałatkę to dla siebie bym wzięła,bo tak jak napisałam dzieciaki od razu powiedziały,że nie chcą ryb. A co do wieku,to już dosyć spore dzieciaki-1 liceum

  • Autor: makusia Data: 2014-12-13 19:57:30

    Taaaaaaaaaaaa, już widzę maluchy opychające się śledziem :)) Pewnikiem z
    powrotem by wróciła do domu na Wigilię:) Może małe paszteciki
    kruche z pieczarkami i serem? Kroisz z metra idzie szybko i niedroga.

    A kto tu mówi o "opychaniu się "  U nas wszyscy bardzo lubią sałatki śledziowe, od małego do dużego :)

  • Autor: dajanka Data: 2014-12-13 11:14:07

    A może by tak paszteciki z kapustą i grzybami? Pyszne, wigilijne i nie musi być podawane na ciepło...

    Co do barszczyku to zawsze można wlać taki barszczyk do termosów i podać do picia, a nie z uszkami na talerzach...

    A jeśli już chodzi o pierogi, to na pewno nie robiłabym sama tylko jeśli już umówiła się z inną mamą lub dwiema na lepienie :)

  • Autor: heiworth Data: 2014-12-13 11:26:48

    Łazanki z kapustą i grzybami ? ,łazanki z makiem i miodem ?  ryba po grecku ? ryba z brzoskwiniami ? kompot z suszu ? Tuszki ryb (może śledzie ?) smażone i zalane zalewą octową ? To na razie tyle co mi wpadło na szybko ...

  • Autor: Basialis Data: 2014-12-13 11:44:16

    Paszteciki Irenki, sa pyszne, szybko sie robi i pewnie by wszystkim smakowaly.

  • Autor: mggi63 Data: 2014-12-13 12:04:46

    Zgadza się są pyszne.I sprawdzone na grupie wiekowe 20-25 lat

  • Autor: sawalek Data: 2014-12-13 11:57:59

    A może krokiety z pieczarkami, ewentualnie plus kapusta- łatwe, tanie i podzielne :)

  • Autor: iwoniak Data: 2014-12-13 12:06:59

    Ja bym zrobiła paszteciki wg tego przepisu - szybko się robi i można podać na zimno, na ciepło, mogą być zjedzone same, a można do barszczu, można zrobić wcześniej.

    Są proste do zrobienia i córka może robić z Tobą 

    http://wielkiezarcie.com/recipe20168.html

  • Autor: goplana2 Data: 2014-12-13 13:19:30

    Te paszteciki to wspaniały pomysł. Smakowite,podzielne i wigilijne.Wykorzystam farsz pieczarkowy,może z dodatkiem kiszonej kapusty.Na pewno wszystkim zasmakuje,a tradycji stanie się zadość. Córka już się cieszy,że osobiście przyczyni się do ich wykonania,oczywiście pod moim czujnym okiem .

    Bardzo Wam dziękuję :)

  • Autor: ekkore Data: 2014-12-13 15:28:07

    Ja bym poszła w barszcz w termosie. Oraz paszteciki zrobione z gotowego ciasta francuskiego - farsz z kapusty i pieczarek.

    Płat ciasta pokrywasz farszem, rolujesz i kroisz na plastry - potem pieczesz.

    Zresztą o czymś takim pisały dziewczyny.

  • Autor: w jesiennym stroju Data: 2014-12-13 15:43:09

    A nie dałoby się podgrzać w szkole barszczyku ? Można kupić barszczyk w kartoniku Krakusa całkiem smaczny ( proponuję pójście na skróty ) Do barszczyku można po paszteciku z kapusta i pieczarkami nawet żeby było bezpieczniej. W końcu to ma być symboliczna klasowa Wigilia. Jak moja córka chodziła do liceum to się składali i kupowali pierogi

  • Autor: pwyso Data: 2014-12-13 19:00:53

    zrób łazanki z kapustą i grzybami - na taką ilość dzieciaków starczą dwa opakowania makaronu łazankowego, max. pół kilograma pieczarek, kilka grzybów suszonych dla smaku i 30-40 dag kiszonej kapusty, trochę przypraw i gotowe ...

  • Autor: marzena89gb Data: 2014-12-13 19:46:34

    Może kluski z makiem. Moja siostra kiedyś zaniosła do szkoły , to wszyscy nie mogli się najeść , tak im smakowały.

  • Autor: asieksza Data: 2014-12-13 22:28:55

    Mój młody jak miał Wigilię w gimnazjum to kazał mi kupić barszczyk w proszku i owoce. Nie wyobrażam sobie zeby się wygłupiać ze sztućcami talerzami itd.

  • Autor: mlena Data: 2014-12-13 23:02:56

    Proponuję racuchy,posyp je cukrem pudrem,  na pewno wszystkie dzieci chętnie zdjedza takiego placuszka :)

  • Autor: jolka60 Data: 2014-12-14 13:17:18

    Mlena,racuchy są smaczne,owszem.Ale...ani to potrawa wigilijna,ani małe dzieci.

  • Autor: dorotaibasia Data: 2014-12-14 14:22:53

    Jolka...na Podlasiu racuchy to właśnie potrawa wigilijna:)

  • Autor: jolka60 Data: 2014-12-14 14:59:55

    Ooo,to naprawdę nie wiedziałam.

  • Autor: dorotaibasia Data: 2014-12-14 15:27:02

    Człowiek całe życie się uczy :)

  • Autor: marzena89gb Data: 2014-12-14 16:55:28

    Jolka...na Podlasiu racuchy to właśnie potrawa wigilijna:)

    U mnie też co rok są racuchy na Wigilię

  • Autor: jolka60 Data: 2014-12-14 13:25:17

    Goplana,odniosę się najpierw do pierogów.

    Ile liczy uczniów ta klasa?Jeśli około trzydziestu,to,licząc 5 pierogów na osobę,wystarczy 150.Tyle to nieraz robiłam dla rodziny.Z 1 kg mąki wychodzi mi ok 100,takich wykrajanych szklanką.No,ale jeśli nie lubisz ich lepić,to może będą lepsze paszteciki.Ryby,też bym odradzała,a zresztą masz już je z głowy,skoro nie chcą.

    Jeszcze jedno..dobrze byłoby,żeby mamy,bo pewnie one będą przygotowywać poczęstunek,umówiły się,która co zrobi.

  • Autor: goplana2 Data: 2014-12-14 14:23:45

    Goplana,odniosę się najpierw do pierogów. Ile liczy uczniów
    ta klasa?Jeśli około trzydziestu,to,licząc 5 pierogów na
    osobę,wystarczy 150.Tyle to nieraz robiłam dla rodziny.Z 1 kg mąki wychodzi
    mi ok 100,takich wykrajanych szklanką.No,ale jeśli nie lubisz ich lepić,to
    może będą lepsze paszteciki.Ryby,też bym odradzała,a zresztą masz już
    je z głowy,skoro nie chcą. Jeszcze jedno..dobrze byłoby,żeby mamy,bo
    pewnie one będą przygotowywać poczęstunek,umówiły
    się,która co zrobi.

    Klasa liczy 26 osób. Niestety nikt nie zadeklarował,by lepić pierogi,bo każdy ma sporo roboty przed Świętami,w dodatku pracuje zawodowo.Młodzież między sobą na fb mówi co przyniesie i są to głównie słodkie rzeczy,no i sałatki. Wychowawczyni mówi,że to dobre na deser i na poczęstowanie innych klas,a chce,żeby było uroczyście,jak w Wigilię.To ma być taka praktyczna lekcja o polskiej tradycji wigilijnej.Każdy ma także przynieść talerz,kubek,sztućce. Do dyspozycji jest mikrofalówka,która ma podgrzać ewentualne potrawy.

  • Autor: marzena89gb Data: 2014-12-14 16:59:49

    Skoro ma być uroczyście jak w Wigilię , to śledź powinien być i nie bardzo bym słuchała , że z tylu osób nikt nie spróbuje śledzia w pomidorach , czy w oleju. Skoro tak twierdzą , to nie musiałabyś robić dużo , przecież każdy coś przyniesie .

  • Autor: mggi63 Data: 2014-12-14 17:14:45

    Zrób paszteciki albo krokiety.Szybka robota.Każdy coś przyniesie to nie musisz robić jak dla wojska.Najlepiej jakby młodzież się dogadała miedzy sobą co przyniesie bo potrawy mogą się powtarzać.

  • Autor: Dorotaxx Data: 2014-12-14 21:03:28

    26 osób przyniesie jakieś danie dla całej klasy?

    Pani nauczycielka chyba nie przemyślała tego ile to będzie jedzenia i ile się zmarnuje :/

    dzieciaki jedzą naprawdę niewiele podczas klasowych Wigilii

    Co roku pomagam w organizowaniu Wigilii w klasach moich dzieciaków i widzę ile jedzenia się wyrzuca

    26 dań to jakieś nieporozumienie

  • Autor: goplana2 Data: 2014-12-15 11:01:29

    26 osób przyniesie jakieś danie dla całej klasy? Pani nauczycielka
    chyba nie przemyślała tego ile to będzie jedzenia i ile się zmarnuje
    :/ dzieciaki jedzą naprawdę niewiele podczas klasowych Wigilii Co roku
    pomagam w organizowaniu Wigilii w klasach moich dzieciaków i widzę ile
    jedzenia się wyrzuca 26 dań to jakieś nieporozumienie

    Nie,nie chodzi o 26 dań,tylko o to,że nikt nie zadeklarował pierogów ani barszczu,ani nic wigilijnego,a same słodkości i sałatki. Wychowawczyni chodziło właśnie o to,żeby każdy po trochu przyniósł tych dań i między sobą ustalić kto i co przyniesie.Niestety nikt za tą opcją nie poszedł,pewnie dlatego,że dużo roboty. Choć jak by tak każdy zrobił dajmy na to po 10 pierożków i z kilka osób kupiło barszcz w kartonie,to by było inaczej.Wszyscy by spróbowali,a nawet by zostało. A tak,myśl człowieku co dalej... W każdym razie paszteciki to dobry pomysł i z pewnością zjedzą wszyscy. Była taka opcja by zamówić catering po 12 zł od osoby. Część rodziców się zgodziła,a część nie. A szkoda,wszyscy dostali by jednakowe,no ale jest jak jest .Ja bynajmniej dalej obstaję przy pasztecikach i ewentualnym kartonie barszczu. A co reszta przyniesie to dziś się ostatecznie dowiemy.

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2014-12-15 11:10:24

    26 osób przyniesie jakieś danie dla całej klasy? Pani
    nauczycielkachyba nie przemyślała tego ile to będzie jedzenia i ile się
    zmarnuje:/ dzieciaki jedzą naprawdę niewiele podczas klasowych Wigilii Co
    rokupomagam w organizowaniu Wigilii w klasach moich dzieciaków i widzę
    ilejedzenia się wyrzuca 26 dań to jakieś nieporozumienie Nie,nie chodzi o
    26 dań,tylko o to,że nikt nie zadeklarował pierogów ani barszczu,ani
    nic wigilijnego,a same słodkości i sałatki. Wychowawczyni chodziło
    właśnie o to,żeby każdy po trochu przyniósł tych dań i między
    sobą ustalić kto i co przyniesie.Niestety nikt za tą opcją nie
    poszedł,pewnie dlatego,że dużo roboty. Choć jak by tak każdy zrobił
    dajmy na to po 10 pierożków i z kilka osób kupiło barszcz w
    kartonie,to by było inaczej.Wszyscy by spróbowali,a nawet by zostało.
    A tak,myśl człowieku co dalej... W każdym razie paszteciki to dobry pomysł
    i z pewnością zjedzą wszyscy. Była taka opcja by zamówić catering
    po 12 zł od osoby. Część rodziców się zgodziła,a część nie. A
    szkoda,wszyscy dostali by jednakowe,no ale jest jak jest .Ja bynajmniej dalej
    obstaję przy pasztecikach i ewentualnym kartonie barszczu. A co reszta
    przyniesie to dziś się ostatecznie dowiemy.

    Uuuu, to rzeczywiście nadzwyczaj tradycyjnie. Zrób paszteciki i się nie przejmuj.

  • Autor: renia294 Data: 2014-12-14 21:15:53

    Moja córka co roku nosi pierożki na wigilię, zawsze lepimy takie malutkie ( wyciskam literatką). Jeżeli chodzi o ilość to ok 2 szt na osobę i tak zawsze zostaje.

    Jeszcze jedno w klasie dogadują się kto co przynosi i są różne dania np racuszki, rybka śledziki(je jedna osoba- może dwie)dużo ciastek szczególnie z makiem i pierniczki. Do pierogów zawsze zgłasza się trzy osoby a dzieci (ups to już nie dzieci) chcą pierożki ruskie, z kapustą i pieczarkami ja zawsze do pierożków dodaje oddzielnie w słoiczek zeszkloną cebulkę na oleju swojskim( znika i zawsze brakuje).

    Pozdrawiam

  • Autor: goplana2 Data: 2014-12-18 14:46:48

    Paszteciki Irenki wykonane.Farsz pieczarkowo-kapuściany.Powiem,że są pycha.Nie wyszły tak zgrabne,ale mówi się trudno.Jutro degustacja wśród młodzieży.Myślę,że podzielą nasz zachwyt.Dziękuję raz jeszcze za porady.A z racji dobrego nastroju przesyłam Wam świąteczną piosenkę.

    https://www.youtube.com/watch?v=Q0Sptct5sb8

Przejdź do pełnej wersji serwisu