Forum

Diety i kącik dużego Tadka Niejadka

Świąteczny obiad na diecie

  • Autor: goplana2 Data: 2015-04-01 09:43:32

    Witam.Mam prośbę do Was:) Otóż zaprosiłam na Świąteczny obiad Teściów i ...no właśnie. Teść nie dawno przeszedł ciężki zawał.Okazało się,że to wynik zaawansowanej cukrzycy.Teście zaproszenie przyjęli z radością,ale co podać by obiad był pyszny a zarazem dietetyczny? Dwoję się i troję,ale nie potrafię nic sensownego wymyślić,przecież nie będzie jadł samych warzywek.Jakaś dyspensa też mu się należy ale ''umiarowa'' oczywiście.Bardzo proszę o rady. I jeśli macie jeszcze jakieś pomysły co na stół już po obiedzie to też będzie fajnie.Z góry dzięki.

  • Autor: aggusia35 Data: 2015-04-01 09:59:35

    może być tradycyjny rosół do tego szynka pieczona, ziemniaki gotowane, surówka wedle gustu i uznania.  Jeszcze mi się przypomniało, że jak byłam w szpitalu to na diecie podawali mi schab w sosie.

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2015-04-01 10:32:45

    Ziemniaki nie. Moja ciocia ma cukrzycę i jada tylko brązowy albo czarny ryż, żadnych ziemniaków, makaronu. Wiem, że z warzyw odpadają buraczki i marchewka. Tyle mojej wiedzy. Resztę dopowiedzą koleżanki.

    I dopiszę - z mięsa może jakieś piersi "w papirusie"? Bardziej dietetycznie to już chyba nie może być. A przyprawiasz czym chcesz, ja każdą robię inną i się dzielimy. Mięso soczyste i z przyjemnością się je. Do tego ryż dziki z parmezanem, żółtkiem i śmietaną (pycha) i warzywka.

  • Autor: heiworth Data: 2015-04-01 10:54:51

    Masz rację najlepiej ryż naturalny ,makaron w sumie też mógłby być ale pełnoziarnisty...i wszystko najlepiej nie rozgotowane ,takie al dente...

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2015-04-01 11:13:03

    Nie byłam pewna, co do pełnoziarnistego.

    A ryż polecam z tego przepisu. Według mnie jest pyszny.

    http://wielkiezarcie.com/recipe17626.html

  • Autor: as Data: 2015-04-01 17:28:46

    Od ryżu lepsza jest kasza gryczana ale nie wiem czy lubi. 

    Odpada wszystko co z pszennej  mąki. Cukier i tłuszcz też odpada. 

    Najlepszy był by filet z kurczaka pieczony,gotowany na parze lub z patelni grillowej ale bez panierek i bez tłuszczu. Najlepsze danie to: filet, kasza gryczana i gotowane warzywa ale unikać marchewki i buraczków. Proponuję kalafior, brokuły czy fasolka szparagowa ale czy to jest "świąteczny obiad" nie wiem?

  • Autor: heiworth Data: 2015-04-01 17:46:35

    Kasza gryczana i ryż naturalny mają mniej więcej identyczny indeks glikemiczny ...nie polecam kaszy jęczmiennej bo ten indeks jest o wiele wyższy ...

  • Autor: as Data: 2015-04-02 16:21:33

    Jeżeli ryż to lepszy jest ciemny niż biały. Tylko ryż ciemny ciut dłużej się gotuje. 

  • Autor: mggi63 Data: 2015-04-03 07:37:04

    A czy to jest zły zestaw ?

  • Autor: as Data: 2015-04-03 10:11:44

    Odpowiedź na to pytanie pozostawiam autorce wątku. Mam doświadczenie z cukrzycą i napisałam co najlepiej jeść.  Tłuszcz i biała maka najgorsza. Porcje bardzo malutkie powinny być. 

  • Autor: goplana2 Data: 2015-04-01 16:53:30

    Cielęcina,ostatni raz ją jadłam 18 lat temu na własnym weselu.Czemu aż tyle czasu minęło? Nie wiem,chyba te dobroci wyparły na co dzień kurczaki i indyczyzna:) A królik?gotowałam jak dzieci były małe,ale pomysły przednie.Teraz przed Świętami rzucają świeże do sklepu,ale cielęciny dawno,oj dawno nie spotkałam.

  • Autor: heiworth Data: 2015-04-01 10:10:33

    Jeśli cukrzyca to polecam coś z drobiu duszonego ,gotowanego lub na parze ,ryby tak samo i zestaw dużej ilości warzyw bardziej w formie surówki niż gotowanej ...raczej nic smażonego czy pieczonego...po obiedzie mogą być roladki z szynki drobiowej z serkiem i jajkiem w galarecie ,kurczak w galarecie ...coś z ryb może roladki łososiowe ,jajka nadziewane łososiem,rolada szpinakowo-łososiowa ,sałatka - brokuł,jajko,pomidor ,lub sałatka brokuł,feta z sosem czosnkowym ...

  • Autor: goplana2 Data: 2015-04-01 11:34:31

    Propozycje fajne,a ziemniaki teść je,bo jak twierdzi,że bez nich nie może się obejść,choć to jest tylko jeden lub dwa i oczywiście bez żadnej omasty.Ryż,hm ciekawa propozycja,nawet bym na to nie wpadła,by podać na świąteczny obiad.Jednak jak tak sobie pomyślę,to czemu nie? Zdrowy,obniża ciśnienie,no i cukrzycy mogą jeść.A co do mięsa to rozważam ten schab co Agusia napisała i drób w papirusie.Biorę także pod uwagę teściową,która na diecie nie jest:)

  • Autor: Bahati Data: 2015-04-01 11:41:20

    U mnie tez bedzienryz na swiateczny obiad, bo ja lubie. Reszta niech sobie je ziemniaki i gnocchi. A ja ryz na indyjski sposob baaardzo aromatyczny. Nawet wszystkie brakujace przyprawy zamowilam, zeby zrobic sobie taka mala przyjemnosc. Tak wiec ryz polecam ale...ostroznie z iloscia ( 50-80 g przed ugotowaniem)i jednak nie bialy, bo nie sluzy cukrzykom tylko brazowy. Kasza gryczana,'jeczmienna tez w podobnej ilosci. :)

  • Autor: mamamirelki Data: 2015-04-01 11:49:19

    Ja też powoli zbliżam się do tematu cukrzyca w rodzinie i mam największy problem z ciastami z ograniczonym cukrem. Gdyby ktoś miał jakiś przepis na ciasto dla diabetyków. Ciekawe czy stewia zmienia smak?

    Co do dań - teoretycznie diabetycy i osoby z niewydolnością układu krążenia powinny przestrzegać diety lekkostrawnej i z ograniczeniem węglowodanów. Nikt przy stole nie będzie liczył wymienników węglowodanowych. Te dwa razy w roku można skubnąć tradycyjnych potraw świątecznych, ale z ogromnym umiarem! Natomiast na cukier, niestety, szlaban. Tak, święta to wyzwanie! Dla nas zresztą też - ja kocham słodkości..

    Przykłady kalorii:

    Pasztet z wątróbek drob - porcja - 97kal , cukire - 2 gr

    pasztet z bakłażanów - 74kal, cukry 4g

    kaczka w sosie mango - 203kal, cukier, 6g

    kurczak nadziewany szpinakiem i ricotą - 320kal, cukier1g ( w piekarniku)

    polędwica w sosie serowo-ziołowym (w piekarniku) - 400kal, cukier 0.

    sałatka colesław - 120kal

    sałatka z makaronem, orzeszki, kapary, oliwa - 530kal

    sorbet owocowy - 72kal

    panna cotta - 270kal

    sernik z serka homogeniz.+2jaja - 240kal

    szarlotka z mąki razowej i płatków owsianych , 2 jabłka , 0 jaj - 260kal, cukier - 28g

    To tyle.

  • Autor: pavett Data: 2015-04-01 11:58:11

    Gdy robię ciasto dla dziadka cukrzyka zamiast cukru dodaje ksylitol,

    bez problemu kupisz w kazdym wiekszym markecie, moim zdaniem najlepszy substytut "bialego"cukru

  • Autor: pavett Data: 2015-04-01 11:55:09

    Mam dziadka cukrzyka, ogólnie w tej chorobie chodzi o to aby nie doprowadzac do wahań cukru we krwi.Na świąteczny obiad dla dziadka planuje przygotowac krem z pomidorów i duszoną chudą cielęcinkę duszoną z selerem, cykorią,pieczarkami, papryką i pomidoramii łyzka oliwy z oliwek, do tego dziki ryż i mix salat(dla dziadka nie obiadu bez sałaty).

  • Autor: aggusia35 Data: 2015-04-01 13:15:45

    Zapomniałam o cielęcinie jest pyszna :)

  • Autor: mamamirelki Data: 2015-04-01 15:03:06

    Ja polecam jeszcze królika. Chyba przeżywa swoją drugą młodość. Jest mało kaloryczny, łatwo przyswajalny, ma dużo NNKT, jest pyszny, delikatny.

Przejdź do pełnej wersji serwisu