Forum

Gawędy o jedzeniu

Jakie potrawy uważacie za typowo polskie

  • Autor: gosia220 Data: 2015-04-06 19:51:06

    Które potrawy uważacie za typowo polskie ???

    Chodzi mi o takie którymi można pochwalić się przed obcokrajowcami,

    takie znane w całej Polsce, a nie tylko danym regionie.

    Ja myślę że bigos

    a Wy ?????

  • Autor: pwyso Data: 2015-04-06 20:08:24

    Tych potraw jest bardzo wiele, Nasz kuchnia jest bardzo urozmaicona i ciekawa, podzielona na rejony kulturowe i geograficzne ... jednak przez wieki ma też wiele naleciałości które wprowadziły się do Naszego Kraju z zagranicy  i pozostały do dziś ... dla mnie typowo polskie są:

    bigos, kapuśniak (kwaśnica), placki ziemniaczane z kwaśną śmietaną, pyzy "szare", kasza ze skwarkami i zsiadłym mlekiem, babka ziemniaczana (kugiel - chociaż to żydowska specjalność), kiszone ogórki ... no tyle mi przychodzi na myśl ... ale odsyłam do Staropolskiej Kuchni Polskiej ...

  • Autor: gabigold Data: 2015-04-06 21:31:38

    a do tych kiszonych ogórków pyszny smalec własnej roboty :)

  • Autor: Teresa40 Data: 2015-04-06 20:10:21

    Mysle ze kapusta z grochem.

     Zupa owocowa- garus z ziemniakami okraszonymi cebulka przesmazona na maselku.


      

  • Autor: SŁAWKA Data: 2015-04-06 20:17:52

    Pierogi. Jeśli nie powiesz z czego są zrobione to myślę, że flaki. Kwaśne zupy np. ogórkowa, żur, barszcz, polewka na serwatce.:)

  • Autor: gabigold Data: 2015-04-06 21:25:38

    golonka , rosół, schabowy , rolada śląska 

  • Autor: iza1 Data: 2015-04-06 21:30:26

    gołąbki

  • Autor: ekkore Data: 2015-04-06 21:36:16

    Kiełbasa...

    Amerykanie nawet używają naszej nazwy "kielbasa" - choć wymówienie dla nich jest trudne. Nie ważne, że ich z marketu nie ma nic wspólnego ze smakiem polskiej wędliny.

    A także smalec ze skwarkami.

    I to co pisali inni - bigos, pierogi  i kwaśne zupy.

    I czysty rosół z kluskami.

  • Autor: janeczka669 Data: 2015-04-06 21:56:33

    Do tego wszystkiego o czym pisali poprzednicy dodałabym jeszcze kapustę zasmażaną z kaszą, grzybami.
    Możesz zaserwować tradycyjną sałatkę jarzynową i zastanowiłabym się też nad studzieniną, kaszanką.
    Wprawdzie to bardziej zimne przekąski niż potrawy ale jeśli chcesz się pochwalić to chyba jest czym a goście nie samymi obiadami będą żyć:)

  • Autor: w jesiennym stroju Data: 2015-04-07 15:55:45

    Taka typowo polska letnia potrawa, to dla mnie ziemniaki posypane koperkiem i popijane zsiadłym mlekiem. 

  • Autor: mggi63 Data: 2015-04-08 10:36:20

    Bigos,gołąbki,pierogi,rosół z makaronem,kluski śląskie  z jakimś sosikiem i mięskiem,schabowy,kotlet mielony,buraczki zasmażane.

  • Autor: olena Data: 2015-04-08 13:27:54

    Barszcz czerwony czysty, ogórkowa, żur-barszcz biały, bigos przedewszystkim, salata ze słodkim sosem ze śmietany, zupy owocowe, flaki w wersji zupy, buraczki w zasmazce no i kompoty owocowe

    Schabowy, mielony, golombki z kapusty, rosół z kluskami, salatka jarzynowa... to wszystko
    jest znane i jedzone też gdzie indziej pod inną nazwą.  

Przejdź do pełnej wersji serwisu