Forum

Gawędy o jedzeniu

Czasy czarno białych zdjęć kulinarnych

  • Autor: Wkn Data: 2016-05-25 08:50:59

    Pamiętacie czasy, gdy książki kucharskie składały się z samego tekstu, albo jeśli były w nich zdjęcia to głównie czarno białe? Wyglądałoby to na przykład tak jak na załączonym zdjęciu :)

    Potrafilibyście się przestawić na to co kiedyś, czy jesteśmy już tak przyzwyczajeni do jedzenia oczami kolorowych ilustracji oraz filmów o jedzeniu, że nie sposób korzystać z samego tekstu?

    A może macie stare wydania książek kucharskich ze skromnymi zdjęciami, z klisz jeszcze, czarno-białymi lub w charakterystycznych wypranych kolorach?

    No i wreszcie na koniec, czy my w ogóle umielibyśmy zrobić dobre czarno-białe zdjęcie jedzenia?!

  • Autor: nadia Data: 2016-05-25 09:35:13

    Jestem przekonana, ze potrafisz robic zdjecia czarno-biale a jak nie to fotoshopniesz je i juz :) 
    Przynajmniej nie bedziesz tak kusic tymi potrawami ;)
    Jesli zas chodzi o ksiazke kucharska, to moja mama ma taka wielka, gruba, w czarnej oprawie z materialu, kartki zolte, przepisy wymyslne, do tego szczegolowe porady i kilka miejsc w ksiedze, gdzie sa wstawione zdjecia jedne po drugich, troche bialo-czarnych, troche kolorowych potraw. Pamietam zdjecie jak nalezy oprawic kurczaka i odpowiednio zwiazac i to bylo akurat takie zdjecie jakby rysunkowe ( tak jak kiedys byly robione portrety slubne z akcentami kolorow - moja babcia takie miala :) ) Ksiega gdzies lezy w szafie juz raczej jako zabytek niz ''codziennik'' , ale swoje przeszla i bylo widac,ze czesto byla uzywana. Trzeba bedzie kiedys dzieciom pokazac :)

  • Autor: Wkn Data: 2016-05-25 09:36:09

    Właśnie, właśnie! Takie wydania nabierają już mocy historycznej!

  • Autor: mggi63 Data: 2016-05-25 09:58:40

    Wkn,nie wiem,które czasy masz na myśli ale moje książki kucharskie zawierają kolorowe ilustracje.Co do jakości zdjęć w tonacji czarno -białej to wystarczy dobry sprzęt, odpowiednie umiejętności i sukces murowany :)

  • Autor: Wkn Data: 2016-05-25 10:12:04

    To sobie wyobraź ten sukces w rękach przeciętnego fejsbukowicza, który wrzuca foty na profil swoich ziemniaczków w otoczeni schabowego, mizerii i kawałka pomidorka :D Na pewno coś murowanego by z tego zostało, ale nie wiem, czy nie wyłącznie zamurowanie oglądającego ;)

  • Autor: mggi63 Data: 2016-05-25 10:20:42

    Dlaczego? Zapewniam Cię,że takie fotki potrafią cieszyć oko ale lepiej od razu założyć,że będą bleee bo kolorowe to nawet byle jak wyglądające ale "piękne" w niektórych mniemaniu :)

  • Autor: Wkn Data: 2016-05-25 10:26:17

    Odnoszę wrażenie, że uciekłaś kompletnie od tematu. Nie postawiłam tezy, że czarno białe są ble, bo to oczywista nieprawda i generalizowanie, które usiłujesz mi włożyć w usta, tylko jestem zaciekawiona, czy w dzisiejszych czasach w ogóle potrafilibyśmy sobie wyobrazić egzystowanie kulinarne bez barw i chyba, można by tak napisać, gigantycznej ilości kolorowych statycznych i ruchomych obrazów, którymi jesteśmy zarzucani lub których sami szukamy :)

  • Autor: mggi63 Data: 2016-05-25 10:57:54

    Nie próbuje Ci nic włożyć w usta tylko wyrazam inne zdanie od Twojego.a mianowicie,że obrazowanie potraw bez barw też ma swój urok. Ale jak widzę oczekiwałaś zupełnie odwrotnej dyskusji.Rozumiem ma być tak jak Wkn oczekuje a nie inaczej.Zresztą jak zwykle...

  • Autor: Wkn Data: 2016-05-25 11:57:35

    Hehe, uderz w stół a mggi63 zawsze się po swojemu odezwie :D

  • Autor: mggi63 Data: 2016-05-25 12:12:11

    Dobrze już nic nie mówię lipsrsealed2

  • Autor: Wkn Data: 2016-05-25 12:13:26

    Ależ meguś, ja Ci nic nie zarzucam, tak samo jak Ty mi niczego nie zarzucasz devilish

  • Autor: mggi63 Data: 2016-05-25 13:05:22

    Spoczko Wikuś grin

  • Autor: Wkn Data: 2016-05-25 13:11:35

    Spoczko Demotuś happy2

  • Autor: mggi63 Data: 2016-05-25 13:30:11

    wink3

  • Autor: Wkn Data: 2016-05-25 13:31:27

    Fajnie się tak podroczyć grin

  • Autor: mggi63 Data: 2016-05-25 18:50:04

    Co racja to racja bucktooth

  • Autor: ewka63 Data: 2016-05-25 12:57:02

    Wkn, zdjęcia fejsbukowe, to osobna historia rolleyes2

  • Autor: Wkn Data: 2016-05-25 13:12:38

    Myślisz? Ja nie rozróżniam...
    Chyba że... chyba że... chodzi Ci o te wszystkie skrętoszyjne i dziubkodajne korpusiki i profilówki goofy

  • Autor: matani Data: 2016-05-25 11:04:44

    Wkn, ja nawet nie potrzebuję zdjęcia, byle autor/-ka umiał/-a precyzyjnie w języku polskim opisać co i jak należy zrobić. O dziwo (!!) niektórym sprawia to większą trudność, niż wstawić "wypasione" zdjęcie ;)
    Ot, takie dosłowne przyjęcie powiedzenia "obraz mówi więcej niż 1000 słów"...

    "Kuchnię polską", która została tu wspomniana, uwielbiam za jej precyzję właśnie, zdjęcia są dodatkiem :)

  • Autor: Wkn Data: 2016-05-25 12:01:51

    Mam taką właśnie kuchnię polską, w płóciennej oprawie. Wykradzioną z domu rodzinnego, w którym na półce stały dwa egzemplarze, czy może raczej wyżebraną - po dłuższym molestowaniu, w końcu otrzymałam egzemplarz rozpadający się. Jakoś mnie to nie martwi, że jest pożółkła i archaiczna, chętnie do niej od czasu do czasu zaglądam. Ale to, co pamiętam najbardziej, to dziecięce zachłystywanie się pojedynczymi kolorowymi zdjęciami, która tam opublikowano. Ach, to było coś :D

  • Autor: Lea2 Data: 2016-05-25 12:05:29

    Mam kilkanaście takich książek, które mają czarno-białe zdjęcia, a także takie z ilustracjami w formie rysunku oraz takie z samym tekstem.
    Jak dla mnie nie ma to znaczenia, jaką ilustrację posiadają książki, ważne żeby opis wykonania był dokładny.
    Myślę, że dzisiaj każdy jest w stanie zrobić zdjęcia, a już kwestia tego czy będą dobre, to już zależy od wielu różnych czynników. Z pewnością trzeba umieć odpowiednio ustawić aparat i mieć dobre światło.
    Osobiście uwielbiam robić zdjęcia i gdybym miała profesjonalny sprzęt, to pewnie bym się z nim nie rozstawała. A tak to pozostaje mi tylko komórka lub zwykły aparacik, które to sprzęciki też robią całkiem fajne i nawet porządne zdjęcia. :)

  • Autor: Wkn Data: 2016-05-25 12:15:17

    Masz całkowitą rację - teraz zwykłym telefonem komórkowym niektórzy robią lepsze zdjęcia niż posiadacze lustrzanek.

  • Autor: ewka63 Data: 2016-05-25 12:58:46

    Mam taką stara książkę kucharską. Czasem ja oglądam i wszystkie zdjęcia są takie cudownie rozczulające :))))))

  • Autor: Wkn Data: 2016-05-25 13:14:08

    Żądam zdjęć tej książki, bardzo ładnie prosząc z oczkami jak kotek ze Shreka i kapelutkiem przyciśniętym do wzdychającej piersi :)

  • Autor: Rzymianka Data: 2016-05-25 15:02:01

    Prosisz i masz :)

  • Autor: Wkn Data: 2016-05-25 16:09:19

    Takkk! Taką właśnie mam! cheesy

Przejdź do pełnej wersji serwisu