Forum

Gawędy o jedzeniu

Dodatki do barszczu białego

  • Autor: Wkn Data: 2016-03-01 09:29:37

    Tak sobie przeglądam stronę i słucham jednym uchem co w telewizorni gadają. A gadają akurat reklamy. W jednej z nich przecudna jasnowłosa młoda pani domu leci z patelnią do rodziny czekającej przy stole nad talerzami pełnymi białego barszczu. I buch im z tej patelni do barszczu jajo sadzone!

    No i właśnie. Tu pojawia się pytanie. Dobry z takim sadzonym jajem barszcz biały czy niedobry? Bo ja jakoś z długimi zębami do takich wynalazków podchodzę. Dla mnie barszcz biały powinien być z jajkiem na twardo. Może mieć białą kiełbasę lub kilka rodzajów kiełbas lub wędlin. Może być podany z kiełbasą zapieczoną w cieście francuskim. Może być z chrzanem i ziemniakami.

    Co Wy o tym wszystkim myślicie i co do swoich barszczy wrzucacie?

  • Autor: Beata500 Data: 2016-03-01 09:44:30

    Jakoś mnie to jajko sadzone nie pasuje, mam wizję , że żółtko zaraz się rozpłynie  w tym barszczu.

  • Autor: Wkn Data: 2016-03-01 09:47:25

    Wiesz, niby można takie sadzone dosmażyć z drugiej strony, przewracając szeroką łopatką, ale nawet jeśli, to nadal jakoś mi takie coś nie pasuje. To chyba wyłącznie po to, żeby przykuć uwagę widza przez element zaskoczenia.

    Przypomniało mi się zdziwienie znajomej, jak jej wujek zaprosił ją na śniadanie i podał na nie... placki ziemniaczane z sadzonym jajkiem. Jak ona biedna, na jogurtach chowana, namęczyła, żeby toto przełknąć o porannej godzinie i sędziwemu wujowi przykrości odmową nie zrobić :D

  • Autor: Marynka83 Data: 2016-04-14 00:57:17

    A ja myślę ze jajko sadzone też jak najbardziej pasuje, poza tym ja swój lubię też podawać z selerem naciowym i odrobiną glazury z octu balsamicznego, brzmi to może trochę dziwnie ale smakuje wspaniale.

  • Autor: Bahati Data: 2016-03-01 10:12:55

    Jajka sadzonego nie dodaje, choc nie gotuje calkiem na twardo. Dodaje za to pokruszony twarog, chleb na zakwasie pokrojony w kostke i wiorki chrzanu. :) no wiadomo...kielbaska wedzona i biala. Nieswiateczny podaje z kulkami ugotowanych ziemniakow, utlucznych ze zlocista cebulka. 

  • Autor: jolka60 Data: 2016-03-01 12:57:20

    Z chlebem czy białym serem mama lubiła.Ale to był ser super.Dodawała go też czasem do placków ziemniaczanych i nawet to niezłe było.Chrzan daję,przeważnie swojski,tarty.

  • Autor: jolka60 Data: 2016-03-01 10:51:18

    Widziałam tę reklamę.Jakoś nie widzę u siebie tego zestawu.
    Dodatki daję podobnie jak Ty,jedynie z zapiekaną  kiełbasą nie próbowałam.Ziemniaki gotuję osobno,podaję utłuczone,polane skwarkami lub smażoną cebulką.Jeśli mam,to sporo kopru do talerza.

  • Autor: Wkn Data: 2016-03-01 11:42:09

    Tę kiełbasę zapiekaną w cieście francuskim podaje się osobno, podobnie jak tłuczone ziemniaki ze skwarkami serwowane na oddzielnym talerzyku :)

  • Autor: mggi63 Data: 2016-03-01 11:47:49

    U nas bez ziemniaków się rozkoszujemy happy

  • Autor: jolka60 Data: 2016-03-01 12:54:37

    Też chętnie,ale wtedy podaje często w kubkach,do picia.

  • Autor: mggi63 Data: 2016-03-01 13:29:23

    Tak zazwyczaj podaję :)

  • Autor: jolka60 Data: 2016-03-01 12:51:05

    Ziemniaki u mnie też osobno.Kiełbasa,logicznie,bo by z ciasta zrobiła się papka.

  • Autor: Herbaciana Data: 2016-03-01 12:22:49

    Wkn, obrzydziłaś mi śniadanie.smash Kurczę, wyobraziłam sobie farfocle wylewające się z tego jajka, bo chyba tak by było w gorącej zupie i odechciało mi się jeść.devilish U mnie do żurku jajka tylko na twardo, no i oczywiście różna kiełbaska wskazana. Ostatecznie ziemniaki, ale za takie wynalazki to ja dziękuję.

  • Autor: ja-żaba Data: 2016-03-01 13:27:31

    Z jajem sadzonym?  Hm, może być całkiem ciekawe, szczególnie jesli, tak jak wspomniałaś, dopieczemy go z drugiej strony. U nas, jako że jesteśmy mało mięsożerni, kiełbaska w barszczu lub żurku pływa tylko od Święta:) Zamiast niej,  na niewielkiej ilości oleju i masła,  podsmażam czerwoną paprykę, pieczarki i cebulę, dolewam wody, trochę podgotuję i dodaję zakwasu. Obowiązkowo podaję z pieczonymi ziemniakami. Właśnie przedwczoraj mieliśmy taki obiad:)

  • Autor: megi65 Data: 2016-03-01 14:07:39

    Żurek - ziemniaki w kostkę i boczuś przesmażany z cebulką )mężowaty kleks białej śmietany .
    Kiedyś bardzo dawno temu skwareczki zmielone i do ciepłego żuru.

    Barszcz biały na kwasie z kapusty kiszonej zawsze z szerokim makaronem lub kluseczkami ''smykanymi'' z deseczki .

    Takiej wersji zup trzymamy się od stuleci w naszej rodzinie smug.

  • Autor: Herbaciana Data: 2016-03-01 17:37:30

    Megi, co to są smykane kluseczki? Ja teraz na etapie wegetariańskich obiadów, więc może bym skorzystała. Proszę.bow

  • Autor: Wkn Data: 2016-03-01 17:48:24

    Bo one się pewnie tak "zesmykują" z deski, ciachane nożem prosto do wrzątku, czy jakoś tak. Trzeba pożebrać o przepis.

  • Autor: megi65 Data: 2016-03-01 19:27:08

    Bingo ...tylko babcia noża nie brudziła, skoro łycha była ''na podorędziu'' wink2.
    Przepis hmm mąka z młyna , jajca z kurnika i trochę wody - to zapamiętałam .

  • Autor: megi65 Data: 2016-03-01 19:24:53

    Moja Droga ....
    Smykane kluseczki (po kujawsku ) to ogólnie znane lane kluski .
    Specjalistką była moja babcia -ciasto myk na pokrywkę od gara i ...łyżką smykała kluseczki na wrzątek.
    Ciasto zazwyczaj było na kaczych jajcach, takie puchate, o przedziwnych kształtach , lubiłam na nie patrzeć na talerzu i widziałam wszystkie ... postacie z bajek wink2.

  • Autor: Wkn Data: 2016-03-01 19:35:46

    Fajnie mieć takie wspomnienia. Do koperkowej zupy byłyby dobre, rozmarzyłam się...

  • Autor: Herbaciana Data: 2016-03-02 08:32:00

    Mogą być jako zupa mleczna? Czy bardziej na wodzie i z sokiem? U mnie < w moim regionie> ciasto na lane jest bardzo rzadkie, a tu widzę chyba gęściejsze, skoro puchate. Kaczych jajek mam dostatek, więc wypróbuję.smiley2

  • Autor: mggi63 Data: 2016-03-02 09:07:45

    U nas też lane kluski to z kubasa były lane na mleko lub rosołek :) Bo łychą brane czyli kładzione to były również w repertuarowym menu ale to już inna bajka...

  • Autor: majolika Data: 2016-03-05 01:36:40

    Biały barszcz to  ludowa, wiejska, rustykalna zupa. Tak naprawdę pochodzi z południa Polski i na północy Polski była nieznana. dopiero z 20-30 lat, jak się rozprzestrzeniła) Dodaje się wiec do niej tradycyjne dodatki i w sposób tradycyjny. Nawet podaje się go nie na jakiejś wyszukanej porcelanie, tylko najlepiej w kamionce, zgrzebnie, na ludowo. Ja raz miałam okazję próbować go w jakiejś restauracji w dość eleganckiej formie. Przyznam - było to dość ciekawe doświadczenie kulinarne. Był podany w czystej postaci, niezabielany. Był oprószony majerankiem, posypany niewielkimi kosteczkami smażonej wędzonki. Dodatkiem były ziemniaczane specjalnie wypiekane chipsy, a na środku jajko w koszulce, ale takie prawie twarde, tylko leciutko mokre w środku. Mnie smakowało.

  • Autor: Wkn Data: 2016-03-05 09:00:08

    Z jajkiem w koszulce i czipsami chętnie bym zjadła, tylko jak te czipsy wypiec odpowiednio ha...

  • Autor: Kormag Data: 2016-03-05 15:54:05

    A moze to byly chipsy z obierkow, poniekad bardzo smaczne.

  • Autor: piszczalka Data: 2016-04-15 08:05:23

    U mojej babci w zurku zawsze pływały grzyby, to był najlepszy barszcz jaki pamietam z dzieciństwa.
    Osobiscie barszcz robie z ziemniakami i kiełbaska. Dzieci jak były małe uwielbiały z jajkiem teraz juz nie chca.

  • Autor: Wkn Data: 2016-04-15 08:34:00

    Smaki si? zmieniaj?. Sama w przesz?o?ci wczesnopodstawówkowej nie tkn??abym ?ledzia, a za to poch?ania?am kanapki z pasztetow? i sorow? cebul? (brrrrrrr, a fuj). Teraz ?ledziem, szczególnie w dobrej sa?atce nie pogardz? - jeszcze nie ka?dy kusi, ale za to kanapki z pasztetow? i surow? cebul? ju? ?adne happy2

    Barszcz wiosn? smakuje jako? najlepiej :D

Przejdź do pełnej wersji serwisu