Forum

Kuchenne porady

Barwniki do mas maślanych i czekolady

  • Autor: bonieś Data: 2018-10-02 14:24:34

    Witam, 
    bardzo prosze o pomoc w wyborze barwników, którymi da się zabarwic ładnie np krem na bazie masła. Przeglądałam oferty w znanych cukrowych sklepach internetowych i jest tam masa barwników, ale przy wielu jest informacja, że rozpuszczaja sie tylko w produktach zawierajacych wodę. Takze barwniki w proszku.
    Piekę okazjonalnie, na potrzeby nielicznej rodziny, więc nie chcę wydawać dużych pieniędzy, bo to sie wszystko przeterminuje.
    Kochani, poradźcie, czego używacie do kremów, żeby się ładnie rozpuszczało i nie trzeba był użyć całego opakowania na raz?

  • Autor: bonieś Data: 2018-10-03 21:20:31

    Znalazłam coś takiego, jak na zdjęciu. Czy ktoś używał?

  • Autor: Lea2 Data: 2018-10-04 00:13:24

    Witam smiley
    Barwniki spożywcze zawierają szkodliwe dla zdrowia substancje, których ja staram się unikać. Barwniki spożywcze można jednak zastąpić barwnikami naturalnymi, które nie zaszkodzą zdrowiu. 
    Aby zabarwić daną masę, to trzeba trochę poeksperymentować i fodadać tyle barwnika naturalnego by uzyskać odpowiednio intensywny kolor. 
    Najpierw trzeba naturalnym barwnikiem, ktôrym jest sok wyciśnięty z owoców wymieszać z cukrem pudrem i dopiero wtedy moźna go połączyć z masą.
    I tak odpowiednio, np. żeby uzyskać kolor żółty, to trzeba dodać do masy łyżeczkę lub więcej kurkumy.
    Do uzyskania koloru jasnoróżowego potrzebnych jest kilkanaście malin świeżych lub mrożonych, które najpierw trzeba przetrzeć przez sitko.
    Aby zrobić czerwony kolor, to trzeba wyciśnięty sok z buraków wymieszać z cukrem pudrem, a następnie dodać go do masy. A jeżeli chcesz uzyskać purpurowy kolor, to wtedy trzeba dodać kilka kropel soku z cytryny.
    Kolor pomarańczowy uzyskasz z z soku lub startej marchewki.
    Aby uzyskać pastelową zieleń, to trzeba rozetrzeć plłowè małego awokado. A bardziej intensywną zieleń didając szpinak lub spurulinę albo chlorellę w proszku.
    Jeżeli chcesz uzyskać kolor niebieski, fioletowy lub purpurowy, to trzeba rozetrzeć przez sitko kilkanaście świeżych lub mrożonych jagód lub jeżyn.
    Natomiast kolor bordowy uzyska się z hibiskusa, ktôry trzeba zmielić na proszek i dodać do masy.
    Można też zabarwić masę dodając kolorową żelatynę w płatkach.
    Życzę powodzenia w zabawie z kolorami ... :) Pozdrawiam :)

  • Autor: bonieś Data: 2018-10-04 11:53:24

    Bardzo dziekuję za tak obszerne wskazówki cheesy, moze je kiedyś wykorzystam smiley2 Tym razem spróbuje jednak barwniki syntetyczne, bo to dużo mniej roboty, a poza tym, używam ich naprawdę 2-3 razy w roku, więc szkodliwość nie będzie duża wink

  • Autor: Wróbelek Data: 2018-10-19 09:50:26

    Używam takich w proszku i dobrze się rozprowadzają w kremie maślanym, bitej śmietanie czy kremie budyniowym.
    Na zdjęciu mój ostatni wypiek- tort minecraft dla córci na urodziny. Zielony krem budyniowy zabarwiony barwnikami spożywczymi. A ponieważ skończył mi się zielony to dałam niebieski i żółty i jak widać z wsypania dwóch powstał jeden zielony.

  • Autor: bonieś Data: 2018-10-30 07:08:38

    Dzięki za odzew happy
    Juz kupiłam te barwniki i nawet wypróbowałam. Niektóre ładnie barwia, np niebieski, ale czerwonego trzeba dac bardzo duzo, zeby uzyskac odpowiedni kolor. Wychodzi bardziej różowe, niż czerwone. Kupiłam też wybielacz Wiltona, ten sprawdza sie świetnie. 
    Pozdrawiam smiley

Przejdź do pełnej wersji serwisu