Forum

Rozmowy wolne i frywolne

Uprawy w gruncie i pod osłonami

  • Autor: mariolan76 Data: 2022-02-14 17:37:55

    Witam wszystkich amatorów ogrodnictwa .
    Dzielmy się  tu swoimi wysiewami, uprawami i zbiorami , sukcesami i porażkami .
    Ja już w tym sezonie zrobiłam pierwsze wysiewy . Moje maleństwa które jako pierwszy wystawiły swoje główki to papryka , por i surfinia . Pozostałe nasionka są bardzo nieśmiałe i jakoś nie mają odwagi się pokazać ale będę cierpliwie czekać i codzienne ich doglądać .

  • Autor: Basialis Data: 2022-02-14 21:10:37

    O jak fajnie, ze juz zaczelas ogrodniczy sezon.Obiecalam sobie ze w tym roku dam sobie na luz i nie bede sie wyglupiac(zle sie czuje).Jednak cos mnie korci, kupilam juz sporo nasion i chyba wiosna tuz tuz.(dzisiaj 12°C)Ciekawi mnie jednak gdzie te nasionka wysiewalas...chyba nie na zewnatrz?Trzymam kciuki za przyszle zbiory.

  • Autor: mariolan76 Data: 2022-02-14 22:00:53

    Nasionka  wysiewałam w domu do pojemniczków z odzysku czyli po pieczarkach czy jakiś tam owocach . Stoją na słonecznym parapecie . Są to roślinki ciepłolubne i mrozu by nie przeżyły a u nas nocami jest mroźno . Jak podrosną to je przesadzę do większych doniczek i będą w domu prawdopodobnie do połowy maja .

  • Autor: Smosia Data: 2022-02-15 08:36:35

    Pięknie i zdrowo rosną maluchy - to zdrowie na ogrodników potem przeleją.thumbsup

    U nas tylko wodne uprawy:
    cebulki 'słoiczkowe na szczypior czekają,
    kiełki słonecznika już podjadam,
    kiełki sojowe rosną też.

    Super, że masz zapał i pomysły. clown

  • Autor: alman Data: 2022-02-15 09:02:50

    Witam Ogrodniczki.
    Ja nie mam szklarni ani tuneli, więc u mnie jeszcze nie widać w zasiewach.
    Nie prowadzę też szerokiej gamy upraw, stąd żadnych porów czy papryk u mnie nie uświadczysz. Ale koło połowy marca z pewnością już dołączę do Was z wymianą spostrzeżeń.
    A wiosna tuż, dziś w prognozach p. Zubilewicz powiedział, że kwitną leszczyny, więc wiosna już za rogiem.

  • Autor: Smosia Data: 2022-02-15 11:13:14

    Paprykę chętnie sadziłabym, ale miejsca brak.
    Seler czy por też - jak wyżej.;((
    Ale może kiedyś, jak pożyczę większy kawał działki lub tunel czy szklarenkę postawimy u nas.

  • Autor: mariolan76 Data: 2022-02-15 11:41:49

    Ja tez nie mam miejsca ale u mnie będą rosły w donicach na podjeździe . W tym celu przez cała zimę zbieram wiaderka z marketów po kwiatach . Maja 10 lub 8 litrowe myśle ze powinny wystarczyć na paprykę czy karłowe  pomidorki . Właśnie wczoraj z racji Walentynek przyniosłam całkiem spora ilość teraz zapoluje  w dzień kobiet . Oni i tak to wywalają do śmieci a ja zrobię dziurki od spodu i wykorzystam . Jak bym miała kupić taka ilość doniczek to pewnie bym otarła się o bankructwo a tak jest ekologicznie i bezkosztowo . 

    Tez nigdy nie siałam tylu rozsad . Najczęściej kupowałam na wiosnę na targu po kilka sztuk ale w tym roku zapragnęłam zrobić samemu i jestem ciekawa co mi wyjdzie . Jeśli będzie klapa to kupię a jeśli wyjdzie to będę wysiewać . Takie chodzenie i doglądanie roślinek jest strasznie relaksujące . Jak poprostu przy tym wypoczywam  . Oczywiście  jestem zmęczona fizycznie ale tak pozytywnie . 

  • Autor: alman Data: 2022-02-15 13:01:47

    Też uwielbiam tą robotę i też wypoczywam, a jak pogrzebię w ziemi, to mam wrażenie, że ta ziemia wyciąga wszystko co złe ze mnie, a pozostaje sama... dobroć.

  • Autor: Smosia Data: 2022-02-16 08:42:43

    ... anielica wings Alman thumbsup
    Każdy sposób dobry na poprawę humoru.

    Donice czy wiadra obsadzam pomidorkami, na dziurkowane dno jeszcze drenaż z potłuczonych doniczek układam /u kociarzy tego surowca nie brakantlers/.
    Nieraz donice przesuwam by jak najdłużej 'łapały słonko i wędrują wokół domu.
    Pomidorki są mniejsze od tych z gruntu, ilość też.
    Może gdybym super ziemię /workowaną, sklepową/ wsypała wyszłyby lepiej??

    W tym roku debiutują u nas grządki podwyższone - w ramach drewnianych, z zawiasami /podarunek od rodzinki co kupiła za dużo/.
    Jak wypadną dobrze, to kupimy parę.

  • Autor: ekkore Data: 2022-02-16 13:03:38

    U mnie wszystko na ziemi workowej - mam skrzynie, wyłożone folią,  na to ziemia sklepowa i kompost. A i tak wszystko mniejsze i mniej kształtne niż sklepowe.
    Najlepiej rosną prezenty od kompostu, samosiejki.
    Myślę,  że te sklepowe to nawożene są i pryskane - u mnie nie ma pryskania to ekosystem połowę wszamie.

    Tak u mnie rośnie. Potem robi się busz z tego.

  • Autor: alman Data: 2022-02-15 12:58:53

    No ja też nie mam miejsca /na działce dominują krzewy i kwiaty/, ale kilka selerów zawsze sadzę, z boku grządki z pomidorkami koktajlowymi... tak dla części zielonej raczej, żeby było co skubnąć...podobno selery dobrze się "kolegują" z pomidorami.

  • Autor: ekkore Data: 2022-02-15 13:38:03

    Ja nie mam warunków do wysiewania,  w garażu za ciemno,  w domu koty i brak parapetów. 
    Miejsce to nawet mam, tylko nie mam czasu.
    Mam skrzynie na pomidorki i ostre papryki oraz zioła- bazylię itp, resztę odpuściłam,  bo ekosystem jest szybszy ode mnie i wszystko zjada nim dojrzeje.
    Miałam rozmaryn powyżej pasa sięgał,  ale za ciasno mu się zrobiło w skrzyni, przesadziłam do gruntu i zdechł. Obcięłam na zimę,  zobaczymy czy coś odbije.
    Chcę kupić jeszcze drzewko brzoskwiniowe, może coś jeszcze i wystarczy.

  • Autor: alman Data: 2022-02-18 15:17:22

    Witam. Melduję, że dziś dokonałam pierwszych zakupów nasion na bieżący sezon. Zakupy przypadkowe, bo byłam w spożywczym, a tam zawsze wiosną pojawia się regał niewielki w kąciku z nasionami. Więc nabyłam burak ćwikłowy Opolski, rzodkiewkę dwie odmiany, rukolę, cukinię zieloną i kabaczek, dwie odmiany ogórka Polan i Śremski, jarmuż, jakąś f. szparagową i kwiat nagietka.
    Zatem sezon uznaję u mnie za otwarty.
    Muszę jeszcze udać się w inne rewiry po f. szparagową Jagusia, cukinię żółtą i pasiastą Tapir, a także koper i pietruszkę naciową oraz jakieś sałaty może.. Nasiona pomidorów mam swoje. Więcej na tych swoich zagonach nie zmieszczę.
    Od razu poczułam wiosnę i humor mi się poprawił.

  • Autor: mariolan76 Data: 2022-03-13 13:53:29

    Wiosna coraz bliżej a u mnie na parapetach coraz tłoczniej . Moja papryka już przepikowana  i rośnie jak szalona . Surfinie tez robią wyścigi a pomidorki dostały już liści właściwych wiec w tym tygodniu tez pewnie dostaną nowe domki . Kwiaty  wysiane ale czekam na pierwsze zielone a arbuzy dopiero przebijają się  na powierzchnie . Selery , pory i cebulka tez przepikowane i rosną bardzo wolno . Jak na ta chwile jestem bardzo zadowolona i mam nadzieje ze tak  pozostanie do końca sezonu . A jak jest u Was już ktoś ma jakieś roślinki wysiane na parapecie ?

  • Autor: ekkore Data: 2022-03-13 21:29:17

    Ja kupiłam ziemię.
    Myślę, że na koniec marca/początek kwietnia, pojadę po sadzonki.
    Mam nadzieję,  że to ostatnie zimno już. 
    W tym roku tylko zioła,  ostre papryki i pomidorki, jak i poprzednio. Na więcej nie mam czasu. 
    Może kupię drzewko brzoskwiniowe.

  • Autor: Smosia Data: 2022-03-14 09:16:15

    Podziwiam, wyjątkowo dorodne i wczesne sadzonki.
    Ja planuję, kupuję nasiona i ziemię, zbieram kubki, foremki.
    Teraz parapet pustawy - kiełki prawie zjedzone i czas nowe wysiać /jakie?? nie wiem/, cebulki 'wodne szczypior wypuściły. I tyle.

  • Autor: Smosia Data: 2022-03-21 09:37:52

    Ja mam już kalarepkę na wierzchu - szok, bo wysiałam ją najpóźniej.
    Pomidorki pęcznieją, a seler 'śpi jeszcze - może nasiona są słabsze.

  • Autor: mariolan76 Data: 2022-03-17 14:10:17

    Miałam pikować pomidory ale niestety do sklepu nie dowieźli doniczek i muszę poczekać do poniedziałku .
    Smosia pytasz o kalarepkę tak to jest idealny czas na wysiew tylko  jak wykiełkują to wystawiaj ja na zewnątrz bo one nie lubią upałów jakie mogą być na parapecie jak swieci słonko   .  Teraz możesz wysiewać sałaty , buraczki liściowe , bób , arbuzy, groszek cukrowy , rabarbar . Jest tez ostani moment na wysiew pora i cebulki z nasion . Na  Seler to już raczej jest bardzo późno ale może jeszcze Ci coś wyjdzie .  Można  tez zaczynać wysiewać kwiaty jednoroczne na rozsadę .

  • Autor: Smosia Data: 2022-03-18 09:14:00

    Dzięki - nie wiedziałam o kalarepie i pewnie bym ją sparzyła na parapecie.
    Nad selerem długo myślałam, bo szkoda mi cennego miejsca na grządkach.
    Ma termin siewu pod osłony II - III, jak nie wyjdzie, to trudno.

    Kwiaty u nas będą tylko siane - w miejscach zacienionych i tam gdzie trawnik jest słaby, posadzę też groszek pachnący.
    Kupiłam mieszanki ziół przeciw kleszczom i komarom - wysiejemy wokół domu.

    Rabatek kwiatowych nie mam, wszystko zacieniają krzaki i drzewa.
    Najlepiej wychodzą nam fiołki dzikie, samosiejki /przywieźli je razem z drewnem kominkowym od leśników/ - już kwitną i mocno pachną.
    Pędzę do moich roślinek :)

  • Autor: mariolan76 Data: 2022-03-18 12:03:42

    A co to za zioła przeciw kleszczom i komarom bo przyznam się ze nie słyszałam ?

  • Autor: Smosia Data: 2022-03-18 18:28:08

    To jakaś nowość:
    "Mieszanka roślin odstraszających komary i kleszcze'
    Kompozycja roslin wydzielających zapach, który działa odstraszająco na komary i kleszcze, ma też zastosowanie kulinarne...
    Wysiać pod osłony w III-IV lub do gruntu w V - miejsca gdzie najczęściej przebywamy, najlepiej słoneczne.

    Na fotce chyba miętę widzę, koper, reszty nie znam a składu nie ma w opisie.
    Ja kupiłam w markecie ogrodn-budowl /mrówka lub brico-marche/.

  • Autor: Smosia Data: 2022-03-18 18:32:12

    Takie torebki kupiłam, ale być może są też innych producentów?

  • Autor: mariolan76 Data: 2022-03-20 17:10:41

    Bardzo dziękuje poszukam jak będę w mrówce . Człowiek całe życie się uczy . Jak zdobędę to zasieje i postawie w donicy na  balkonie to będzie można wieczorem spokojnie posiedzieć .

  • Autor: Smosia Data: 2022-03-21 09:34:11

    Oby zadziałały, bo inaczej będą tylko do zupy laugh4

  • Autor: mariolan76 Data: 2022-03-21 22:28:50

    Byłam dzis w mrówce ale niestety u nas takiej mieszanki nie maja . Niestety ja powinnam mieć zakaz wchodzenia do działów ogrodniczych bo tradycyjnie z pustymi rękoma nie wyszłam .
    Dziś przepikowałam moje pomidory i rodzynka brazylijskiego i jestem padnięta . Tradycyjnie wysiałam z każdej odmiany po kilka nasionek więcej a kiedy skiełkowały to szkoda mi było wywalić i takim sposobem mam ponad 100 sadzonek . Troszkę zawiozę jutro rodzicom ale i tak mam więcej niż potrzebuje i teraz zastanawiam się jak to poupychać raz na parapetach a potem w ogrodzie . 

    Zrobilam tez eksperyment . Jakiś czas temu zobaczyłam filmik w necie jak można zrobić sadzonkę róży z takiej kupionej w kwiaciarni . Miałam piękne róże po dniu kobiet a kiedy padły stwierdziła, ze nie mam nic do stracenia i postanowiłam je ukorzenić . Dziś zaglądam a tam wszystko zieleniutkie i puszcza nowe odrosty . Jestem w szoku bo jeśli nic mi się nie popsuje to wyglada ze będę mieć własne sadzonki róż . 

  • Autor: alman Data: 2022-03-22 08:07:13

    No brawo! prawdziwa ogrodniczka z Ciebie, nie tam jakaś amatorka. Powodzenia.

  • Autor: mariolan76 Data: 2022-03-22 12:59:59

    Amatorka i to jeszcze jaka amatorka tylko bardzo uparta i ciekawa świata.

  • Autor: Smosia Data: 2022-03-22 11:35:37

    Szkoda, może znajdziesz w innych marketach.
    Róże tak hodować to jest coś - podziwiam i gratuluję sukcesu.
    I masz już sadzonki na piękną rabatkę różaną. Niech ślicznie rosną i cudnie pachną.

  • Autor: Smosia Data: 2022-03-28 08:07:28

    Mój seler zaczyna wychodzić, tylko parę nasionek ruszyło, ale i te cieszą.
    Przykryłam go plastikową, przeźroczystą pokrywką, niezbyt szczelną i wtedy zaczął kiełkować.

  • Autor: mariolan76 Data: 2022-04-02 17:33:09

    Moje uprawy parapetowe odpukać maja się dobrze mimo zimy za oknem . Moje pomidorków , które były wysiane jako pierwsze tak eksperymentalnie maja już paczki kwiatowe a wczoraj przesadziłam je do większych doniczek . Reszta wysiana później jest znacznie mniejsza a niektóre dopiero wczoraj przepikowałam. Papryka tez ma paki kwiatowe . Rodzynek brazylijski tez kwitnie i nawet zauważyłam  już pierwszego maleńkiego owocka . Selery po pikowaniu doszły do siebie i całkiem nieźle teraz zaczęły rosnąć . Pory i kalarepka niestety już nie wyglada tak dobrze . Podejrzewam ze w domku maja za ciepło ale nie mam co z nimi zrobić a przecież na śnieg ich nie wystawie . Kwiaty przepikowałam i nawet wszystkie ładnie się podniosły a reszta świeżo posiana czeka na wschody . Teraz myśle do świat mam wolne nie licząc oczywiście podlewania . Potem kolejne wysiewy i pikowania . Jak ja lubię ten czas kiedy można pogrzebać w ziemi i cieszyć się jak coś urośnie czy zakwitnie .

  • Autor: Basialis Data: 2022-04-02 20:05:12

    O Matko, toz to prawdziwe ogrodnictwo Brawo Mariola

  • Autor: Smosia Data: 2022-04-03 11:47:26

    Podziwiam i szanuję wysiłek ogromny, by taaaką plantację obrobić.
    Życzę ocieplenia w pogodzie, byś mogła posadzić w gruncie te cudeńka.
    Masz tunel w tym roku?
    U mojej kolejnej sąsiadki nowy stanął.
    Ja chyba postawię szklarenkę, podgrzewaną /i tu jest problem-czym i jak a przede wszystkim za ile/.

  • Autor: Smosia Data: 2022-04-05 08:23:18

    Kalarepka, jak pisałaś, woli chłód od parapetowej szklarni.
    Swoje siewki wyniosłam do piwnicy, stoją przy wschodnim okienku i po 1szej nocce wyglądają dobrze, zrosiłam je wodą.
    Wypuszcza 1sze listki i już niebawem zacznę pikowanie.
    Fajny czas, trochę zabawy i duuużo dumy ze swoich plonów.thumbsup

Przejdź do pełnej wersji serwisu