Przepisy

Bigos dwudniowy

  • Stopień trudności

    Średnio trudny
  • Czas wykonania

    Długi
  • Ilość porcji

    12 porcji

Składniki:

1 kg świeżej kapusty

1 kg kiszonej kapusty (jeśli kwaśna, nieco mniej)

4 plastry surowej karkówki

1/2 kg mięsa wieprzowego z szynki

4 kiełbaski śląskie

1 łyżka oleju

sól, pieprz

2 liście laurowe

2 suszone podgrzybki

6 ziaren jałowca

ok. 2 l wody

sól, pieprz, ostra papryka,

mielony kminek lub przyprawa do bigosu

1-2 łyżki koncentratu pomidorowego

Opis:

Od pewnego czasu nie wyobrażam sobie świąt bez bigosu. Jest to potrawa o tyle wdzięczna, że na wyjazdach i po chłodnych spacerach rozgrzewa, a w dodatku można ją przygotować na bazie pieczonych świątecznych mięs. Jeśli nie mamy w zwyczaju przyrządzać domowych pieczeni, a zachciało się nam bigosu, wystarczy podsmażyć kilka rodzajów mięsa i kiełbasy i dodać do mieszanej kapusty - pół na pół świeżej i kiszonej. Bo bigos z mieszanej kapusty jest najlepszy na świecie - zgodzicie się ze mną?

 

Świeżą kapustę pozbawić zewnętrznych twardych liści, umyć, wyciąć głąb, poszatkować w krótkie paski. Przełożyć do dużego garnka, dodać kapustę kiszoną (jeśli jest zbyt kwaśna, odcisnąć lub zmniejszyć jej ilość nawet o połowę). Zalać wodą, dodać liść laurowy, osolić, przykryć i gotować przez kilka godzin na niezbyt dużym ogniu.
Mięso oczyścić, pokroić w grubą kostkę, zrumienić na oleju, osolić, dodać do wstępnie ugotowanej kapusty. Na tej samej patelni zrumienić plastry kiełbasy i dodać do kapusty i mięsa. Wymieszać z plastrami suszonych grzybów, zgniecionymi ziarnami jałowca, mielonym kminkiem, przykryć i odstawić do wystudzenia, a następnie wstawić w chłodne miejsce.
Następnego dnia gotować bigos na niewielkim ogniu do miękkości mięsa. Połączyć z koncentratem pomidorowym, przyprawić solą, pieprzem, ostrą papryką i opcjonalnie przyprawą do bigosu. Gotować jeszcze chwilę, jeśli trzeba odparować nadmiar płynu.

Podawać gorący z pieczywem lub ziemniakami.

Przepis udostępniony przez:

Wkn
Przejdź do pełnej wersji serwisu