Przepisy

Dżem jeżynowo-waniliowy

  • Stopień trudności

    Bardzo łatwy
  • Czas wykonania

    Krótki
  • Ilość porcji

    12 porcji

Składniki:

1 kg jeżyn leśnych lub ogrodowych
1 laska wanilii
35 dag cukru
1 łyżka soku z cytryny
1 żel-fix 3:1 (na 1 kg owoców)

Opis:

Dżemy jeżynowe do naleśników robię tylko z jeżyn leśnych. Mają co prawda dużo mniejsze niż te ogrodowe, ale są bardzo aromatyczne. Taki dżem warto przetrzeć przez sito, żeby pozbyć się twardych pestek, ale pozostała masę można wymieszać z mlekiem i otrzymać pyszny koktajl... oczywiście po przecedzeniu ;)

Jeżyny oczyść, umyj, przełóż do garnka, zasyp cukrem, dodaj ziarenka laski wanilii, sok z cytryny, żel-fix. Wszystko wymieszaj, włącz kuchenkę, doprowadź do wrzenia. Zmniejsz temperaturę, gotuj przez 3 minuty, wyłącz palnik, mieszaj przez kilka chwil. Dżem zblenduj, a następnie przetrzyj przez sito, aby pozbyć się twardych pestek.
Dżem przełóż do czystych słoików, zakręć szczelnie, odstaw do góry dnem do ostygnięcia.
Dżem podawaj do naleśników.


Rada:
- Nie wyrzucaj pestek z resztą masy, które pozostały na sicie - wykorzystasz je do smacznego koktajlu mlecznego. Wystarczy, że zmieszasz je ze szklanką mleka i odstawisz na jakiś czas, a następnie przecedzisz przez sito (możesz też sięgnąć po ulubione dodatki smakowe do koktajli). 

- Nie wyrzucaj pustej laski wanilii, możesz wykorzystać ją do kompotu lub przygotować domowy cukier o zapachu wanilii. Wystarczy, że skórkę wanilii umieścisz w słoiku, zasypiesz cukrem, zakręcisz i odstawisz na 3 tygodnie.

Przepis udostępniony przez:

Wkn
Przejdź do pełnej wersji serwisu