Przepisy

Kania jak kotlet schabowy

  • Stopień trudności

    Bardzo łatwy
  • Czas wykonania

    Krótki
  • Ilość porcji

    4 porcje

Składniki:

4 duże kapelusze czubajki kani (o średnicy ok. 12-15 cm każdy)

wersja podstawowa:

szczypta soli

szczypta świeżo zmielonego pieprzu

wersja ziołowa:

szczypta soli

2 łyżki sosu sojowego jasnego

1/6 łyżeczki ziół prowansalskich

szczypta ostrej papryki

wersja serowo-ziołowa:

szczypta soli

szczypta świeżo zmielonego pieprzu

4 czubate łyżki twardego dojrzałego sera, np. cheddara, grana padano, parmegiano regiano

do panierowania:

2 jajka

1 szkl bułki tartej

ew. 1/3 szkl mąki pszennej

Opis:

Z kotletem schabowym wspólny ma oczywiście wyłącznie wygląd, smak jest zupełnie inny. Ale już tak się przyjęło w większości grzybiarskich rodzin, że na kanię w panierce smażoną na patelni mówi się "Schabowy z kani". Tu gdzie mieszkam, rzadko trafiają się kanie. Las odkrywa swoje tajemnice raczej przed miejscowymi niż przed mieszczuchami wdzierającymi się na nie swój teren. Tym mocniej ucieszyłam się z kilku dorodnych okazów czubajki kani, którą z przyjemnością przyrządziłam jak kiedyś mama, a przed nią jej mama. W soli, jajku i bułce. No, może niezupełnie... nie mogłam powstrzymać się przed sięgnięciem po kilka malutkich słoiczków z przyprawami.

Tylko uwaga! Zanim przyrządzisz tego smacznego grzyba o bardzo charakterystycznym wyglądzie i zapachu, upewnij się, że wiesz, jak rozpoznać kanię.

 

Z kani odciąć same kapelusze, oczyścić. Jeśli kapelusze będą miały wyraźny wystający czubek, można go ściąć, aby grzyb równo przylegał do powierzchni patelni podczas smażenia.

Wersja podstawowa:

Jajka rozkłócić z solą i pieprzem. Kapelusze kani zanurzać w jajku, następnie w bułce tartej (aby panierka była grubsza, czynność można powtórzyć). Smażyć w płytkim oleju pokrywającym całą powierzchnię patelni z obu stron na rumiano. Podawać na ciepło.

Wersja ziołowa:

Kapelusze kani równomiernie pokryć marynatą z sosu sojowego wymieszanego z solą, ziołami prowansalskimi i ostrą papryką. Panierować w mące, następnie w jajku i bułce tartej. Jeśli lubimy grubą panierkę można bardzo ostrożnie powtórzyć zanurzanie w jajku i bułce tartej. Smażyć w płytkim oleju pokrywającym całą powierzchnię patelni z obu stron na rumiano. Podawać na ciepło na kromce świeżego pieczywa z sałatą.

Wersja serowo-ziołowa

Jajka rozkłócić z solą i świeżo zmielonym pieprzem. Kapelusze kani zanurzać w jajku z przyprawami, następnie pokryć drobno startym serem, ponownie ostrożnie zanurzyć w jajku, uważając, aby ser nie odpadł.

Smażyć w płytkim oleju pokrywającym całą powierzchnię patelni z obu stron na rumiano. Podawać na ciepło.

Przepis udostępniony przez:

Wkn
Przejdź do pełnej wersji serwisu