Przepisy

Leczo od magda_i

  • Stopień trudności

    Łatwy

Składniki:

kiełbasa
trochę boczku (dla smaku)
1 duża cebula (lub 2 średnie)
ząbek czosnku
pieczarki
cukinia
papryka
pomidory (lub sok pomidorowy)

przyprawy:
sól, pieprz, pieprz ziołowy, bazylia i dużo oregano

Opis:

Tekst jest długi ale polecam- warto poświęcić minutę więcej:)

Z premedytacją nie podałam dokładnych informacji ponieważ do lecza ilość składników dobieram "na oko":)a poza tym jest to rzecz upodobań kulinarnych.
Trzymam się jednak kilku zasad i odpowiedniej kolejności dodawania.
(Niezbędna będzie patelnia i garnek)

KIEŁBASA i BOCZEK

W pierwszej kolejności smażymy na patelni kiełbasę oraz boczek. Mięso powinno być chrupiące ponieważ po usmażeniu będzie dusiło się w sosie przez co nieco zmięknie. Można dosypać tu trochę oregano.Gotową kiełbasę przerzucamy do garnka zostawiając na patelni odrobinę tłuszczu.



CEBULA i CZOSNEK
Cebulę kroimy na ćwiartki i następnie na dosyć szerokie plasterki. 
Następnie szklimy na tłuszczu po kiełbasie. Lekko solimy. Pod koniec smażenia dodajemy starty ząbek czosnku (można wrzucić go bez tarcia ale wtedy potrawa ma słabszy aromat). Należy też uważać,żeby czosnek się nie przypalił - może wtedy zrobić się gorzki. Zeszkloną cebulkę przerzucamy do kiełbasy.


PIECZARKI
Pokrojone na plasterki pieczarki smażymy na patelni. Dodajemy sól, pieprz, pieprz ziołowy i DUŻO oregano. Pieczarki mają mdły smak dlatego na tym etapie należy przyprawić je według uznania. Usmażone wraz z sosem, który puszczą przelewamy do kiełbasy i cebuli.


CUKINIA
Cukinię obieramy i kroimy w dosyć dużą kostkę (w trakcie smażenia zmniejszy się). Smażymy na patelni po pieczarkach na dosyć dużym ogniu kontrolując, aby nie zdążyła puścić soku tylko lekko się przyrumieniła. Lekko podsmażoną, jeszcze dosyć twardą wrzucamy do garnka.


PAPRYKA
Są 2 sposoby dodania papryki:
1. Jeśli lubimy chrupką to kroimy w kostkę i wrzucamy bezpośrednio do garnka.
2. Jeśli potrawę robimy dla gości i nie chcemy ryzykować zadławieniem skórką warto najpierw przypalić połowy papryk w piekarniku i usunąć skórę ale trzeba pamiętać,że papryka zmniejszy przez to swoją objętość.
Ja z lenistwa wybrałam wersję 1 :)


POMIDORY
Jeśli jest pod ręką sok pomidorowy to jak najbardziej można go dodać. Ja jednak wolę w trakcie jedzenia czuć kawałki warzyw dlatego sparzone, obrane ze skórki pomidory kroimy na kawałki i dodajemy do reszty. Przyprawiamy do smaku.

* Jeśli potrawa jest zbyt sucha to uzupełniamy sokiem pomidorowym lub samymi pomidorami tylko tak,żeby nie stała się zupą.

* Jeśli jest zbyt wodnista to można odlać trochę sosu do słoiczka, poczekać aż lekko ostygnie, dodać mąki przennej,wstrząsając energicznie wymieszać, dolać do potrawy i doprowadzić do wrzenia (pamiętając,żeby nie rozgotować papryki).

* Dla ciekawego kontrastu do miękkich warzyw lecza polecam usmażone na oliwie grzanki przetarte ząbkiem czosnku i posmarowane masełkiem.

Życzę Smacznego:)

Przepis udostępniony przez:

magda_i
Przejdź do pełnej wersji serwisu