Orkiszowo-żytni chleb na zakwasie
-
Stopień trudności
Łatwy
Składniki:
Jeden bochenek:
340 g zaczynu żytniego:
- 50 g zakwasu
- 180 g mąki żytniej 720 typ
- 180 g ciepłej wody
Składniki na ciasto:
- 125 g mąki orkiszowej
- 125 g mąki pszennej 550 typ
- 220 g mąki żytniej 720 typ
- 300 ml ciepłej wody
- 10 g soli
- łyżeczka kminku (opcjonalnie)
- łyżeczka czarnuszki (opcjonalnie)
- łyżka mielonego lnu (opcjonalnie)
Forma do keksówki precyzyjnie obłożona papierem do pieczenia.
Spryskiwacz z wodą
Opis:
Od kilku lat nie jem pieczywa kupnego, tylko własne (piekę raz w miesiącu chleby, następnie mrożę pokrojony). Próbowałam kilku przepisów i wszystkie były dobre, ale jestem wierna od ponad roku tylko temu, z którym się dzielę. Nie wyobrażam sobie nie dodać kminku i czarnuszki. Wam zostawiam to do wyboru :)
Proces otrzymania zakwasu opisałam tutaj: bułki grahamki.
Zaczyn: wieczorem wymieszać zakwas z wodą i mąką, zostawić na noc (na 12 h).
Rano: wszystkie mąki przesiać przez sitko, wymieszać z solą i kminkiem, czarnuszką, lnem, solą, dodać zaczyn. Rozpocząć wyrabianie, dolewając wody. Ciasto będzie klejące i nie da się z niego uformować bochenka. Zostawić ciasto na 15 min. Po tym czasie jeszcze raz wyrobić (krótko, ok. 30 sek.), żeby je odgazować (by zapobiec powstaniu ewentualnych dziur w chlebie) i przełożyć ciasto do foremki. Warto zwilżać rękawiczkę (zawsze wyrabiam chleb w rękawiczkach) w wodzie, wtedy ono szybko odchodzi. Formę z chlebem zostawić na 5 godzin do wyrośnięcia.
Pieczenie chleba:
Nagrzanego piekarnik na 250 st. spryskać wodą, by powstała para i dopiero włożyć chleb do środka. Po 10 min. zmniejszyć temp. do 210 st. i ponownie spryskać piekarnik. Po kolejnych 10 min. zmniejszyć temp. do 180 st. i piec jeszcze chleb przez 30 min. Po wyjęciu z piekarnika, spryskać go wodą.