Ja też znam te kluchy, czasami robię i są przepyszne. W rodzinie mojego męża (pochodzą ze Lwowa) nazywali je szwabami, natomiast u mnie to są cepeliny.Sporo przy nich pracy ale co za smak.
W nawiązaniu do pierwszej oceny: 1) Tak krochmal to nic innego jak skrobia ziemniaczana lub mączka(mąka) ziemniaczana,nie należy jednak mylić z mąką(produktem powstałym w wyniku rozdrobnienia ziaren zbóż).Są to różne produkty.Pisząc,że nie musimy dodawać do potrawy mąki gdy jest tam już krochmal miałam na uwadze ich właściwości zagęszczające,a nie to,że są to te same produkty. 2) Starte ziemniaki ciemnieją . Jednak starkowanie takiej ilości ziemniaków tak by nie zciemniały jest bardzo trudne.Co do odstawienia startych ziemniaków na moment to wyjaśniam,że jest to czas by mechanicznie oddzielone tarkowaniem ziarna skrobii osadziły się na dnie naczynia,a nie pozostały w górnej partii startych ziemniaków.W ten sposób krochmal nie zostanie odrzucony wraz z przesączem,a trafi jako zagęstnik do potrawy. 3)Zgadzam się,że nazwa jest myląca.Nie są to pierogi chociaż farszem nawiązują do nich.Nie są to jednak też pyzy,które są w formie swojej kuliste.Poprawna nazwa znajduje się w moich tagach:SĄ TO KARTACZE.wg.wikipedia.pl" Kartacz – potrawa regionalna bardzo popularna w północno-wschodniej Polsce. Jest to elipsowaty albo kulisty produkt regionalny składający się wewnątrz z przyprawionego mięsa mielonego (np. czosnkiem), a na zewnątrz z masy ziemniaczanej lub mączno-ziemniaczanej. Zamiast mięsa spotyka się również inne wypełnienia takie jak np. grzyby lub kiszona kapusta, a nawet ser."
wolianka (2010-05-07 22:40)
Ja też znam te kluchy, czasami robię i są przepyszne. W rodzinie mojego męża (pochodzą ze Lwowa) nazywali je szwabami, natomiast u mnie to są cepeliny.Sporo przy nich pracy ale co za smak.
anyżella (2010-03-05 23:45)
W nawiązaniu do pierwszej oceny:
1) Tak krochmal to nic innego jak skrobia ziemniaczana lub mączka(mąka) ziemniaczana,nie należy jednak mylić z mąką(produktem powstałym w wyniku rozdrobnienia ziaren zbóż).Są to różne produkty.Pisząc,że nie musimy dodawać do potrawy mąki gdy jest tam już krochmal miałam na uwadze ich właściwości zagęszczające,a nie to,że są to te same produkty.
2) Starte ziemniaki ciemnieją . Jednak starkowanie takiej ilości ziemniaków tak by nie zciemniały jest bardzo trudne.Co do odstawienia startych ziemniaków na moment to wyjaśniam,że jest to czas by mechanicznie oddzielone tarkowaniem ziarna skrobii osadziły się na dnie naczynia,a nie pozostały w górnej partii startych ziemniaków.W ten sposób krochmal nie zostanie odrzucony wraz z przesączem,a trafi jako zagęstnik do potrawy.
3)Zgadzam się,że nazwa jest myląca.Nie są to pierogi chociaż farszem nawiązują do nich.Nie są to jednak też pyzy,które są w formie swojej kuliste.Poprawna nazwa znajduje się w moich tagach:SĄ TO KARTACZE.wg.wikipedia.pl" Kartacz – potrawa regionalna bardzo popularna w północno-wschodniej Polsce. Jest to elipsowaty albo kulisty produkt regionalny składający się wewnątrz z przyprawionego mięsa mielonego (np. czosnkiem), a na zewnątrz z masy ziemniaczanej lub mączno-ziemniaczanej. Zamiast mięsa spotyka się również inne wypełnienia takie jak np. grzyby lub kiszona kapusta, a nawet ser."