Pożywna zupa jarzynowa dla niemowlęcia
-
Stopień trudności
Bardzo łatwy
Składniki:
2 szklanki wody (najlepiej butelkowanej niegazowanej)
2 średnie ziemniaki
2 małe marchewki
1 pietruszka (korzeń)
3 centymetrowy kawałek zielonego pora*
3 brukselki*
1 łyżeczka masła
1 żółtko*
3 łyżki kleiku kukurydzianego lub ryżowego
szczypta soli
szczypta glukozy (do kupienia w każdej aptece)
*składniki oznaczone gwiazdką są przeznaczone dla niemowląt powyżej 4. i 6. miesiąca; odsyłam do literatury związanej z żywieniem niemowląt i małych dzieci, w tym także do tabel dotyczących rozszerzania diety;
Opis:
Przedstawiam prosty przepis na zupę dla niemowlęcia.
Do niewielkiego garnka wlać wodę. Umyć, obrać ziemniaki, marchew, pietruszkę i por. Pokroić w cząstki i wrzucić do wody. Brukselki obrać z zewnętrznej warstwy, umyć pod bieżącą wodą i też dodać do wody. Przykryć garnek przykrywką i ustawić na ogniu. Gotować około 10 minut, po czym zdjąć z ognia, dodać sól i glukozę (stosować wtedy, gdy dziecko zdecydowanie odmawia jedzenia niedoprawionego), dodać masełko i pozostawić jeszcze na około 8 minut na małym ogniu. Wystudzić, w osobnym garnuszku ugotować jajko na twardo, oddzielić białko od żółtka i wkruszyć żółtko do zupy. W tym czasie przygotować blender lub sitko i szeroką łyżkę drewnianą. Zblendować lub przetrzeć na sitku całość do miseczki. Na koniec dodać kleik. Można podzielić na porcje.
Taka zupa to dla mnie najlepsze rozwiązanie, ponieważ mój synek nie przepada za jedzeniem ze słoiczków. Są to papki niedoprawione, mdłe, pozbawione smaku. Dlatego też zdecydowałam się gotować mu takie domowe zupy z odrobiną soli i glukozy (ewent. cukru), ponieważ są smaczne, pożywne i pełne witamin. Czas gotowania nie jest zbyt długi, dlatego warzywa nie rozgotowują się, nie tracąc przy tym swoich wartości. Dodanie kleiku zaś to świetny sposób na zagęszczenie takiej zupy i doprowadzenie jej formy do bardziej treściwej.
Proporcje, które podałam wystarczą na 2-3 dni w zależności od potrzeb i wieku niemowlęcia. Zupę można także rozlać do niewielkich słoiczków i zapasteryzować.
UWAGA: Podstawą takiej zupy jest zazwyczaj marchew i ziemniak. Można taką zupkę modyfikować poprzez dodawanie innych warzyw, takich jak kalafior, szpinak, pomidor, fasolka lub seler.