Przepisy

Przygotowanie dodatków do ciast

  • Stopień trudności

    Łatwy

Składniki:


Rajskie jabłuszka




















Skórka pomarańczowa lub cytrynowa
















Agrest, czereśnie, wiśnie i jarzębina




















Marchew.












Owoce i warzywa w syropie cukrowym (kandyzowane):
do wypieku keksów, serników, pierników, ciast drożdżowych, tortów, niezbędne są bakalie jak: figi, daktyle, rodzynki, migdały, skórka pomarańczowa, anżelika...
W warunkach domowych owoce w syropie sporządza się przez okres 3 dni, dodając każdego dnia po 30% cukru, co jest konieczne ze względu na powolny proces nasycania owoców cukrem.
Owoce w syropie wymagają dużej ilości cukru, ponieważ jest on głównym środkiem konserwującym
Stosunek cukru do owoców powinien wynieść jak 1:1, tj na 1kg owoców dajemy 1 kg cukru

Opis:

Jabłuszkaka jeszcze niezupełnie dojrzałe, umyć, obrać ze skórki, usunąć gniazda nasienne, pokroić na części, włożyć do zakwaszonej octem lub kwaskiem wody.
Do 1/2 l wody dodać 35 dag cukru (1 i 1/3 szkl) i zagotować. Kiedy cukier zostanie rozpuszczony, dodać jabłka lub gruszki i pod przykryciem gotować owoce na wolnym ogniu przez około 10 minut, po czym odstawić do następnego dnia.
W drugim dniu owoce ostrożnie odcedzić, do syropu dodać następne 30 dag cukru (czubata szklanka), syrop podgrzewać do rozpuszczenia cukru, po czym włożyć odcedzone jabłka lub gruszki i gotować na wolnym ogniu przez około 20 minut. Odstawić do następnego dnia.
Trzeciego dnia postępować podobnie, po wyjęciu owoców dodać ostatnią część cukru (1i 1/3 szk), syrop podgrzewać do rozpuszczenia cukru, włożyć odcedzone owoce i gotować na wolnym ogniu bez przykrycia około 30 minut.
pod koniec gotowania dodać kwasek cytrynowy 1/2 łyżeczki.
Tak przygotowane owoce nałożyć do wyparzonych słoików i szczelnie zamknąć.







Skórka pomarańczowa lub cytrynowa:
Owoce dokładnie umyć pod ciepłą wodą, zdjąć skórkę uprzednio podzieloną na cząstki i namoczyć ją w wodzie.
po 12 godzinach skórkę odcedzić z wody, pokroić w drobną kostkę lub pozostawić w kawałkach. Sporządzić syrop jak w przepisie na jabłka, gruszki czy rajskie jabłuszka.
Skórkę gotować w syropie na wolnym ogniu przez 3 dni, po 15 minut, dodając każdego dnia po 30% cukru; ostatniego dnia dodać 1/2 łyżeczki kwasku cytrynowego. Skórkę włożyć do wyprażonych słoików, kładąc na wierzch krążek pergaminu lub tomofanu. Słoiki zakręcić i odstawić do przechowania.


Do dekoracji tortów i ciast bardzo przydatne są owoce drobne i kolorowe jak agrest,, czereśnie, wiśnie, czy jarzębina.
Proporcja cukru do owoców wynosi tak jak w poprzednich przepisach 1:1
Sporządzając w syropie czereśnie czy wiśnie, które mają dużo soków należy do przygotowania syropu dodać tylko 2 - 3 łyżeczki wody, aby cukier tylko się rozpuścił.
owoce włożyć do przestudzonego syropu i lekko podgrzewać przez 20 minut, nie dopuszczając do zagotowania, po czym odstawić do następnego dnia. po 24 godzinach owoce wyłowić,, dodać cukier (1/3) rozpuścić go w soku, dodać odcedzone owoce i podgrzewać na małym ogniu przez 15 minut, po czym odstawić pod przykryciem przez następną dobę.
Przystępując do ostatniego zagęszczania syropu, dodać kolejną, ostatnią porcję cukru, rozpuścić w soku i ponownie podgrzewać do zagotowania na małym ogniu przez 20 minut; pod koniec gotowania dodać 1/2 łyżeczki kwasku cytrynowego.
Usmażone owoce z syropem przełożyć do wyprażonych słoiczków, zamknąć i odstawić do przechowania.
Wiśnie i czereśnie przeznaczone do dekoracji ciast powinny być smażone łącznie z pestkami, aby zachowały kształt, chociaż można smażyć je wydrylowane
Agrest i jarzębinę smaży się syropie w taki sam sposób jak jabłka i gruszki.
Agrest powinien być zielony i twardy, natomiast jarzębina dojrzała, najlepsza jest zebrana w październiku. Przed smażeniem owoce umyć,oczyścić z szypułek i osuszyć. Dalej postępować jak przy jabłkach i gruszkach.

Marchew.
Skórkę pomarańczową czy cytrynową możemy zastąpić marchwią kandyzowaną w syropie cukrowym, aromatyzowaną esencją pomarańczową.
Zdrową jędrną marchew należy obrać, opłukać i w całości obgotować przez 10 minut w lekko osolonej wodzie. Wyjąć z wody, ostudzić i pokroić w paski lub drobną kostkę. Następnie smażyć tak jak jabłka i gruszki.
Po zakończeniu smażenia (na 3 dzień), po przestudzeniu dodać kilka kropli aromatu pomarańczowego. Marchew jeszcze gorącą wkładać do słoiczków, na wierzch położyć krążek pergaminu lub tomofanu umoczonego w spirytusie lub occie. Zakręcić słoiki i odstawić do przechowania.



Na przecier dyniowy przeznaczony do ciasta najodpowiedniejsze są dynie melonowe o intensywnym żółtym kolorze miąższu, zebrane w październiku i listopadzie.
Przecier poz tym, że nadaje ciastu żółty kolor, utrzymuje wilgotność w cieście.

Przepis udostępniony przez:

Teresa.Marcjan
Przejdź do pełnej wersji serwisu