Pulpety wieprzowe w sosie myśliwskim
-
Stopień trudności
Łatwy
Składniki:
Na pulpety:
- 500g mielonej szynki
- cebula
- jajko
- pęczek natki pietruszki
- bułka tarta
- łyżka musztardy Dijon
- sól, pieprz, czosnek granulowany, majeranek
Na sos:
- cebula
- 250g pieczarek
- 2 marchewki
- 1 pietruszka
- 2 ogórki kiszone
- 150g wędzonego boczku
- 250 ml ciemnego piwa
- 500 ml wywaru
- łyżka mąki
- łyżka koncentratu pomidorowego
- 2-3 łyżki koncentratu grzybowego
- sól, pieprz
- tłuszcz do smażenia
Opis:
Jedną cebulę kroimy w drobną kostkę, podsmażamy na maśle i przekładamy razem z tłuszczem do miski. Natkę pietruszki siekamy drobno, dodajemy do cebuli. Do miski wkładamy mięso, wbijamy jajko, dodajemy sól, pieprz, czosnek granulowany. Bierzemy garść suszonego majeranku i rozcieramy go w dłoniach do pozostałych składników (roztarty odda więcej aromatu) oraz garść bułki tartej (tutaj musimy już z wyczuciem, na oko). Masę dokładnie wyrabiamy ręką przez kilka minut i chowamy do lodówki najlepiej na około dobę ale oczywiście można krócej.
Z masy mięsnej formujemy pulpeciki wielkości orzecha włoskiego i obtaczamy w bułce tartej. Na patelni rozgrzewamy olej i smażymy pulpeciki, aż ładnie się zrumienią, po czym przekładamy je na papierowe ręczniki aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu.
Cebulę i pieczarki kroimy w drobną kostkę. Na patelni podsmażamy na maśle cebulę, gdy będzie lekko złota dodajemy pieczarki, lekko solimy, pieprzymy i smażymy do zrumienienia. Marchewki, pietruszkę, ogórki i boczek kroimy w kostkę. Marchewki i pietruszkę dodajemy do cebuli i pieczarek, smażymy przez kilka minut, dodajemy ogórki, smażymy jeszcze chwilę i przekładamy zawartość patelni do miski. Na tej samej patelni smażymy boczek, aż tłuszcz się wytopi, a boczek ładnie się zrumieni. Dodajemy do boczku usmażone wcześniej warzywa, dokładnie mieszamy, oprószamy całość mąką i mieszając przesmażamy wszystko przez chwilkę. Cały czas mieszając wlewamy powoli na patelnię piwo, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy aby odparował alkohol. Wlewamy bulion, dodajemy koncentrat pomidorowy i grzybowy, doprowadzamy do wrzenia, zmniejszamy ogień i dusimy pod przykryciem przez kilkanaście minut. Przekładamy do sosu wcześniej usmażone pulpety, mieszamy i dusimy całość do uzyskania pożądanej konsystencji sosu. Wędzony boczek jest sam w sobie słony, ale jeśli zajdzie taka potrzeba, doprawiamy pod koniec sos solą i pieprzem.
Sos doskonale pasuje zarówno do ziemniaków, klusek śląskich czy kopytek jak i kaszy gryczanej, ryżu czy makaronu.
Smacznego.