Przepisy

Pyzy z mięsem i soczewicą lub kluski śląskie

  • Stopień trudności

    Średnio trudny

Składniki:

Pyzy robiłem używając składników intuicyjnie tak więc podam jedynie proporcję a tam gdzie się da ilości wagowe. Niestety jakiegoś skłądnika może być za dużo lub za mało. Składniki są następujące:

Do ciasta
:
  1. ziemniaki,
  2. 1 kg mąki ziemniaczanej,
  3. 0,7 kg mięsa, np. gulaszowe,
  4. 2 jajka, ale niekoniecznie,
  5. mąka pszenna /niekoniecznie/. 
Farsz:
  1. 2 cebule, /odmiana cebula wolska - ta cebula jest bardzo aromatyczna/
  2. 1 opakowanie soczewicy (1 kg)
  3. 2 jajka
  4. skawrki albo sloninka na skwarki ,oże być dużo
  5. sól,
  6. pieprz,
  7. majeranek,
  8. ziele angielskie /wedle uznania/,
  9. listek laurowy /wedle uznania/ ,
  10. olej.

Skwarki:

  1. 2 kg słoniny
  2. sól

Opis:

Jest to danie przede wszystkim smaczne i pożywne, a znam je od urodzenia.  Identyczne danie w kórymś ze swoich programów prezentował Robert Makłowicz - nazywało się ono bęcwały.  Np. w filmie Jerzego Hofmana "Znachor" jest scena jak Sonia grana przez Bożenę Dykiel.
Co ciekawe w tym daniu żaden ze składników sięnie zmarnuje, można go wykorzystać praktycznie nie ma odpadów poza skorupkami jajek -  o ile zostaną użyte.
A teraz do rzeczy:


Przygotowanie ciasta:

1. Ugotować średniej wielkości gar ziemniaków, odcedzić i poczekać aż wystygną. Po czym ziemniaki zmielić maszynką do mielenia na gestym sitku. Po zmieleniu uformwać bryłę tak aby ją podzielić na ćwiartki /cztery części/. Teraz bardzo ważne: z tak podzielonej bryły wyjmujemy ćwiartkę, a ubytek uzupełniamy mąką ziemniaczaną, sól do smaku.  W ten sposób wyrabiamy ciasto  dokładnie na stolnicy, tak aby ciasto nam się nie kleiło do rąk dodajemy mąki,  tak aby  z tego ciasta można  było formaować pyzy. Do wyrabiania można dodać dwa jaja. Aby sprwdzić czy ciasto jest dobre na próbę można ugotować  uformowaną z tego ciasta kluskę śląską z dziurką. Ciasto na  pyzy robi się dokładnie jak kluchy śląskie.


Przygotowanie farszu:
  1.   0,7 kg mięsa gulaszowego lub innego ugotować, wywaru nie wylewać  można go użyć jako wywar do zupy. /ja użyłam go do krupnika, ap onieważ mięsko było tłuste, to zupa przybrałą innego smaku/
  2. ugotować kilogram soczewicy,
  3. cebule obrać pokroić w kostkę i podsmażyć lekko na patelence.
Poszczególne składniki farszu/od 1 do 3/ przepuścić przez maszynkę  do mięsa, oddzielnie i  ręcznie wyrobić.Cebulę przemielić razem z soczewicą. Przy czym mielić na rzadkim sitku, tak aby w farszy były w miarę widoczne częsci soczewicy. Doprawić przyprawami solą, pieprzem To wpływa na komfort lub dyskomfort jedzenia.



Przygotowanie skwarek:

Na pewno  do tego dania nie będą nam potrzebne skwarki z 2 kg słoninki, ale skoro musimy je zrobić, to zóbmy je na zapas. Przy wytapianiu, pokrojoną słoninę wrzucić do garnka, troszeczkę zalać wodą. Woda wyparuje, a skwarki z dużą dozą prawdopodobieństwa nei przypalą się. Wytapi wolnym ogniu.


Prygotowanie pyz:

Po upewnieiu się, ciasto  ma dobrą konsystencję przystępujemy do formowania pyz. A robi się to tak z rozwałkowanego ciasta wycinamy krążki /tak jak przy pierogach technika jest podobna/ . Ja lepiłem najpierw pieroga, potem rolowałam go na stolnicy tak, aby uzyskać kształt Strowca czy Zepelinna.

W ten sposób zrobione pierogi wrzucamy do wrzącej wody /do wody dodać łyżke oleju i soli/  i gotować 10 min., i pilnować aby pyzy nie poprzywierały.

Jeżeli zostanie ciasto to trzeba uformać je na kluch śląskie - kółeczka z dziurką, a w przypadku farszu zamrozić go i do następnego razu/. Wywar jak już wczesniej pisałam doskonale nadaje się do zupy.


Sposób podawania - może jest to banalne, ale  istotne:

  1. Ugotowane pyzy poać tłuszczykiem ze skwarkami /skwarki moga być z cebulą/  i można jeść,
  2. zimne pyzy pokroić w poprzek i podsmażyć na patelni, smakuja nawet jeszcze lepiej niż ledwo co wyjęte z garnka.
  3. Zimne pyzy znowu zagotować - też dobry sposób i tutaj nie marnuje się tłuszczu. 

Przepis udostępniony przez:

Forbiden planet
Przejdź do pełnej wersji serwisu