Przepisy

Tort makowy - bez mąki

  • Stopień trudności

    Średnio trudny
  • Czas wykonania

    Długi
  • Ilość porcji

    12 porcji

Składniki:

I. Ciasto

1. Mak -                          300 g

2. Cukier -                       300 g

3. Jajka -                         8 szt.

4. Kasza manna -            3 łyżki

5. Bułka tarta -                 1 łyżka

6. Proszek do pieczenia - 1 łyżeczka

II. Nasącz do ciasta

1. Herbata typu "Earl Gray" - 1 szklanka

2. Sok z cytryny -                1 łyżeczka

3. Rum -                              1 kieliszek

III. Krem do przełożenia

1. Mleko -                     750 ml

2. Kasza manna -             9 łyżek kopiastych

3. Masło -                    150 g

4. Cukier -                    160 g

5. Żółtka jajek -                3 szt.

6. Cukier waniliowy -       32 g

IV. Polewa czekoladowa

1. Masło -      100 g

2. Cukier -         4 łyżki

3. Kakao -         2 łyżki

4. Woda -          2 łyżeczki

Opis:

PODANE ILOŚCI SKŁADNIKÓW NA: CIASTO, NASĄCZ, KREM I POLEWĘ, SĄ PRZYSTOSOWANE DO TORTOWNICY O ŚREDNICY OD 21 DO 23 CENTYMETRÓW

I. WYKONANIE CIASTA

1. Do gotującej się wody wsypać mak. Potrzymać do ponownego zagotowania się. Gotować 2 minuty. Wyłączyć. Zostawić na 20 minut pod przykryciem. Odsączyć na sitku wykorzystując podwójnie złożoną gazę niejałową. Po dobrym odsączeniu (najlepiej zaparzyć mak wieczorem i go odsączyć czekając do rana) zmielić go 2 razy w maszynce do mielenia wykorzystując sitko o drobnych oczkach.

2. 8 żółtek utrzeć z cukrem na białą puszystą masę. W dalszym ciągu ucierając dodawać kolejno: zmielony mak, kaszę manną i bułkę tartą. Osobno ubić pianę z 8 białek. Dodać do wyrobionej masy i ręcznie wymieszać. Nagrzać piekarnik do 160 - 175 stopni Celsjusza. Na dół tortownicy dać papier do pieczenia, boki wysmarować masłem i obsypać bułką tartą. Masę wylać do tortownicy i piec 45 - 55 minut. Po upieczeniu wyjąć ciasto z piekarnika i zostawić na 20 - 30 minut do ostygnięcia. Następnie wyjąć z tortownicy i podzielić na 3 równe blaty nitką lub specjalnym drutem do krojenia. Zostawić pod przykryciem do całkowitego wystygnięcia. Przykrycie jest konieczne aby przekrojone blaty nie wyschły.

II. WYKONANIE NASĄCZU DO CIASTA

1. Zaparzyć 1 szklankę herbaty typu "Earl Gray". Posłodzić do smaku. Dodać 1 łyżeczkę soku z wyciśniętej cytryny a następnie europejski kieliszek rumu (40 ml). Nasącz jest gotowy, zostawiamy go do ostygnięcia.

III. WYKONANIE KREMU DO PRZEŁOŻENIA

1. Do 750 ml mleka dodajemy 9 kopiastych łyżek kaszy manny. Wstawiamy na gaz i cały czas mieszając doprowadzamy do wrzenia i wyłączamy gaz. Przykrywamy garnek pokrywką i pozostawiamy do wystygnięcia.

2. Utrzeć 150 g masła o temperaturze pokojowej ze 160 g cukru i 32 g cukru waniliowego (wanilinowego) dodając 3 żółta jajek. Gdy już uzyskamy białą puszystą masę to cały czas ucierając dodajemy partiami ostudzoną kaszę manny. Po całkowitym wymieszaniu uzyskujemy jednolity i delikatny krem. No i krem gotowy.

IV. WYKONANIE POLEWY CZEKOLADOWEJ

1. Wszystkie składniki do polewy dodajemy do garnuszka i podgrzewamy do całkowitego rozpuszczenia się cukru. Po zdjęciu z ognia należy od razu przystąpić do jej zużycia.

V. ZŁOŻENIE TORTU

1. Bierzemy pierwszy blat z ciasta makowego nasączamy go nasączem a następnie smarujemy kremem z kaszy manny. Całość przykrywamy drugim blatem i czynności powtarzamy jak przy pierwszym blacie. Czynność tą powtarzamy aż do wyczerpania blatów z ciasta makowego. Ewentualne ubytki po bokach tortu uzupełniamy kremem. Ostatni wierzchni blat po nasączeniu nasączem polewamy polewą czekoladową. Gotowy tort wstawiamy do lodówki. Najlepiej smakuje następnego dnia kiedy wszystkie smaki przejdą sobą.

VI. SŁOWO KOŃCOWE

Tort jest znakomitym zamiennikiem świątecznego makowca. Wiadomo że w Boże Narodzenie należy jeść mak, bo jak podaje ludowa tradycja, kto spożywa mak na Boże Narodzenie ten ma potem krocie wszystkiego. Tylko co zrobić jak ktoś nie umie zrobić lub nie lubi makowca. Wtedy właśnie polecam tort makowy bo w porównaniu do makowca jest to sam mak a więc i większe krocie dla nas spożywających.

Przepis udostępniony przez:

pkrawczy
Przejdź do pełnej wersji serwisu