Przepisy

tradycyjny chleb wiejski

  • Stopień trudności

    Średnio trudny

Składniki:

- 5 kg mąki żytniej,
- 2 kg mąki pszennej,
- 3 l wody,
- 6 dkg soli,
- 3 dkg drożdży,
- 10 dkg kwaśnego ciasta (zakwasu),
- kminek i czarnuszka.

Opis:

Przesiać całą mąkę. 2 kg mąki rozmieszać z 3 l ciepłej wody i dodać równocześnie rozmoczone kwaśne ciasto i drożdże. Rozmieszać dokładnie, przykryć i pozostawić na 4-8 godzin w ciepłym miejscu do sfermentowania.
Im dlużej fermentuje, tym bardziej kwaskowaty będzie chleb.
Do ciasta dodać resztę mąki, sól i łyżeczkę czarnuszki, zagnieść gęste ciasto i mieszać całą godzinę. (!!?!)
Gdy ciasto będzie gładkie i zacznie odstawać należy wygładzić je zmoczona ręką, nakryć i pozostawić ponownie aby wyrosło na 2-3 godziny - powinno się podwoić.
Po wyrośnięciu można wyrabiać bochenki które trzeba polać wrzątkiem i natychmiast wkładać do rozgrzanego pieca. Albo: podzielić ciasto na części, przerobić na stolnicy każdy bochenek, obsypac mąką i odstawic do wyrosnięcia. Po wyrośnięciu oblać wrzątkiem (by zmyć z powierzchni mąkę), posypać kminkiem i piec w gorącym piecu.
Po godzinie wyjąć chleb, obmyć wodą, albo rzadkim krochmalem, ugotowanym z odrobiny mąki i wody (chleb będzie wtedy połyskujący) i dla osuszenia włożyć jeszcze na chwilę do pieca.
Oczywiście po upieczeniu chleb należy sprawdzić, czy sie dobrze wypiekł, pukając w jego spód - niedopieczony odzywa sie głucho.

Przepis udostępniony przez:

fruzielka
Przejdź do pełnej wersji serwisu