Przepisy

Ghee - klarowane masło

  • Stopień trudności

    Łatwy

Składniki:

Aby otrzymać 1 litr ghee:


  • 6 kostek masła extra, jak najświeższego

Opis:



Jak zrobić ghee
Roztop je w dużym, najlepiej pięciolitrowym garnku o grubym dnie. Gdy zacznie kipieć, a na powierzchni utworzy się biała piana, zmniejsz ogień do minimum. Kiedy piana trochę opadnie, łyżką cedzakową zbierz to, co zostanie na powierzchni. Będzie to najczęściej śmietana, różnego rodzaju białka i zanieczyszczenia, stanowiące naturalne składniki każdego masła. Te, które nie wypłyną na powierzchnię, powoli zaczną osadzać się na dnie garnka. Gotuj masło ok. 30 minut, cały czas zbierając to, co wypływa. Uważaj, aby nie przypalić masła (dlatego ogień cały czas musi być jak najmniejszy), bo ghee zrobi się ciemnobrązowe i będzie gorzkie.

Kiedy ghee będzie już gotowe, czyli stanie się przezroczyste, złociste, o orzechowym zapachu, wyłącz ogień. Po ok. 10 minut, gdy trochę ostygnie, przelej je przez sitko wyłożone gazą i pozostaw w odkrytym naczyniu do stężenia. Można je przechowywać w plastikowym pojemniku w lodówce lub w słoikach czy glinianych garnkach w piwnicy (nawet do dwóch lat!).

Ghee (jeżeli się nie przypali) można używać do smażenia wielokrotnie, najlepiej jednak po każdym użyciu przefiltrować je przez parę warstw papierowych ręczników.

Pianę z klarowania masła można wykorzystać do zup i sosów.


Ghee uzyskuje się poprzez bardzo powolne podgrzewanie masła, aż do odparowania wody i oddzielenia substancji stałych. W rezultacie powstaje "płynne złoto" - tłuszcz o bursztynowej barwie, orzechowym aromacie i delikatnym smaku. W przeciwieństwie do masła nie podnosi poziomu cholesterolu we krwi. Ma także wiele innych właściwości leczniczych, które od tysiącleci wykorzystuje medycyna staroindyjska.

Ghee można podgrzewać do dużo wyższych temperatur niż inne tłuszcze, bez obawy, że się przypali. Zwyczajne potrawy, takie jak naleśniki czy frytki, usmażone na ghee nabierają wyjątkowego orzecho-wego smaku. Większość przypraw dopiero uprażona na ghee objawia swój prawdziwy aromat.

Ghee można kupić tylko w nielicznych sklepach z żywnością orientalną (trzeba uważać na podróbki, które są mieszanką margaryny i oleju). Można je też zrobić samemu.

Przepis zaczerpnięty z Gazeta.pl > Kuchnia > Wegetariańska
Kinga Błaszczyk-Wójcicka 2001-11-21, ostatnia aktualizacja 2002-01-21 15:58


Pomyślałam, że może komuś przyda się ten przepis i natknąwszy się dziś na niego postanowiłam (oczywiście podając źródło) dodać do przepisów w WŻ.

Przepis udostępniony przez:

Daneczka69
Przejdź do pełnej wersji serwisu