Przepisy

Pyzy Drożdżowe - czyli kluski na parze

  • Stopień trudności

    Bardzo łatwy

Składniki:

na ok. 32 kluski

  • 1 kg mąki pszennej
  • ok. 3/4 litra mleka
  • 30 g świeżych drożdży lub 14g suszonych
  • 2 jajka
  • sól, cukier do smaku

Można podawać je z sosem mięsnym, lub innymi sosami na słodka a nawet z owocami i tłuszczem.

Porada: Drożdże są zwyczajowo dostępne w sprzedaży detalicznej w postaci kostek o wadze 100g = 10dag. Często spotykam się z recepturą na 1 kg mąki zostaje użyta 1/3 kostki (około 33g) drożdży.

Opis:

  1. W 1 1/2 szklanki letniego mleka rozpuszam drożdże , dodaję 1 szklankę mąki , szczyptę soli i odrobinę cukru, całość mieszam, wierzch posypuję cienką warstwą mąki i pozostawiam pod przykryciem do wyrośnięcia (drożdże muszą się ruszyć).
  2. Do wyrośniętego zaczynu (podwojonej objętości), dodaję pozostałe mleko z wymieszanymi jajkami, następnie przesianą mąkę (partiami), sól, około 2 płaskie łyżki cukru i dokładnie wszystko wyrabiam na jednolitą masę. Wyrabianie ciasta powinno trwać ok.15 min. można użyć robota lub breadmaker'a. Wyrobione ciasto odstawiamy pod przykryciem w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Dobrze wyrobione ciasto nie powinno się kleić do rąk. W razie potrzeby ciasto można lekko posypać mąką przy wyrabianiu, choć przestrzegam przed nadmiernym wtłaczaniem mąki. Im lżejsze ciasto, bardziej rzadkie, tym kluseczki będą bardziej puszyste.
  3. Jeśli zdecydujesz się użyć suszonych drożdży procedurę z zaczynem możesz śmiało pominąć. Poprostu z podanych składników wyrób ciasto i odstaw je do wyrośnięcia. Najprostrza metoda to: wlej letnie mleko do miski, wbij jajka, dodajsól, cukier a następnie partiami dodawaj mąkę. Całość dobrze wyrób tak, aby ciasto nie kleiło się do rąk (to ważne). „ nie kleiło” – tzn. ciasto swobodnie odrywa się od ręki, nie mniej jednak nadal odrobina tego ciasta zostaje na dłoniach. Po prostu łatwo odchodzi od dłoni, możemy swobodnie oacać ciasto i wyrabiać, bez większego problemu z przyleganiem. W razie potrzeby, nie dodawaj dodatkowej mąki tylko posypuj ciasto odrobiną, aby ułatwić sobie wyrabianie, dopuszczalne jest również nawilżenie rąk niewielką ilością oliwy.
  4. Gdy nasze ciasto zwiększy swoją objętość dwukrotnie, możemy przejść do formowania naszych kluseczek.
  5. Najszybszą i najbardziej owocną metodą jest: podzielenie ciasta na części. Każdą część lekko rozpłaszcz na grubość 5 -7 cm i za pomocą szklanki wykrój koła. Brzegi każdego koła podwiń lekko pod spód, nazywa się to " napinaniem brzuszka". Jest to bardzo ważne i zapobiega to opadaniu klusek. Tak przygotowaną kluskę odłóż na tacę lekko oprószoną mąką do wyrośnięcia (około 15-20min.)
  6. Gdy kluski nieco podrosną , układamy je w garnku do parowania i parujemy około 5 - 10 min (partię). Jeżeli nie posiadasz parownika, polecam albo rozciągnięcie gazę na garnku albo poprostu położenie metalowego durszlaka na garnku i przykrycie go pokrywką (musi być szczelny obieg pary wewnątrz).
  7. Po paru minutach (nie mniej niż 5), możesz sprawdzić czy kluski są gotowe. Aby to uczynić, należy wyjąć jedną i rozłamać, jeśli są widoczne pęcherzyki powietrza, kluski są gotowe, albo po prostu użyć drewnianego patyczka. Patyczek wbijamy w różne miejsca, aby mieć pewność, że kluski są dobrze uparowane. Przestrzegam przed zbyt wczesnym otwieraniem pokrywki. Oziębienie klusek może spowodować ich opadnięcie i kluski nie będą nadawać się do jedzenia. Kluski podaje na ciepło do sosów pieczeniowych i mięs, czasem z tłuszczem i cukrem lub sosami owocowymi. Zimne kluski odgrzewamy podobnie jak surowe - na parze. Nadmiar uparowanych klusek możemy umieścić w zamrażalce i wykorzystać do następnego obiadu.

Przygotowanie: 20 min.
Całkowity czas oczekiwania: 1,5 - 2 godz.
Gotowanie: 10min.
Temp. piekarnika: -
Ilość: 6 porcji

Przepis udostępniony przez:

Corin
Przejdź do pełnej wersji serwisu