Artykuły

Co zrobić, żeby twarożek śniadaniowy miał dobrą konsystencję?

Uwielbiam twarożki śniadaniowe. Teraz, gdy nowalijki na dobrą sprawę przestały być nowalijkami, a zaczęły być po prostu warzywami i ziołami dostępnymi przez cały rok, szczególnie chętnie przygotowuję na śniadanie biały serek ze śmietaną, jogurtem i pokaźnym dodatkiem ogórka lub rzodkiewki ze szczypiorkiem.

Cudnie jest w weekendowe przedpołudnie, gdy ptaszki ćwierkają, a telewizja zarzuca nas samymi dobrymi wiadomościami, zasiąść przy aromatycznej kawie z ekspresu nad talerzykiem wypełnionym gęstym puszystym twarożkiem pełnym soczystych warzyw. Stop... Kawa nie zawsze bywa z ekspresu, ptaszki nie zawsze radośnie ćwierkają, a telewizja wypluwa z ekranu sensacje i bije na trwogę niż rozwesela i pociesza... Niech chociaż twarożek zostanie gęsty i puszysty!

Na gęsty i puszysty twarożek jest metoda. I wcale nie mam na myśli rezygnacji z chrupiących warzyw. Bo to właśnie one, pokrojone na mniejsze cząstki lub starte na tarce i lekko osolone, puszczają sok, rozrzedzając twarożek. Można sobie tym łatwo poradzić. 

Dodawaj warzywa do twarożku tuż przed podaniem

Zamiast przygotować kanapkową pastę twarożkową z wyprzedzeniem, przyrządź ją tuż przed podaniem. Będziesz mieć pewność, że warzywa, w szczególności ogórki, rzodkiewka i pomidory pozostaną jędrne.

Zetrzyj warzywa na tarce i odsącz na sicie

Jeśli lubisz twarożek z dodatkiem startych ogórków i rzodkiewek, a nie zależy ci na idealnej jędrności, natomiast preferujesz zwartą konsystencję twarogu, zetrzyj warzywa na tarce o dużych oczkach, a następnie przełóż na sito i lekko osól. Sito wstaw do wysokiego naczynia i pozostaw na 20 minut. Po upływie tego czasu wydzieli się sok, który ocieknie do naczynia pod sitem. Warzywa możesz dodatkowo odcisnąć i dodać do twarożku. Tak samo postąp z młodą cukinią, jeśli ją lubisz w wersji surowej.

Używaj gęstej śmietany lub jogurtu

Unikaj płynnych jogurtów i śmietany. Wybieraj produkty kremowe, gęste, które nie rozrzedzą twarożku. I dodawaj je z umiarem. Dobrze sprawdzają się jogurty typu greckiego.

Nie przechowuj twarożku zbyt długo

Jeśli nie zjesz całej porcji twarożku zaraz po przyrządzeniu, możesz odstawić resztą do lodówki. Jednak nawet najgęstszy twarożek nieco zmieni swoją konsystencję pod wpływem działania... czasu.

Artykuł udostępniony przez:

Wkn
Przejdź do pełnej wersji serwisu